Bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego poprawi kilka GW w fotowoltaice

Bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego poprawi kilka GW w fotowoltaice
Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii
REKLAMA

Forum Energii przedstawiło bilans zmian, które wprowadzono do krajowego systemu energetycznego po problemach z dostawami energii w sierpniu 2015 r. Podkreślono, że aby ograniczyć ryzyko pojawienia się podobnych sytuacji w przyszłości, polskiej energetyce przydałoby się m.in. zainstalowanie kilku gigawatów mocy w elektrowniach fotowoltaicznych.

Forum Energii przypomina, że ostatni raz poważne problemy z dostawami energii pojawiły się w sierpniu 2015 r., kiedy Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przez 21 dni stosowały dwudziesty stopień zasilania, czyli czasowe ograniczenia poboru mocy dla odbiorców przemysłowych powyżej 300 kW.

Po tamtych wydarzeniach w krajowym systemie elektroenergetycznym wprowadzono szereg środków, które mają wykluczyć pojawienie się podobnej sytuacji w przyszłości.

Środki zaradcze, które ma do dyspozycji PSE, to m.in. interwencyjna rezerwa zimna (IRZ) bazująca na wykorzystaniu potencjału wytwórczego jednostek wytwórczych, które planowane były do trwałego wycofania z eksploatacji przed 2016 r. w  związku z brakiem możliwości wypełnienia zaostrzonych norm emisji. W ramach IRZ dostępne jest 830 MW mocy.

To także okresowa praca jednostek wytwórczych z przeciążeniem, czyli z mocą większą niż osiągalna; polecenie pracy jednostek wytwórczych z przekroczeniem parametrów poboru i zrzutu wody do rzek lub zbiorników wodnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii; wykorzystanie dostępnych rezerw mocy w jednostkach wytwórczych niebędących Jednostkami Wytwórczymi Centralnie Dysponowanymi (nJWCD), a ponadto praca interwencyjna elektrowni szczytowo–pompowych, które w krótkim czasie pozwalają na bilansowanie zapotrzebowania na moc. Ta ostatnia usługa obejmuje źródła wytwórcze o sumarycznej mocy ponad 1600 MW.

Każdego kolejnego lata zapotrzebowanie na energię jednak systematycznie rośnie, a jednocześnie rośnie ryzyko przerw w pracy tradycyjnych elektrowni z powodu coraz większych upałów i problemów z chłodzeniem bloków.

Minionego lata największe zapotrzebowanie na moc krajowy system elektroenergetyczny odnotował 1 sierpnia po godz. 13, kiedy sięgnęło 23 521 MW.

Potrzeba więcej fotowoltaiki

Narzędziem służącym ograniczeniu problemów z dostawami energii w lecie mogą być elektrownie fotowoltaiczne. Fotowoltaika pracuje najintensywniej właśnie w czasie największego zapotrzebowania na energię, dlatego może stać się pewnym środkiem zaradczym.

O możliwości zwiększenia krajowego potencjału fotowoltaicznego mówi PSE, a ostatnio minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że uchronić krajowy system elektroenergetyczny przed letnim blackoutem pomogłoby dodatkowe 2 GW w instalacjach fotowoltaicznych.

Wprowadzenie do KSE jeszcze większego potencjału fotowoltaiki postuluje w nowej analizie Forum Energii.

W ostatnich latach moc w elektrowniach konwencjonalnych wzrosła o ponad 2 GW, ale są to jednostki termiczne, które mają swoje ograniczenia, szczególnie latem. Ze względu na dużą korelację produkcji energii ze słońca z występowaniem szczytu letniego, PV mogłaby poprawić bilans mocy latem i przyczynić się do obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen – komentuje Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, zauważając, że mimo rekomendacji dotyczących zwiększenia polskiego potencjału PV o co najmniej 2 GW, w systemie przybyło tylko około 10 proc. tej mocy.

Forum Energii szacuje, że bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej latem mogłoby zostać podniesione przez budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 3-4 GW, oceniając przy tym, że na razie energetyka solarna znajduje się jednak w stagnacji ze względu na brak rządowej strategii energetycznej.

Wdrożono mechanizm DSR. Odblokowano transgraniczny handel energią elektryczną. Poprawił się bilans mocy – przez oddanie do użytku elektrowni Kozienice i kilku jednostek gazowych (...) Nie podjęto wystarczających działań po stronie dywersyfikacji zasobów wytwarzania. Wysoki udział konwencjonalnych elektrowni cieplnych (gazowych i węglowych) oraz rosnące temperatury powodują, że problem mocy w szczycie letnim będzie powracał pisze Joanna Maćkowiak-Pandera.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kd |
To dlaczego od lat polski rząd blokuje OZE na rzecz nierentownych kopalni węglowych?
Polska Radomiem Europy |
Obudzili się kiedy Niemcy w jednym miesiącu robią 350MW w fotowoltaice... Polska to jednak stan umysłu :)
Polak |
@KD: To nie żaden polski rząd, a mafia weglowa i energetyczna przy wielkim wsparciu lesnych dziadów z PiSobolszewii blokuje OZE :(
Wujek |
PIS = kocha węgiel i boi sie 70 tyśięcy górników.
Ksiądz |
Coś w tym jest. Jednak napewno nie niemieckiego drogiego szrotu składanego w zatęchłej dziupli gdzieś pod Krakowem. Chińczyk i tak zdominuje rynek więc szkoda kasy na niemiecki szmelc.
7654 |
Powinno sie wprowadzic obowiazek pokrywania 10% nowych dachow fotowoltaika. Za brak spelnienia tego wymagania bylby wyzszy podatek od nieruchomosci.
MojaPV |
@7654 i jeszcze obowiązek obsadzenia 10% działki szpinakiem (bo szpinak jest zdrowy przecież!) a co! A jak nie to wyższy podatek!
TwojaTVP |
MojaTV@ toż to czysta pisowska logika, możesz zaniesć pomysł w zębach swoim pryncypałom
7654 |
@MojaPV Sa dobre i zle regulacje. Akurat fotowoltaika nalezy do dobrych bo pozwala zaoszczedzic na rachunkach. Napisalem tez o nowych dachach, zeby nie podejmowac 2 razy pracy na wysokosciach. Wyobraz pan sobie milion dachow w Polsce z fotowoltaika oraz elektrownie gazowe w rezerwie mocy. Mozna sie uniezaleznic od ropy, wegla z Rosji, a nawet od aukcji emisji dwutlenku wegla. Same plusy. :)
MojaPV |
@7654 a po co chcesz stosować przymus? Milion dachów i gaz powiadasz? :) kolego 1. Taki system to rachunki za energię jak za dobro luksusowe 2. Nie uniezależniasz się od co2 3. Uzależniasz się od ruskiego gazu forever. Bierzesz dwie prawie najdroższe technologie.
7654 |
@MojaPV A gdzie trendy? Fotowoltaika tanieje i bedzie taniec. Bez wzgledu na zawirowania opracowywane sa nowe technologie np. Perowskity nie tylko w PL. Prawo dotyczace tylko nowych dachow oznacza, ze przymus obejmie wszystkich dopiero za kilkadziesiat lat, gdy trzeba bedzie remontowac dach. Zreszta dla najbiedniejszych moglaby istniec jakas pomoc. Elektrownie gazowe bylyby wlaczane w nocy i w pochmurne dni czyli glownie zima. Po jakims czasie ich role przejma magazyny energii, gdy stanieja. Mozliwe ze w miedzyczasie powstanie elektrownia jadrowa. Elektrownie weglowe nie nadaja sie na zrodla rezerwowe dla OZE bo na jalowym biegu maja slaba wydajnosc a po wygaszeniu dlugo trzeba je uruchamiac. Co do gazu za kilka lat bedziemy miec realne zrodlo rezerwowe, wiec uzaleznienia nie bedzie. Nawet wysokie ceny gazu nie beda w calosci przekladac sie na ceny energii gdyby udalo sie pokrywac np. 50% zapotrzebowania na energie w ciagu dnia z fotowoltaiki.
Polak |
Kochani, hit na weekend!!! To na pewno spodoba się geniuszowi Tchórzewskiego, niejakiemu MojaPV: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pge-kupi-producenta-autobusow-legendarny,116,0,2419828.html Kolejny świetny interes PiSobolszewików spłacających swoje długi wyborcze w Sanoku :) A co tam, suweren zapłaci :)
Krzyś |
Mam fotowoltaikę. Wydałem 18 tyś. Wliczam dodatkowe 2 panele, falownik i ubezpieczenie od gradu. W kieszeni co rok zostaje 1700 zł. Wychodzi "trochę" lepiej niż na lokacie. Mam też solary z dofinansowaniem . Grzeję gazem zamiast węglem. Zainwestowałem w Bitcoiny i koparki parę lat temu. Życzę równie udanych wyborów.
AST |
To prawda. Polska to stan umysłu. Do Polski sprowadza się obecnie 28% zapotrzebowania na węgiel. Gdzie sens i logika inwestowania w elektrownie węglowe? Rząd robi wszystko pod koncerny energetyczne bo to są stołki. Za 2 lata będzie weryfikacja stanu umysłu.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...