Więcej fotowoltaiki w Wielkopolsce. Są dodatkowe dotacje

Więcej fotowoltaiki w Wielkopolsce. Są dodatkowe dotacje
Fot. Conergy
REKLAMA

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył dodatkowe środki w ostatnim konkursie na unijne dotacje na projekty związane z wytwarzaniem energii odnawialnej. Unijne fundusze trafią do kolejnych wielkopolskich gmin, poznańskiej uczelni, a także spółek realizujących naziemne farmy fotowoltaiczne związanych z deweloperem R.Power.

Na początku kwietnia br. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił listę rankingową projektów zgłoszonych do konkursu na dotacje na OZE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego, poddziałanie 3.1.1 "Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii", dla którego nabór prowadzono w ubiegłym roku (konkurs RPWP.03.01.01-IZ-00-30-001/17).

Maksymalny poziom dotacji w tym konkursie sięga nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Budżet całego konkursu określono na 90 mln zł.

Ocenę merytoryczną pozytywnie przeszło aż 105 projektów, natomiast dofinansowanie trafio wstępnie do 19 projektów, na tyle bowiem wystarczyło środków.

Pierwszy na liście jest projekt zakładający budowę 2 wiatraków, każdy o mocy 2 MW, które mają stanąć w gminie Strzałkowo. Beneficjentem jest PHU „Cytrus”, które wnioskowało o dofinansowanie rzędu 6,23 mln zł przy całkowitym koszcie projektu 23,15 mln zł.

Drugi na liście jest bardzo podobny projekt. Również chodzi o dwa wiatraki, każdy po 2 MW, w tej samej gminie, a inwestorem jest spółka Gólcz i Synowie. Wartość projektu i dofinansowania jest bardzo zbliżona.

Trzeci projekt to montaż dużej, dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,82 MW na dachu firmy Clip Ubezpieczenia w gminie Swarzędz. Koszt projektu to 10 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie sięga 4 mln zł.

Czwarty projekt to montaż fotowoltaiki o mocy 1,73 MW na halach firmy Clip Logistyka w tej samej gminie. Koszt to 9,64 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść 3,88 mln zł.

Piąty jest projekt firmy MB Poznań, która chce postawić panele fotowoltaiczne o mocy 1,41 MW na halach znajdujących się również w gminie Swarzędz, a szósty jest projekt  spółki STS Logistic – chodzi o fotowoltaikę o mocy 1,72 MW również w tej samej gminie.

Unijną dotację powinna otrzymać też spółka Fotowoltaika Piła, która chce postawić elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,5 MW w Pile. Wartość inwestycji szacuje się na 7,95 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść 1,68 mln zł.

Pozostałe projekty zostały zgłoszone przez wielkopolskie gminy. Dzięki dotacji z RPOWW instalacje OZE powinny pojawić się w gminach Czajków, Rychwał, Dobra, Przygodzice, Nowe Skalmierzyce, Złotów, Rzgów, Odolanów, Krotoszyn, Turek i Ostrzeszów.

Po ogłoszeniu wyników przedstawiciel Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu informował portal Gramwzielone.pl o możliwości zwiększenia budżetu konkursu i tym samym dofinansowania kolejnych projektów na liście rankingowej.

29 mln zł dodatkowych dotacji

Teraz dzięki przesunięciu środków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zwiększono budżet tego konkursu o 29,2 mln zł – do poziomu 119,2 mln zł, co umożliwi dofinansowanie kolejnych projektów, które znalazły się na liście rezerwowej.

Dzięki temu dodatkowe środki w wysokości 6,5 mln zł na inwestycje w OZE uzyska wielkopolska gmina Ostrzeszów, a także firma Meble Laski Kaczorowski, której przyznano 474 tys. zł.

Ponadto umowy na dofinansowanie w łącznej wysokości 28,55 mln zł podpiszą beneficjenci, którzy znaleźli się na miejscach 20-27 listy rezerwowej i którzy wnioskowali o dofinansowanie przede wszystkim dla inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Dotacje w wysokości 6,17 mln zł na projekt warty niemal 8 mln zł otrzyma miasto Kalisz, które dzięki temu wykona 467 instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w 358 lokalizacjach.

– Planowane przedsięwzięcie służyć będzie produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnego źródła na potrzeby własne mieszkańców. To będzie skutkowało obniżeniem kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną oraz paliwa, a także uzyskaniem efektu ekologicznego w postaci redukcji emisji do atmosfery dwutlenku węgla oraz ograniczeniem niskiej emisji – komentuje prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Dofinansowanie w wysokości 5,04 mln zł na projekt warty 6,59 mln zł otrzyma gmina Kościan, która przeznaczy unijne środki na montaż OZE w domach mieszkańców. Gmina miejska Kościan otrzyma na ten cel 4,4 mln zł przy wartości projektu 5,65 mln zł.

Dotacje na budowę elektrowni fotowoltaicznych otrzymają też spółki związane z firmą R.Power.

Chodzi o projekty Ziemlin (1,21 mln zł dofinansowania, wartość inwestycji 3,68 mln zł), Turowo (1,21 mln zł / 3,72 mln zł), Dzięczyna (1,21 mln zł / 3,69 mln zł) oraz Grylewo (1,22 mln zł /3,79 mln zł).

Najwyższy budżet posiada zakwalifikowany teraz do dofinansowania projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który pozyskał 8,06 mln zł dotacji na inwestycje w fotowoltaikę warte w sumie 17,79 mln zł.

Obecnie w województwie wielkopolskim trwa nabór wniosków w konkursie na unijne dofinansowanie, które będzie można przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę pod dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

Budżet konkursu wynosi 8 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania ustalono na 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Na razie władze woj. wielkopolskiego nie ogłosiły kolejnych konkursów z WRPO, z których będzie można pozyskać unijne dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cuuube |
By starczyło dla wszystkich musieliby otworzyć mocniej kieszenie - jakieś 600 baniek . 30 to tak na otarcie łez ...
Wójt |
Fotowoltaika+ ciekawe co by było bez dotacji...
Tylewtemacie |
Przecież to nie Pisiory rozdają dotacje tylko unia . A ten program pinokia to wydmuszka

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...