Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły

Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły
Fot. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Spodziewany na drugą połowę br. spadek inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym na skutek ograniczenia budowy nowych elektrowni PV w Chinach już przekłada się wyraźnie na spadek cen modułów. Fotowoltaika nadal w szybkim tempie staje się coraz tańszą technologią produkcji energii.

Producenci modułów fotowoltaicznych, którzy ostatnio dopasowywali swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – teraz muszą liczyć się z istotnym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione w tym roku przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy w fotowoltaice.

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – jak policzyła amerykańska firma dorardcza Roth Capital – może oznaczać powstanie nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Skutki powstającej nadpodaży już widać. Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend, z której danych o cenach modułów fotowoltaicznych korzystała m.in. Komisja Europejska, wskazuje na mający miejsce w tym roku, wyraźny spadek cen.

Według EnergyTrend, od początku tego roku do końca trzeciego kwartału przeciętne, oferowane przez producentów ceny modułów fotowoltaicznych w technologii monokrystalicznej spadły o 19,8 proc., a modułów polikrystalicznych nawet o 25,5 proc.

Jak wynika z zestawień publikowanych prze EnergyTrend, obecnie przeciętne ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W u producentów wynoszą ok. 0,225 USD/W (0,2 EUR/W), przy czym najtaniej można je kupić nawet za 0,218 USD/W, natomiast średnia dla modułów polikrystalicznych o nieco większej mocy 280 W wynosi 0,241 USD/W.

W przypadku modułów monokrystalicznych o mocy 290 W przeciętna cena ma wynosić 0,255 USD/W (0,22 EUR/W), a najtaniej można je kupić za 0,247 USD/W. W zakresie modułów monokrystalicznych o nieco większej mocy 300 W tajwańska firma konsultingowa odnotowuje średnią cenę 0,275 USD/W (0,24 EUR/W), a najniższe zarejestrowane przez nią ceny to 0,265 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W wynoszą obecnie ok. 0,23 USD/W (0,2 EUR/W), w przypadku modułów typu monokrystalicznego o mocy 285 W średnia ma wynosić 0,245 USD/W (0,21 EUR/W), a modułów monokrystalicznych typu PERC o jednostkowej mocy 300 W – 0,27 EUR/W.

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu Bloomberg New Energy Finance przyjmował, że tworząca się w tym roku nadpodaż modułów na globalnym rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W, czyli ok. 0,21 EUR/W.

Od ubiegłego miesiąca z niższych cen modułów fotowoltaicznych może w końcu korzystać europejski rynek PV. Od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów na unijnym rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Spadły 30%, do końca roku spadną jeszcze ca. 10%, początek 2019r spadną też falowniki ok 8-12%. Po wyborach w polsce, indywidulany klient dostanie podwyżkę 20-30% za energie. Więc instalacja PV spłaci się w 5 lat. Będzie dobrze, polski wungiel nie jest już dawno rentowny.
jacek |
to tylko obniżka cen hurtowych , firmy i tak biorą ile chcą
Genwar |
@jacek, masz racje.... i beda brac jeszcze wiecej bo bedzie wiekszy popyt. Wazne zeby to jeszcze szlo w parze z jakoscia.
PBC |
Bardzo dobrze że nasz rząd podnosci cenę energii, 500+,300+ Mieszkanie+ nieroby+ same się nie zamortyzują haha.
Dawid |
Energia powinna już dawno zdrożeć i to o 100%, wtedy wszyscy inwestowaliby w OZE.
Kobol |
Samymi spadkami cen HURTOWYCH paneli PV nie nakręci się koniunktury. Już dzisiaj stanowią niewielki procent ceny systemów PV. Przydałoby się coś zrobić z cenami inwerterów
EcoSolar.pl |
Spadek cen będący głównie wynikiem zniesienia ceł to świetna wiadomość. Byle by jakość produktu przy tym spadku nie ucierpiała, a będzie super.
Ja |
@Dawid energia nie powinna zdrożeć, polska dostała miliardy z emisji CO2 przez jakieś 20 lat, pieniądze te "zagospodarował NFOŚ" - gdyby z nich powstawały nowoczesne źródła energii, nie ważne jakie, OZE czy EJ, to energia nie musiała by zdrożeć. Ale pieniędzy nie ma - więc jeżeli ktoś zbuduje za swoje EJ czy OZE w Polsce - to on zarobi. A głupi ludzie - najpierw to kupią - a potem za to zapłacą (dwa razy).
TTTT |
po ile PLN na kWp teraz można kupić panele nowe z koniecznym osprzętem na dach ?
Ja |
5300 za kw my placimy dzis.juz ze wszystkim
zorro |
300 W *0,2 EUR/W *4,3 PLN *1,23 VAT = 317,34 PLN za panel o mocy 300 W Czy ktoś w Polsce sprzeda mi taki panel chociaż po 320 zł? No dam nawet po 420 zł. Po co podawać takie ceny?
KilleR |
Sprzedam Ci jak zrobimy sami sobie grupę zakupową i nie będziemy dorabiać Polskich biznesmenów którzy lubią mieć marżę 100%.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...