Hanergy zaprezentował „fotowoltaiczne ściany”

Hanergy zaprezentował „fotowoltaiczne ściany”
Fot. Hanergy
REKLAMA

Po słonecznych dachówkach, które mają być konkurencją dla wdrażanego przez Teslę produktu SolarRoof, chiński producent specjalizujący się w rozwiązaniach z zakresu cienkowarstwowej fotowoltaiki, Hanergy, pokaz nowy produkt wielkie, fasadowe panele fotowoltaiczne o nazwie HanWall.

Hanergy nie należy do największych producentów modułów fotowoltaicznych w Chinach, jednak z pewnością tę firmę możną zaliczyć do najbardziej innowacyjnych. Potwierdziła to, prezentując nowy produkt o nazwie HanWall, czyli mające stanowić elementy elewacji, ogromne panele fotowoltaiczne, wykonane w technologii cienkowarstwowej CIGS.

Chiński producent wylicza, że umieszczenie HanWall o powierzchni 1000 m2 na południowej elewacji biurowca znajdującego się w Pekinie umożliwi produkcję do ok. 326 kWh energii elektrycznej w ciągu dnia.

Według zapewnień chińskiego producenta, w ciągu 25 lat pracy paneli HanWall ich wydajność ma spaść tylko o 15 proc.

Hanergy zapewnia, że na swój produkt posiada niezbędne certyfikaty, a do tej pory w zakresie rozwiązań składających się na HanWall złożył na całym świecie ponad 700 aplikacji patentowych.

W ubiegłym roku chiński producent zaprezentował inny, innowacyjny produkt o nazwie HanTile. Solarne dachówki Hanergy ma sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy. Podczas ubiegłorocznej premiery Hantile, która odbyła się w Pekinie, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.

Chińska firma zapewniła wówczas, że sprawność jej solarnych dachówek w ciągu kilku miesięcy zostanie zwiększona z poziomu 16,5 proc. do 17,5 proc.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu wydawało się, że historia szybko rozwijającego się wówczas producenta rozwiązań dla fotowoltaiki, które swoim klientom oferowała m.in. Ikea, dobiega końca.

Hanergy wpadł w kłopoty finansowe w 2015 r. Wówczas spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Wcześniej Hanergy Thin Film konsekwentnie budował swoją giełdową kapitalizację, która w szczycie sięgnęła 40 mld dolarów i w pewnym momencie była wyższa niż kapitalizacja koncernu Sony, a szef Hanergy Li Hejun był zaliczany do grona najbogatszych Chińczyków.

Teraz Li Hejun konsekwentnie odbudowuje pozycję swojej firmy, a prezentacja kolejnego innowacyjnego produktu pokazuje, że Hanergy chce być znowu ważnym graczem na rynku fotowoltaicznym, zwłaszcza w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

W ubiegłym miesiącu holenderski oddział Hanergy zainstalował na dachach budynku należącego do magistratu miasta Den Bosch 418 cienkowarstwowych, elastycznych modułów fotowoltaicznych, które w skali roku mają produkować 125 MWh energii elektrycznej.

W instalacji wykorzystano moduły należącej do Hanergy firmy MiaSole, w rozmiarach 2,6 x 1 m i o mocy jednostkowej 370 W. Hanergy podaje, że te moduły ważą zaledwie 3 kg na m2, podczas, gdy waga tradycyjnych, krystalicznych modułów wynosi około 18 kg/m2.

Natomiast w sierpniu br. chińska firma informowała o instalacji cienkowarstwowych, elastycznych modułów PV o łącznej mocy 14,4 kW na 10 autobusach miejskich należących do norweskiego przewoźnika Nettbuss.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach autobusów norweskiego przewoźnika ma zmniejszyć konsumpcję paliwa średnio o 5 proc., a ponadto wydłuży żywotność akumulatorów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...