Fortum buduje swoją największą farmę PV. Energia za 0,15 zł/kWh

Fortum buduje swoją największą farmę PV. Energia za 0,15 zł/kWh
Fot. Fortum
REKLAMA

W przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej, którą fiński koncern energetyczny postawi w Indiach. Fortum zabezpieczyło dla niej sprzedaż energii po gwarantowanej cenie dzięki wygranej aukcji.

W wyniku aukcji przeprowadzonej kilka miesięcy temu w indyjskiej prowincji Karnataka Fortum zabezpieczyło mające obowiązywać 25 lat gwarancje sprzedaży energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW(AC).

Cena sprzedawanej energii wyniesie tylko 2,85 INR/kWh, czyli ok. 0,15 PLN/kWh.

Teraz Fortum wybrał wykonawcę tej inwestycji. Firma Belectric ma wejść na plac budowy już w przyszłym miesiącu. Do tej pory spółka należąca od ubiegłego roku do niemieckiego koncernu energetycznego Innogy zrealizowała już w Indiach projekty PV o łącznej mocy 360 MW.

Obecnie największym projektem PV, który zrealizowało Fortum w Indiach, jest uruchomiony pod koniec ubiegłego roku park fotowoltaiczny Pavagada o mocy 100 MW. W tym przypadku fiński koncern zabezpieczył na 25 lat stałą taryfę w wysokości 4,79 INR/kWh, czyli ok. 0,24 PLN/kWh.

Wielka farma fotowoltaiczna w prowincji Karkataka powiększy indyjski portfel projektów Fortum, na który składają się już zrealizowane elektrownie PV o mocy 185 MW.

W tym roku fiński koncern sprzedał część udziałów w swoich indyjskich farmach fotowoltaicznych funduszom UK Climate Investments (40 proc.) oraz Elite Alfred Berg (14 proc.). Ten drugi podmiot posiada prawo odkupienia kolejnych 16 proc. udziałów.

Indie są dla Fortum najważniejszym, obok Rosji, rynkiem jeśli chodzi o rozwój projektów fotowoltaicznych. Na rosyjskim rynku Finowie zabezpieczyli w tym roku prawa do sprzedaży energii z elektrowni PV o mocy 110 MW. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w latach 2021-22, a gwarantowana cena za energię wynosi ok. 150 euro za MWh.

Pod koniec ubiegłego roku Fortum przejął od rosyjskiej grupy Hevel trzy działające w Rosji elektrownie fotowoltaiczne z zagwarantowaną na 15 lat sprzedażą energii po cenie wynoszącej aż ok. 430 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
EcoSolar.pl |
Jeśli firmie Fortum takie inwestycje się opłacają to niech budują. Przy tej cenie energii, muszą budować te farmy PV bardzo tanio bo inaczej nigdy by im się to nie zwróciło :-)

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...