Przynajmniej 2 GW w fotowoltaice do 2020

Przynajmniej 2 GW w fotowoltaice do 2020
Dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski. Fot. CBE Polska
REKLAMA

Ministerstwo Energii podtrzymuje cel zbudowania w 2020 roku potencjału farm fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 2 GW. Służyć mają temu aukcje, które odbędą się w przyszłym miesiącu, a także aukcje, które ME chce uruchomić w przyszłym roku. Dotychczas przeprowadzone aukcje pokazują jednak, że sporej części projektów z zapewnionymi gwarancjami sprzedaży energii w systemie aukcyjnym może nie udać się uruchomić.

Wczoraj podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się w Siedlcach, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Andrzej Kaźmierski, ocenił, że w 2020 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce może przekroczyć 2 GW.

Takie zainstalowane moce w fotowoltaice chętnie zobaczyłby zresztą operator krajowego systemu elektroenergetycznego PSE, któremu taki potencjał PV może już zauważalnie pomóc w zbilansowaniu systemu w okresie letnich szczytów zapotrzebowania na energię.

Na razie zainstalowany potencjał fotowoltaiki w kraju zbliża się do 0,4 GW, a dzięki dotychczas przeprowadzonym aukcjom – najważniejszemu instrumentowi, który ma służyć zwiększeniu zainstalowanych mocy w PV – udało się uruchomić farmy fotowoltaiczne  o mocy ok. 60 MW, na co składa się niewiele ponad 70 elektrowni, a więc tylko kilkanaście procent z projektów objętych wsparciem w dotychczasowych aukcjach.

Teraz jednak budowa farm fotowoltaicznych w ramach systemu aukcyjnego może przyspieszyć. Niejasności związane z udzielaniem pomocy publicznej w tym systemie wsparcia zostały już wyjaśnione, dzięki czemu banki chętniej rozmawiają o finansowaniu takich inwestycji.

Aukcje, które odbędą się w przyszłym miesiącu, mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,7 GW.

Ministerstwo Energii sygnalizuje, że uruchomienie jeszcze większych aukcji dla fotowoltaiki w 2019 roku – możliwy termin to połowa przyszłego roku. – Na pewno w przyszłym roku będzie dużo fotowoltaiki, więcej niż teraz. To zależy od podaży projektów – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź dyrektora Kaźmierskiego.

W niedawnej rozmowie z portalem Gramwzielone.pl dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii zapewniał, że inwestorzy zgłaszający do aukcji projekty fotowoltaiczne w przyszłym roku mogą spodziewać się większego budżetu udostępnionego w aukcji.

Rozmowa Gramwzielone.pl z dyrektorem Andrzejem Kaźmierskim na temat aukcji dla fotowoltaiki:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
W takim tępie (320MW mamy od 7lat) to chyba do 2220 haha
Wujek |
A gdzie te milion aut elektrycznych Morawieckiego? Ah wait to tylko PISo ściema.
AST |
W opowiadaniu głupot bijemy wszystkich w świecie.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...