W pomorskich gminach powstaną setki instalacji PV

W pomorskich gminach powstaną setki instalacji PV
Fot. Sun Sol (C)
REKLAMA

Umowy na unijne dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii zostały podpisane wczoraj przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z samorządowcami z Luzina, Rumii, Pelplina, Przywidza, Sierakowic i Somonina.

Unijne dotacje w ostatnim konkursie z działania 10.3. Odnawialne źródła energii, poddziałanie 10.3.1. Odnawialne źródła energii – wsparcie dotacyjne, przyznano w sumie dla 24 projektów. Beneficjenci to głównie pomorskie gminy, z którymi wczoraj podpisano pierwsze umowy.

Do końca października 2020 roku w gminach Przywidz i Somonino uruchomione zostaną instalacje fotowoltaiczne, które produkować będą energię na potrzeby budynków publicznych oraz prawie 400 budynków mieszkalnych.

Ten projekt będzie kosztować prawie 14,5 mln zł, z tego 10 mln zł będzie stanowić dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W Sierakowicach i Sulęczynie powstaną trzy instalacje wykorzystujące energię słoneczną oraz powietrzne pompy ciepła. Wybudowane zostanie również uliczne oświetlenie solarne i hybrydowe. Takich lamp będzie 51. Inwestycja kosztować będzie prawie 10 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wyniesie ponad 8 mln zł.

Na terenie Rumi oraz gminy Szemud w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych zamontowanych zostanie 211 instalacji fotowoltaicznych wraz z systemem zarządzania energią. Łączny koszt projektów to prawie 8 mln zł, z czego około 6 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z RPO WP 2014-2020.

Natomiast w gminie Luzino oraz w Redzie, Pucku Linii, Łęczycach i Gniewinie za ponad 12 mln zł  zainstalowane zostaną pompy ciepła, instalacje kolektorów słonecznych oraz fotowoltaika. Z kolei w Pelplinie i Chmielnie planowane jest zainstalowanie systemów PV w sześciu budynkach publicznych oraz w 23 budynkach mieszkalnych. Ten projekt będzie kosztować ponad 2 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie około 1,9 mln zł.

W sumie w ramach ostatniego konkursu z poddziałania 10.3.1 z RPO WP unijne dotacje w wysokości 123,37 mln zł przyznano na realizację projektów, których całkowity koszt sięga 172,33 mln zł.

Na razie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 nie przewidziano kolejnych konkursów, z których będzie można otrzymać dofinansowanie na produkcję energii odnawialnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
US |
Myślę, że to nierealne, bo ludzie wolą miś swoją instalację za sam wkład własny i po co im jakieś łażenie po ich dachach przez obcych ludzi i inne takie ibostrzenia i kary jak coś nie wyjdzie, np z urędu skarbowego..
eo |
pogadamy za rok jak 30% wzrosnie cena pradu a to nieuniknione
jacek |
trzeba inwestować i iść do przodu w tym kierunku
Mateusz |
Ok . tylko dlaczego mnie instalacja z dofinansowania kosztuje więcej o 30% jak bym to sam zrobił bez dofinansowania ? Oczywiście robocizna dla instalatorów przeze mnie zleconym .

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...