Duńscy emeryci zarobią na kalifornijskim słońcu

Duńscy emeryci zarobią na kalifornijskim słońcu
Farma fotowoltaiczna Garland o mocy 272 MWp. Fot. Recurrent Energy
REKLAMA

Po wielkich inwestycjach w morskie farmy wiatrowe duński fundusz emerytalny PKA zainwestuje teraz w ogromne farmy fotowoltaiczne, które znajdują się w Kalifornii.

Pensionskassernes Administration A/S (PKA) to jeden z największych funduszy emerytalnych w Danii. W 2017 roku jego wartość rynkowa sięgała 36,2 mld euro, a w ubiegłym roku wypłacił benefity warte w sumie około 800 mln euro. Przeciętna stopa zwrotu z inwestycji PKA w ostatnich pięciu latach wyniosła 6,3 proc.

Jednym z obszarów, w których aktywny jest duński fundusz, są odnawialne źródła energii, przy czym pieniądze jego członków były dotąd lokowane głównie w morskiej energetyce wiatrowej.

W tym roku PKA podjęło decyzję o wejściu z 30-procentowymi udziałami w realizowaną w Szwecji we współpracy z Vestasem i Vattenfallem lądową farmę wiatrową o mocy aż 353 MW.

Również w tym roku na Morzu Irlandzkim uruchomiono obecnie największą na świecie morską farmę wiatrową Walney Extension o mocy 659 MW, w której PKA posiada 25 proc. udziałów (kolejne 25 proc ma inny duński fundusz emerytalny PFA, a 50 proc. należy do duńskiego koncernu energetycznego Orsted).

Walney Extension jest szóstą morską farmą wiatrową, w której udziały posiada PKA.

– Skupiamy się na tego rodzaju inwestycjach, ponieważ widzimy ciekawe perspektywy pozwalające łączyć dobry poziom zwrotu ze wspieraniem walki ze zmianami klimatycznymi. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe do tej pory zapewniały dwucyfrowy zwrot. Dla nas to dobry biznes, a jednocześnie zdrowy rozsądek – komentuje Peter Damgaard Jensen, szef duńskiego funduszu emerytalnego.

Teraz PKA zainwestuje w swój pierwszy projekt w energetyce słonecznej. PKA przejął 49 proc. udziałów w znajdujących się w Kalifornii farmach fotowoltaicznych Garland oraz Tranquility.

Łączna moc obu instalacji wynosi 410 MW i jak podaje PKA – mogą one produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na energię ponad 100 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Udziały w tych projektach Duńczycy kupili od dewelopera Recurrent Energy związanego z chińskim producentem paneli fotowoltaicznych Canadian Solar. Pozostałe 51 proc. zachowuje firma Southern Energy należąca do jednego z największych na świecie koncernów energetycznych Southern Company.

W komentarzu na temat tej inwestycji PKA podkreśla, że zaangażowaniu się w nią sprzyjały ostatnie decyzje władz Kalifornii, zgodnie z którymi stanowy miks energetyczny do roku 2045 ma osiągnąć zerową emisyjność CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fred |
a nasi emeryci stracą na polskim węglu
jowy |
nasi emeryci stracili na OFE, węglu (tu wszystkich nas skubią), prywatyzacji majątku po PRL i teraz tracą na odkupie z rąk prywatnych wcześniej sprywatyzowanych firm, 300 i 500 +, a mimo to jak można było te kłamliwe zdradzieckie mor...y kopnąć w du...e głosując na JOWY to nikt się nie ruszył na głosowanie i przy urnach było może 8% obywateli - o czym więc mowa? - reszta powinna być zadowolona skoro nie tuszyła du...y by zaznaczyć kilka pozycji w fererendum
jowy |
...referendum
ubawiony |
jowy nie jowy, i tak lud by za 500+ zagłosował, bo każdy łasy na darmową kasę
Polak |
@ubawiony: ubawiłeś mnie tą "darmową kasą" :)) Tak się kupuje głosy osłów za ich własne pieniadze:)
MojaPV |
Zarobią? a skąd taka pewność? Proszę zobaczyć od kogo kupili :) Chińczycy już swoje zarobili, wyprodukowali i pobudowali, teraz wszelkie ryzyko przerzucili na fundusz emerytalny :)
prosument |
@ MojaPV | 2018-10-31 07:29:19 -- energia elektryczna to produkt, na który jeszcze pewnie przez kilka następnych pokoleń będzie zbyt więc nawet jeśli Chińczyk zarobił i odzyskał poniesione koszty, to nie znaczy, że naspny nabywca takiej farmy PV na niej nie zarobi
MojaPV |
@prosument żeby na czymś zarobić nie wystarczy zbyt
Polak |
@MojaPV: towarzysz MojaPV cały czas probuje wciskać PiSopropagandę dla idiotów, ale nie zauważył, że pomyliły mu sie portale. Tu nie TV Trwam, ani grupa dyskusyjna Radia Maryja :)
MojaPV |
@rusek Takie komentarze nie wnoszące nic do dyskusji to zachowaj sobie na formum Gazety Wyborczej

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...