Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły

Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły
Fot. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Spodziewany na drugą połowę br. spadek inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym na skutek ograniczenia budowy nowych elektrowni PV w Chinach już przekłada się wyraźnie na spadek cen modułów. Fotowoltaika nadal w szybkim tempie staje się coraz tańszą technologią produkcji energii.

Producenci modułów fotowoltaicznych, którzy ostatnio dopasowywali swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – teraz muszą liczyć się z istotnym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione w tym roku przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy w fotowoltaice.

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – jak policzyła amerykańska firma dorardcza Roth Capital – może oznaczać powstanie nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Skutki powstającej nadpodaży już widać. Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend, z której danych o cenach modułów fotowoltaicznych korzystała m.in. Komisja Europejska, wskazuje na mający miejsce w tym roku, wyraźny spadek cen.

Według EnergyTrend, od początku tego roku do końca trzeciego kwartału przeciętne, oferowane przez producentów ceny modułów fotowoltaicznych w technologii monokrystalicznej spadły o 19,8 proc., a modułów polikrystalicznych nawet o 25,5 proc.

Jak wynika z zestawień publikowanych prze EnergyTrend, obecnie przeciętne ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W u producentów wynoszą ok. 0,225 USD/W (0,2 EUR/W), przy czym najtaniej można je kupić nawet za 0,218 USD/W, natomiast średnia dla modułów polikrystalicznych o nieco większej mocy 280 W wynosi 0,241 USD/W.

W przypadku modułów monokrystalicznych o mocy 290 W przeciętna cena ma wynosić 0,255 USD/W (0,22 EUR/W), a najtaniej można je kupić za 0,247 USD/W. W zakresie modułów monokrystalicznych o nieco większej mocy 300 W tajwańska firma konsultingowa odnotowuje średnią cenę 0,275 USD/W (0,24 EUR/W), a najniższe zarejestrowane przez nią ceny to 0,265 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W wynoszą obecnie ok. 0,23 USD/W (0,2 EUR/W), w przypadku modułów typu monokrystalicznego o mocy 285 W średnia ma wynosić 0,245 USD/W (0,21 EUR/W), a modułów monokrystalicznych typu PERC o jednostkowej mocy 300 W – 0,27 EUR/W.

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu Bloomberg New Energy Finance przyjmował, że tworząca się w tym roku nadpodaż modułów na globalnym rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W, czyli ok. 0,21 EUR/W.

Od ubiegłego miesiąca z niższych cen modułów fotowoltaicznych może w końcu korzystać europejski rynek PV. Od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów na unijnym rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Spadły 30%, do końca roku spadną jeszcze ca. 10%, początek 2019r spadną też falowniki ok 8-12%. Po wyborach w polsce, indywidulany klient dostanie podwyżkę 20-30% za energie. Więc instalacja PV spłaci się w 5 lat. Będzie dobrze, polski wungiel nie jest już dawno rentowny.
jacek |
to tylko obniżka cen hurtowych , firmy i tak biorą ile chcą
Genwar |
@jacek, masz racje.... i beda brac jeszcze wiecej bo bedzie wiekszy popyt. Wazne zeby to jeszcze szlo w parze z jakoscia.
PBC |
Bardzo dobrze że nasz rząd podnosci cenę energii, 500+,300+ Mieszkanie+ nieroby+ same się nie zamortyzują haha.
Dawid |
Energia powinna już dawno zdrożeć i to o 100%, wtedy wszyscy inwestowaliby w OZE.
Kobol |
Samymi spadkami cen HURTOWYCH paneli PV nie nakręci się koniunktury. Już dzisiaj stanowią niewielki procent ceny systemów PV. Przydałoby się coś zrobić z cenami inwerterów
EcoSolar.pl |
Spadek cen będący głównie wynikiem zniesienia ceł to świetna wiadomość. Byle by jakość produktu przy tym spadku nie ucierpiała, a będzie super.
Ja |
@Dawid energia nie powinna zdrożeć, polska dostała miliardy z emisji CO2 przez jakieś 20 lat, pieniądze te "zagospodarował NFOŚ" - gdyby z nich powstawały nowoczesne źródła energii, nie ważne jakie, OZE czy EJ, to energia nie musiała by zdrożeć. Ale pieniędzy nie ma - więc jeżeli ktoś zbuduje za swoje EJ czy OZE w Polsce - to on zarobi. A głupi ludzie - najpierw to kupią - a potem za to zapłacą (dwa razy).
TTTT |
po ile PLN na kWp teraz można kupić panele nowe z koniecznym osprzętem na dach ?
Ja |
5300 za kw my placimy dzis.juz ze wszystkim
zorro |
300 W *0,2 EUR/W *4,3 PLN *1,23 VAT = 317,34 PLN za panel o mocy 300 W Czy ktoś w Polsce sprzeda mi taki panel chociaż po 320 zł? No dam nawet po 420 zł. Po co podawać takie ceny?
KilleR |
Sprzedam Ci jak zrobimy sami sobie grupę zakupową i nie będziemy dorabiać Polskich biznesmenów którzy lubią mieć marżę 100%.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...