Ceny w w aukcjach fotowoltaicznych w Niemczech niemal bez zmian

Ceny w w aukcjach fotowoltaicznych w Niemczech niemal bez zmian
Fot. roy luck, flickr cc
REKLAMA

Kolejna tegoroczna aukcja dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych za naszą zachodnią granicą znowu cieszyła się dużym zainteresowaniem. W złożonych ofertach zaproponowano budowę trzy razy większego potencjału farm PV niż udostępniony przez niemieckie władze. Średnia cena dla zwycięskich ofert była nieznacznie wyższa od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji.

W kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podała federalna agencja Bundesnetzagentur, zgłoszono 76 ofert dotyczących budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 551 MW. Do wsparcia zakwalifikowano natomiast 37 ofert na łączną moc 192 MW, jednak kilka z tych ofert wyeliminowano z powodu odrębnych regulacji. Początkowo prawo sprzedaży energii w systemie aukcyjnym przyznano dla 14 projektów mających powstać w Bawarii, jednak z powodu funkcjonujących w tym landzie ograniczeń w budowie farm PV na mających gorszą kategorię terenach rolniczych, ostatecznie tylko w przypadku 4 z tych projektów będzie można rozpocząć produkcję energii.

Ceny w przypadku zwycięskich projektów wynosiły od 38,6 EUR/MWh do 51,5 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 46,9 EUR/MWh i jest to nieco wyższy poziom od ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji, której beneficjenci będą sprzedawać energię po średniej cenie 45,9 EUR/MWh.

W poprzedniej, tegorocznej aukcji złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW. Z tego dwie oferty wykluczono od razu za niespełnienie wymogów formalnych. Kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.

Najniższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert zakłada sprzedaż energii po cenie 38,9 EUR/MWh, a najwyższa po cenie 49,6 EUR/MWh.  

Notowane w tegorocznych aukcjach, średnie ceny dla fotowoltaiki w Niemczech są dwukrotnie niższe od średniej ceny z pierwszej niemieckiej aukcji dla PV (91,7 EUR/MWh), którą przeprowadzono w 2015 roku.

W pierwszych 8 miesiącach tego roku federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 GW. To o kilkaset MW więcej niż w ostatnich kilku latach Niemcy instalowali w skali całego roku.

Na koniec sierpnia potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do 44,948 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
ha! a ja ciągle czytam trębaczy twierdzacych, że koszt pv nieustannie spada i to w super dynamicznym tempie :D to jak to jest?

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...