Fotowoltaiczny carport powstanie w Szczecinie

Fotowoltaiczny carport powstanie w Szczecinie
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania operator największego targowiska w Szczecinie postawi na zarządzanym przez siebie parkingu zadaszenia wykonane z paneli fotowoltaicznych. Władze woj. zachodniopomorskiego w ostatnim konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego, dedykowanego inwestycjom w odnawialne źródła energii, przyznały dotacje łącznie na ponad 155 mln zł.

Zarządzająca targowiskiem spółka Centrum Handlowo-Usługowe Manhattan sp. z o.o. podpisała umowę, dzięki której otrzyma unijne dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 309,92 kW na zadaszenia parkingu przy ul. Staszica w Szczecinie.

Unijna dotacja pozyskana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, działanie 2.1 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł związanego z gospodarką niskoemisyjną”, sięga 1,154 mln zł. Natomiast wartość całego projektu "Budowa instalacji fotowoltaicznej w C.H.U. Manhattan Sp. z o.o. w Szczecinie" wynosi 3,9 mln zł.

Zakończenie inwestycji przewidziano na czerwiec przyszłego roku. Przyjęto, że produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wyniesie przeciętnie w skali roku 273,81 MWh.

Pokazujemy, że w szczególności fotowoltaika może przyczyniać się do zmniejszania ujemnego bilansu energetycznego w każdej infrastrukturze  zarówno tej publicznej, jak i prywatnej. Maksymalnie wykorzystujemy unijne możliwości, aby dzięki różnym inwestycjom w OZE  chronić środowisko czy powietrze, którym codziennie oddychamy – komentuje marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W lutym Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyłonił 127 inwestycji obejmujących budowę, rozbudowę czy modernizację jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii, przyznając na ten cel ponad 155 mln zł wsparcia z działania 2.10 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Po dofinansowanie sięgnęły m.in. samorządy lokalne, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej oraz parafie. Lista projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie na OZE z działania 2.10 z RPO WZ, jest dostępna pod tym linkiem.

Największym producentem energii słonecznej w województwie zachodniopomorskim – i jednym z największych w Polsce – jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecina, który na terenie swoich obiektów posiada instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 MW.

W ostatnim etapie inwestycji wykonanych przez ZWiK Szczecin, sfinalizowanym w marcu br., uruchomiono kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 540 kW.

Swoje fotowoltaiczne inwestycje szczeciński ZWiK również zrealizował przy pomocy unijnych dotacji pozyskanych z zachodniopomorskiego RPO.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Super! Tego typu carporty powinny powstawać przy każdym dużym zakładzie pracy. Gdyby ME w końcu wyjęło swoje głowy z tyłków, to można by traktować samochody elektryczne jako powerbanki do transferowania energii elektrycznej do domów ich właścicieli w godzinach szczytu. Jak sa w pracy aku tychże samochodów kumulowałoby energie po to by oddać ja w domu uzytkownika jak wróci z pracy. Ale do tego trzeba mieć czysty umysł niezaśmiecony węglowym miałem :(
vcd |
Kurła..12 500 za kWp.. niezle..
Kalina |
12 500 za kWp to na pozłacanych modułach i platynowym falowniku. Ach te dotacje unijne, rozpuszczą każdego.
OSD |
Kto wygrał przetarg? Diecezja szczecińska?
vcd |
Wiadomo, ze tutaj kwestia konstrukcji, vat 23%, i pewnie inne czynniki, moze dedykowane rozwiazanie pod carport? Bo jak się okaże, że jest to stelaż a na nim moduły, i nie uszczelnione to no to pieknie, 2,.5 raza pewnie przepłacone.
Fred |
ogromne parkingi pod supermarketami można by tak zagospodarować

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...