Fotowoltaiczny carport powstanie w Szczecinie

Fotowoltaiczny carport powstanie w Szczecinie
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania operator największego targowiska w Szczecinie postawi na zarządzanym przez siebie parkingu zadaszenia wykonane z paneli fotowoltaicznych. Władze woj. zachodniopomorskiego w ostatnim konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego, dedykowanego inwestycjom w odnawialne źródła energii, przyznały dotacje łącznie na ponad 155 mln zł.

Zarządzająca targowiskiem spółka Centrum Handlowo-Usługowe Manhattan sp. z o.o. podpisała umowę, dzięki której otrzyma unijne dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 309,92 kW na zadaszenia parkingu przy ul. Staszica w Szczecinie.

Unijna dotacja pozyskana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, działanie 2.1 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł związanego z gospodarką niskoemisyjną”, sięga 1,154 mln zł. Natomiast wartość całego projektu "Budowa instalacji fotowoltaicznej w C.H.U. Manhattan Sp. z o.o. w Szczecinie" wynosi 3,9 mln zł.

Zakończenie inwestycji przewidziano na czerwiec przyszłego roku. Przyjęto, że produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wyniesie przeciętnie w skali roku 273,81 MWh.

Pokazujemy, że w szczególności fotowoltaika może przyczyniać się do zmniejszania ujemnego bilansu energetycznego w każdej infrastrukturze  zarówno tej publicznej, jak i prywatnej. Maksymalnie wykorzystujemy unijne możliwości, aby dzięki różnym inwestycjom w OZE  chronić środowisko czy powietrze, którym codziennie oddychamy – komentuje marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W lutym Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyłonił 127 inwestycji obejmujących budowę, rozbudowę czy modernizację jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii, przyznając na ten cel ponad 155 mln zł wsparcia z działania 2.10 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Po dofinansowanie sięgnęły m.in. samorządy lokalne, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej oraz parafie. Lista projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie na OZE z działania 2.10 z RPO WZ, jest dostępna pod tym linkiem.

Największym producentem energii słonecznej w województwie zachodniopomorskim – i jednym z największych w Polsce – jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecina, który na terenie swoich obiektów posiada instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 MW.

W ostatnim etapie inwestycji wykonanych przez ZWiK Szczecin, sfinalizowanym w marcu br., uruchomiono kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 540 kW.

Swoje fotowoltaiczne inwestycje szczeciński ZWiK również zrealizował przy pomocy unijnych dotacji pozyskanych z zachodniopomorskiego RPO.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Super! Tego typu carporty powinny powstawać przy każdym dużym zakładzie pracy. Gdyby ME w końcu wyjęło swoje głowy z tyłków, to można by traktować samochody elektryczne jako powerbanki do transferowania energii elektrycznej do domów ich właścicieli w godzinach szczytu. Jak sa w pracy aku tychże samochodów kumulowałoby energie po to by oddać ja w domu uzytkownika jak wróci z pracy. Ale do tego trzeba mieć czysty umysł niezaśmiecony węglowym miałem :(
vcd |
Kurła..12 500 za kWp.. niezle..
Kalina |
12 500 za kWp to na pozłacanych modułach i platynowym falowniku. Ach te dotacje unijne, rozpuszczą każdego.
OSD |
Kto wygrał przetarg? Diecezja szczecińska?
vcd |
Wiadomo, ze tutaj kwestia konstrukcji, vat 23%, i pewnie inne czynniki, moze dedykowane rozwiazanie pod carport? Bo jak się okaże, że jest to stelaż a na nim moduły, i nie uszczelnione to no to pieknie, 2,.5 raza pewnie przepłacone.
Fred |
ogromne parkingi pod supermarketami można by tak zagospodarować

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...