Powstaną "najmniej subsydiowane" farmy PV w Danii

Powstaną "najmniej subsydiowane" farmy PV w Danii
Fot. Wirsol
REKLAMA

Duński deweloper farm fotowoltaicznych Better Energy uzyskał finansowanie dla projektów, które powstaną w efekcie przeprowadzonych przez Danię i Niemcy, pierwszych europejskich, transgranicznych aukcji dla OZE. Jak zapewnia inwestor, będą to najmniej subsydiowane elektrownie fotowoltaiczne w duńskim systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

Swoją aukcję dla fotowoltaiki w ramach bilateralnej współpracy z Niemcami Duńczycy przeprowadzili pod koniec 2016 r. W aukcji "duńskiej" wsparcie przyznano dla projektów PV o łącznej mocy 21,6 MW. Aukcję otwarto także dla projektów, które miałyby powstać po niemieckiej stronie duńsko-niemieckiej granicy. W aukcji "niemieckiej", w której do podziału był potencjał na poziomie 50 MW, wygrały wyłącznie projekty, które mają powstać w Danii.

W ramach duńskiego systemu wsparcia operatorzy tych elektrowni będą otrzymywać za sprzedawaną energię premię ponad cenę rynkową. Wysokość premii ustalono na poziomie zaledwie 0,0172 EUR/kWh, czyli około 0,07 PLN/kWh.

Teraz duński Green Investment Bank przyznał finansowanie w wysokości 16 mln euro na realizację dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 32 MW, dla których inwestor, Better Energy, otrzymał gwarancję sprzedaży energii w ramach duńsko-niemieckich aukcji.

Chodzi o projekty o mocy 24,75 MW i 7 MW. Uruchomienie wytwarzania energii w obu przypadkach ma nastąpić jeszcze przed końcem tego roku. Za sprzedawaną energię Better Energy będzie otrzymywać zagwarantowaną w aukcji premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

Zaoferowanie niskich premii okazało się jeszcze korzystniejsze w sytuacji rosnących cen energii na rynku hurtowym. (…) Oba projekty to kolejny krok w drodze do fotowoltaiki bez subsydiów – komentuje Better Energy.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, warunkiem organizacji transgranicznej aukcji dla OZE jest podpisanie bilateralnej, międzyrządowej umowy, a także udostępnienie proporcjonalnych warunków dla inwestorów z obu krajów. Konieczny jest także fizyczny przesył kupionej w sąsiednim kraju energii odnawialnej.

Zgodnie z zasadami transgranicznych aukcji, które promuje Komisja Europejska, takie aukcje powinny odbywać się na zasadzie wzajemności.

Premia zamiast ceny gwarantowanej

W ubiegłym miesiącu duńska rządowa agencja energetyczna ogłosiła aukcję dla inwestorów oferujących energię z elektrowni fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 1 MW.

Inwestorzy będą konkurować ponownie o premię przyznawaną ponad cenę energii uzyskaną na rynku. Wiadomo, że w ramach składanych ofert nie będzie można przekroczyć ceny 0,15 DKK/kWh, czyli ok. 0,09 zł/kWh.

Budżet tej aukcji ustalono na 107 mln duńskich koron (ok. 61,6 mln zł), co powinno wystarczyć do objęcia wsparciem projektów o łącznej mocy ok. 35 MW.

W latach 2018-19 w Danii mają się odbyć ponadto dwie aukcje wiatrowo-fotowoltaiczne, a ich budżet ustalono na 842 mln DKK, czyli ok. 485 mln zł.

Wcześniej duński rząd przyjął, że kolejne aukcje dla odnawialnych źródeł energii, przewidziane na lata 2020-2024, będą skutkować przyznaniem wsparcia łącznie na 4,2 mld koron, czyli ok. 2,42 mld zł.

Kopenhaga przyjęła, że dzięki tym aukcjom średnie wsparcie przyznawane do energii odnawialnej w Danii spadnie o ponad połowę, ze średniego poziomu ok. 0,22 DKK/kWh do 0,1 DKK/kWh.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. potencjał zainstalowanych w Danii elektrowni fotowoltaicznych wynosił ok. 850 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...