Bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego poprawi kilka GW w fotowoltaice

Bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego poprawi kilka GW w fotowoltaice
Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii

Forum Energii przedstawiło bilans zmian, które wprowadzono do krajowego systemu energetycznego po problemach z dostawami energii w sierpniu 2015 r. Podkreślono, że aby ograniczyć ryzyko pojawienia się podobnych sytuacji w przyszłości, polskiej energetyce przydałoby się m.in. zainstalowanie kilku gigawatów mocy w elektrowniach fotowoltaicznych.

Forum Energii przypomina, że ostatni raz poważne problemy z dostawami energii pojawiły się w sierpniu 2015 r., kiedy Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przez 21 dni stosowały dwudziesty stopień zasilania, czyli czasowe ograniczenia poboru mocy dla odbiorców przemysłowych powyżej 300 kW.

Po tamtych wydarzeniach w krajowym systemie elektroenergetycznym wprowadzono szereg środków, które mają wykluczyć pojawienie się podobnej sytuacji w przyszłości.

REKLAMA

Środki zaradcze, które ma do dyspozycji PSE, to m.in. interwencyjna rezerwa zimna (IRZ) bazująca na wykorzystaniu potencjału wytwórczego jednostek wytwórczych, które planowane były do trwałego wycofania z eksploatacji przed 2016 r. w  związku z brakiem możliwości wypełnienia zaostrzonych norm emisji. W ramach IRZ dostępne jest 830 MW mocy.

To także okresowa praca jednostek wytwórczych z przeciążeniem, czyli z mocą większą niż osiągalna; polecenie pracy jednostek wytwórczych z przekroczeniem parametrów poboru i zrzutu wody do rzek lub zbiorników wodnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii; wykorzystanie dostępnych rezerw mocy w jednostkach wytwórczych niebędących Jednostkami Wytwórczymi Centralnie Dysponowanymi (nJWCD), a ponadto praca interwencyjna elektrowni szczytowo–pompowych, które w krótkim czasie pozwalają na bilansowanie zapotrzebowania na moc. Ta ostatnia usługa obejmuje źródła wytwórcze o sumarycznej mocy ponad 1600 MW.

Każdego kolejnego lata zapotrzebowanie na energię jednak systematycznie rośnie, a jednocześnie rośnie ryzyko przerw w pracy tradycyjnych elektrowni z powodu coraz większych upałów i problemów z chłodzeniem bloków.

Minionego lata największe zapotrzebowanie na moc krajowy system elektroenergetyczny odnotował 1 sierpnia po godz. 13, kiedy sięgnęło 23 521 MW.

Potrzeba więcej fotowoltaiki

REKLAMA

Narzędziem służącym ograniczeniu problemów z dostawami energii w lecie mogą być elektrownie fotowoltaiczne. Fotowoltaika pracuje najintensywniej właśnie w czasie największego zapotrzebowania na energię, dlatego może stać się pewnym środkiem zaradczym.

O możliwości zwiększenia krajowego potencjału fotowoltaicznego mówi PSE, a ostatnio minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że uchronić krajowy system elektroenergetyczny przed letnim blackoutem pomogłoby dodatkowe 2 GW w instalacjach fotowoltaicznych.

Wprowadzenie do KSE jeszcze większego potencjału fotowoltaiki postuluje w nowej analizie Forum Energii.

W ostatnich latach moc w elektrowniach konwencjonalnych wzrosła o ponad 2 GW, ale są to jednostki termiczne, które mają swoje ograniczenia, szczególnie latem. Ze względu na dużą korelację produkcji energii ze słońca z występowaniem szczytu letniego, PV mogłaby poprawić bilans mocy latem i przyczynić się do obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen – komentuje Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, zauważając, że mimo rekomendacji dotyczących zwiększenia polskiego potencjału PV o co najmniej 2 GW, w systemie przybyło tylko około 10 proc. tej mocy.

Forum Energii szacuje, że bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej latem mogłoby zostać podniesione przez budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 3-4 GW, oceniając przy tym, że na razie energetyka solarna znajduje się jednak w stagnacji ze względu na brak rządowej strategii energetycznej.

Wdrożono mechanizm DSR. Odblokowano transgraniczny handel energią elektryczną. Poprawił się bilans mocy – przez oddanie do użytku elektrowni Kozienice i kilku jednostek gazowych (…) Nie podjęto wystarczających działań po stronie dywersyfikacji zasobów wytwarzania. Wysoki udział konwencjonalnych elektrowni cieplnych (gazowych i węglowych) oraz rosnące temperatury powodują, że problem mocy w szczycie letnim będzie powracał pisze Joanna Maćkowiak-Pandera.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.