Allianz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów

Allianz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów
Farma fotowoltaiczna Ourika o mocy 46 MW. Fot. WElink Group
REKLAMA

Fundusz inwestycyjny niemieckiego potentata finansowego kupił dużą farmę fotowoltaiczną nieposiadającą rządowych gwarancji sprzedaży energii. Allianz zapowiada kolejne tego rodzaju inwestycje.

Fundusz Allianz Capital Partners przejął położoną w Portugalii farmę fotowoltaiczną o mocy 46,1 MW, która funkcjonuje poza rządowymi mechanizmami wsparcia i z której energia jest sprzedawana na podstawie zawartej na rynku umowy PPA (Power Purchase Agreement).

Projekt o nazwie Ourika został zrealizowany przez brytyjskiego dewelopera WElink Group około 170 km na południowy wschód od Lizbony. Brytyjskiej firmie udało się zabezpieczyć dla tej farmy fotowoltaicznej umowę sprzedaży energii na okres aż 20 lat.

Dla Allianz to już ósma inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną, a do tej pory niemiecka grupa zainwestowała w sumie w ponad 90 projektów OZE, w tym w 83 farmy wiatrowe. Aktywa Allianz w energetyce odnawialnej znajdują się – poza Portugalią – także we Francji, we Włoszech, w Niemczech, Austrii, Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych.

Jak wylicza niemiecka grupa, jej wszystkie odnawialne źródła energii produkują w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około miliona gospodarstw domowych.

– Ta inwestycja potwierdza wagę źródeł odnawialnych dla inwestycyjnego portfolio Allianz, który jest jednym z kluczowych inwestorów w tym sektorze w Europie. Liczymy na kolejne inwestycje w niesubsydiowane elektrownie fotowoltaiczne na wielu europejskich rynkach – komentuje Marc Groves-Raines z Allianz Capital Partners.

WElink Group realizuje w południowej Europie kolejne nieposiadające subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii projekty fotowoltaiczne. Brytyjczycy współpracują przy tym z chińskim wykonawcą China Triumph International Engineering Company.

W drugiej połowie przyszłego roku w Portugali WElink odda do użytku wielką farmę fotowoltaiczną Solara4 o mocy 221 MW. Sprzedaż energii z tej elektrowni PV ma się odbywać również wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Można? można, nie ma powodu żeby w Polsce dopłacać do pv
Wykształciuch |
Nie można zrównywać warunków energetyki słonecznej w Polsce i ze wspomnianego miejsca w Portugalii. W Polsce mamy ok. 1600 godzin słońca rocznie, pod niższym kątem. W Portugalii ponad 2500, wyższy kąt padania. W sumie przekłada się to na ok. dwa razy większy uzysk energii z tych samych paneli. Dotacje w początkowym okresie, myślę że do ok. 2020 roku odegrają dużą rolę w rozwoju branży.
oo |
@Wykształciuch, ale się dałeś sprowokować ... @MojaPV w pełni sobie zdaje sprawę z różnic geograficznych. Jego celem jest sugerowanie, że w Polsce tylko OZE jest dotowane. Gdyby "wungiel" miał ponieść wszystkie koszty społeczne, które powoduje, to by się okazało, że OZE jest 2x tańsze.
analityk |
W Wlk. Brytanii powstają już i działają farmy PV do 50MW bez rządowego wsparcia. Przypominam, że jest to ta sama szerokość geograficzna jak w Polsce, której pochodną jest wielkość promieniowania słonecznego i bezpośredniego i rozproszonego. Obecnie projekty PV w Polsce mogłyby się odbywać bez subsydiów w Polsce z takim poziomem kosztów inwestycji i z takimi kosztami operacyjnymi.
SPS |
@analityk: wszystko zależy od cen. Jeśli ceny z PPA są niższe niż np. BE, a mechanizmy do zawierania takich kontraktów są proste to jest tylko kwestią czasu żeby "niewidzialna ręka rynku" zrobiła swoje.
MojaPV |
Taaa ta "niewidzialna ręka rynku", która ma rzekomo powodować "konkurencyjność" cen np. pv polega na tym, że podnosi się te ceny do poziomu uzasadniającego inwestycje w technologie, które normalnie nie miałyby szans... Wystarczy popatrzeć w których krajach ceny energii dla końcowego odbiorcy są najwyższe i dlaczego w tych z dużym udziałem wiatru i pv (np. Dania, Niemcy). Taka marksistowska ekonomia...
SPS |
@MojaTV: jak zwykle piep#ysz: "...technologie, które normalnie nie miałyby szans" - "normalnie"?? Pokaż system oparty na węglu i kopalinach, który jest całkowicie rynkowy i bez żadnych dotacji, a do tego jest neutralny środowiskowo (czyli bez kredytu na przyszłe pokolenia, które będą musiały zmierzyć się z rozchwianym środowiskiem)!? Szczekaj dalej, każdym swym wpisem udowadniasz, że nie masz zielonego pojęcia o co chodzi w całej "energiewende".

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...