Ceny w w aukcjach fotowoltaicznych w Niemczech niemal bez zmian

Ceny w w aukcjach fotowoltaicznych w Niemczech niemal bez zmian
Fot. roy luck, flickr cc
REKLAMA

Kolejna tegoroczna aukcja dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych za naszą zachodnią granicą znowu cieszyła się dużym zainteresowaniem. W złożonych ofertach zaproponowano budowę trzy razy większego potencjału farm PV niż udostępniony przez niemieckie władze. Średnia cena dla zwycięskich ofert była nieznacznie wyższa od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji.

W kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podała federalna agencja Bundesnetzagentur, zgłoszono 76 ofert dotyczących budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 551 MW. Do wsparcia zakwalifikowano natomiast 37 ofert na łączną moc 192 MW, jednak kilka z tych ofert wyeliminowano z powodu odrębnych regulacji. Początkowo prawo sprzedaży energii w systemie aukcyjnym przyznano dla 14 projektów mających powstać w Bawarii, jednak z powodu funkcjonujących w tym landzie ograniczeń w budowie farm PV na mających gorszą kategorię terenach rolniczych, ostatecznie tylko w przypadku 4 z tych projektów będzie można rozpocząć produkcję energii.

Ceny w przypadku zwycięskich projektów wynosiły od 38,6 EUR/MWh do 51,5 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 46,9 EUR/MWh i jest to nieco wyższy poziom od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji, której beneficjenci będą sprzedawać energię po średniej cenie 45,9 EUR/MWh.

W poprzedniej, tegorocznej aukcji złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW. Z tego dwie oferty wykluczono od razu za niespełnienie wymogów formalnych. Kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.

Najniższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert zakłada sprzedaż energii po cenie 38,9 EUR/MWh, a najwyższa po cenie 49,6 EUR/MWh.  

Notowane w tegorocznych aukcjach, średnie ceny dla fotowoltaiki w Niemczech są dwukrotnie niższe od średniej ceny z pierwszej niemieckiej aukcji dla PV (91,7 EUR/MWh), którą przeprowadzono w 2015 roku.

W pierwszych 8 miesiącach tego roku federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 GW. To o kilkaset MW więcej niż w ostatnich kilku latach Niemcy instalowali w skali całego roku.

Na koniec sierpnia potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do 44,948 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
ha! a ja ciągle czytam trębaczy twierdzacych, że koszt pv nieustannie spada i to w super dynamicznym tempie :D to jak to jest?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...