W systemie aukcyjnym przybyło 20 farm fotowoltaicznych

W systemie aukcyjnym przybyło 20 farm fotowoltaicznych
Fot. Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej
REKLAMA

Na koniec trzeciego kwartału br. w systemie aukcyjnym rozliczało się 77 producentów energii odnawialnej. To nadal tylko kilkanaście procent projektów, które zyskały prawdo do rozliczeń w tym mechanizmie wsparcia dzięki dotychczasowym aukcjom.

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki, do 30 września 2018 r. w odniesieniu do instalacji „nowych” o jednostkowej mocy do 1 MW, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., produkcję energii elektrycznej, potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego, rozpoczęło 77 instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy 58,947 MW.

W tym 75 instalacji to farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 57,297 MW, natomiast 2 instalacje to elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,65 MW.

W stosunku do końca drugiego kwartału 2018 r., w systemie aukcyjnym pojawiło się 20 nowych instalacji. Były to wyłącznie farmy fotowoltaiczne, a ich łączna moc wyniosła 16,185 MW, czyli średnio 0,8 MW na instalację.

W dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW – w zdecydowanej większości chodzi o inwestycje fotowoltaiczne.

W pierwszej aukcji wsparciem objęto oferty w przedziale cenowym 254-409 zł/MWh przy średniej cenie 354 zł/MWh, a w drugiej – od 195 zł/MWh do 399 zł/MWh przy średniej cenie 373 zł/MWh.

W sumie prawo do rozliczeń w systemie aukcyjnym zyskało więc 436 wytwórców, a do końca trzeciego kwartału produkcję uruchomiono w przypadku 17,6 proc. projektów objętych wsparciem w dotychczasowych aukcjach.

Najbliższe aukcje dla nowych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych odbędą się w przyszłym miesiącu. Wcześniej, jeszcze w październiku, przeprowadzone zostaną aukcje tzw. migracyjne, w których producenci energii w wybranych technologiach OZE zyskają szansę na przejście z systemu zielonych certyfikatów do mechanizmu aukcyjnego. Więcej o najbliższych aukcjach w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jan |
Hura hura hura! 3 lata rządów, 16 MW mocy.
Prawda |
Wow w 3 lata PIS przybyło 20MW, przypominam czemu jeździcie Niemieckimi autami... bo Niemcy budują w jednym miesiącu 360MW :)
Waldek |
Nie śmiejcie się Panowie, to są 20MW na miarę polskich możliwości.
John_USA |
16MW nie 20, bez przesadyzmu!
Nobi |
Dziwią mnie te wypowiedzi przecież każdy może budawać ile chce i jak a dlaczego czeka na nasze pieniądze z podatków które mogą iść np. na służbę zdrowia a nie na ekektrownie wiatrowe lub opodatkować od razu niższym podatkiem
Luis |
@Nobi. To lepiej ludzi truc smogiem a pieniadze przeznaczac na leczenie.
Nobi |
Luis zastanów się ile trzeba postawić wiatraków oby twoi sąsiedzi przestali wytwarzać smog który ma mało wspólnego z energetyką

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...