Tauron może postawić farmy PV. Dopiero za kilka lat

Tauron może postawić farmy PV. Dopiero za kilka lat
Filip Grzegorczyk. Fot. Tauron
REKLAMA

Państwowy koncern energetyczny z południa Polski może w końcu zacząć inwestować w fotowoltaikę. Każdy projekt OZE poprawia postrzeganie grupy Tauron, daje dowód dywersyfikacji naszego miksu wytwórczego oraz stabilizuje sytuację finansowądeklaruje Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

W obszarze energetyki odnawialnej obecnie Tauron posiada 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 140 MW oraz cztery farmy wiatrowe o mocy 200,75 MW.

Tauron, podobnie jak inne państwowe koncerny energetyczne, nie zaczął jednak dotąd inwestować na większą skalę w elektrownie fotowoltaiczne.

Filip Grzegorczyk, prezes Taurona, zasygnalizował jednak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ten stan może się wkrótce zmienić, a Tauron ma rozwijać obecnie projekty PV o łącznej mocy 74-150 MW, które mogą powstać w pięciu niewykorzystanych lokalizacjach, które należą do grupy.

Obecnie w zakresie fotowoltaiki Tauron ma być w fazie „poważnych prac analityczno-projektowych”, a prezes Grzegorczyk ocenia, że uruchomienie pierwszych farm fotowoltaicznych będzie możliwe – w przypadku „pozytywnych wyników analiz” – dopiero w roku 2021.

Wcześniej, już na przełomie 2018 i 19 r. aktywa Taurona w energetyce odnawialnej mogą uzupełnić farmy wiatrowe o łącznej mocy 200 MW, których przejęcie ma być negocjowane z grupą in.ventus.

W dłuższej perspektywie Tauron ma być zainteresowany budową morskich farm wiatrowych – samodzielnie lub we współpracy z partnerem. Podjęcie aktywności w tym zakresie prezes Grzegorczyk uzależnia od przyjęcia regulacji, które pozwoliłyby oszacować opłacalność takich inwestycji, a także od podziału kosztów dotyczących przyłączenia morskich wiatraków. Prezes Taurona ocenia, że gdy takie koszty będzie musiał ponieść inwestor, rentowność offshore będzie "dyskusyjna”.

Obecnie wśród państwowych koncernów energetycznych liderem w budowie potencjału fotowoltaicznego jest Energa, która posiada dwie farmy fotowoltaiczne w Gdańsku i Czernikowie.

Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla czernikowskiej farmy w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh, co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania ok. 1115 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240 W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. m2.

Druga instalacja PV należąca do Energi znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh brutto. 

Mniejszą instalację PV o mocy 0,6 MW na górze Żar w pobliżu Żywca posiada Polska Grupa Energetyczna, która ostatnio jest aktywna na rynku projektów PV o mocy do 1 MW mogących wejść do aukcyjnego systemu rozliczeń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Luis |
Marazm i beton.
JAN_PV |
Ja mam swoje 4kW na dachu, dzięki temu Prezes Tauronu i jego nieroby powoli nie będa mieli na OŚMIORNICZKI z mojego haraczu :)
iCAR |
Po im stawiam farmy PV skoro kroją prosumentów na 20% ich wytworzonej i wpuszczonej do sieci energii , i to bez zadnych kosztow wlasnych. ( no moze poza wymiana licznikow na swoj rachunek)
OSD |
Oj chłopcy. Niedługo się wam dobiorą do d..y za te PV. Spokojnie będą mieli na ośmiorniczki.
Seba |
Jprdl 340MW to jest tyle co nic w energii odnawialnej.
AST |
Słusznie powiedziane. Marazm i beton. Żadnej wiedzy. Każdy prezes Taurona opowiada bajki i odchodzi. Oczywiście z nadania kolesi z Warszawy. Doić, doić i jeszcze raz doić z założonymi rękami jak na zdjęciu.

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...