Przynajmniej 2 GW w fotowoltaice do 2020

Przynajmniej 2 GW w fotowoltaice do 2020
Dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski. Fot. CBE Polska
REKLAMA

Ministerstwo Energii podtrzymuje cel zbudowania w 2020 roku potencjału farm fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 2 GW. Służyć mają temu aukcje, które odbędą się w przyszłym miesiącu, a także aukcje, które ME chce uruchomić w przyszłym roku. Dotychczas przeprowadzone aukcje pokazują jednak, że sporej części projektów z zapewnionymi gwarancjami sprzedaży energii w systemie aukcyjnym może nie udać się uruchomić.

Wczoraj podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się w Siedlcach, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Andrzej Kaźmierski, ocenił, że w 2020 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce może przekroczyć 2 GW.

Takie zainstalowane moce w fotowoltaice chętnie zobaczyłby zresztą operator krajowego systemu elektroenergetycznego PSE, któremu taki potencjał PV może już zauważalnie pomóc w zbilansowaniu systemu w okresie letnich szczytów zapotrzebowania na energię.

Na razie zainstalowany potencjał fotowoltaiki w kraju zbliża się do 0,4 GW, a dzięki dotychczas przeprowadzonym aukcjom – najważniejszemu instrumentowi, który ma służyć zwiększeniu zainstalowanych mocy w PV – udało się uruchomić farmy fotowoltaiczne  o mocy ok. 60 MW, na co składa się niewiele ponad 70 elektrowni, a więc tylko kilkanaście procent z projektów objętych wsparciem w dotychczasowych aukcjach.

Teraz jednak budowa farm fotowoltaicznych w ramach systemu aukcyjnego może przyspieszyć. Niejasności związane z udzielaniem pomocy publicznej w tym systemie wsparcia zostały już wyjaśnione, dzięki czemu banki chętniej rozmawiają o finansowaniu takich inwestycji.

Aukcje, które odbędą się w przyszłym miesiącu, mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,7 GW.

Ministerstwo Energii sygnalizuje, że uruchomienie jeszcze większych aukcji dla fotowoltaiki w 2019 roku – możliwy termin to połowa przyszłego roku. – Na pewno w przyszłym roku będzie dużo fotowoltaiki, więcej niż teraz. To zależy od podaży projektów – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź dyrektora Kaźmierskiego.

W niedawnej rozmowie z portalem Gramwzielone.pl dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii zapewniał, że inwestorzy zgłaszający do aukcji projekty fotowoltaiczne w przyszłym roku mogą spodziewać się większego budżetu udostępnionego w aukcji.

Rozmowa Gramwzielone.pl z dyrektorem Andrzejem Kaźmierskim na temat aukcji dla fotowoltaiki:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
W takim tępie (320MW mamy od 7lat) to chyba do 2220 haha
Wujek |
A gdzie te milion aut elektrycznych Morawieckiego? Ah wait to tylko PISo ściema.
AST |
W opowiadaniu głupot bijemy wszystkich w świecie.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...