Tauron może postawić farmy PV. Dopiero za kilka lat

Tauron może postawić farmy PV. Dopiero za kilka lat
Filip Grzegorczyk. Fot. Tauron

Państwowy koncern energetyczny z południa Polski może w końcu zacząć inwestować w fotowoltaikę. Każdy projekt OZE poprawia postrzeganie grupy Tauron, daje dowód dywersyfikacji naszego miksu wytwórczego oraz stabilizuje sytuację finansowądeklaruje Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

W obszarze energetyki odnawialnej obecnie Tauron posiada 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 140 MW oraz cztery farmy wiatrowe o mocy 200,75 MW.

Tauron, podobnie jak inne państwowe koncerny energetyczne, nie zaczął jednak dotąd inwestować na większą skalę w elektrownie fotowoltaiczne.

REKLAMA

Filip Grzegorczyk, prezes Taurona, zasygnalizował jednak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ten stan może się wkrótce zmienić, a Tauron ma rozwijać obecnie projekty PV o łącznej mocy 74-150 MW, które mogą powstać w pięciu niewykorzystanych lokalizacjach, które należą do grupy.

Obecnie w zakresie fotowoltaiki Tauron ma być w fazie „poważnych prac analityczno-projektowych”, a prezes Grzegorczyk ocenia, że uruchomienie pierwszych farm fotowoltaicznych będzie możliwe – w przypadku „pozytywnych wyników analiz” – dopiero w roku 2021.

Wcześniej, już na przełomie 2018 i 19 r. aktywa Taurona w energetyce odnawialnej mogą uzupełnić farmy wiatrowe o łącznej mocy 200 MW, których przejęcie ma być negocjowane z grupą in.ventus.

REKLAMA

W dłuższej perspektywie Tauron ma być zainteresowany budową morskich farm wiatrowych – samodzielnie lub we współpracy z partnerem. Podjęcie aktywności w tym zakresie prezes Grzegorczyk uzależnia od przyjęcia regulacji, które pozwoliłyby oszacować opłacalność takich inwestycji, a także od podziału kosztów dotyczących przyłączenia morskich wiatraków. Prezes Taurona ocenia, że gdy takie koszty będzie musiał ponieść inwestor, rentowność offshore będzie „dyskusyjna”.

Obecnie wśród państwowych koncernów energetycznych liderem w budowie potencjału fotowoltaicznego jest Energa, która posiada dwie farmy fotowoltaiczne w Gdańsku i Czernikowie.

Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla czernikowskiej farmy w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh, co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania ok. 1115 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240 W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. m2.

Druga instalacja PV należąca do Energi znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh brutto. 

Mniejszą instalację PV o mocy 0,6 MW na górze Żar w pobliżu Żywca posiada Polska Grupa Energetyczna, która ostatnio jest aktywna na rynku projektów PV o mocy do 1 MW mogących wejść do aukcyjnego systemu rozliczeń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.