Enel zarobi na projektach fotowoltaicznych 1,4 mld dolarów

Enel zarobi na projektach fotowoltaicznych 1,4 mld dolarów
Fot. Enel
REKLAMA

Włoski koncern energetyczny Enel sporo zarobi na sprzedaży swoich meksykańskich spółek celowych, w ramach których rozwija ogromne projekty fotowoltaiczne.

Zajmująca się odnawialnyi źródłami energii spółka włoskiego koncernu energetycznego, Enel Green Power, sfinalizowała transakcję sprzedaży większości udziałów w ośmiu spółkach rozwijających projekty elektrowni fotowoltaicznych w Meksyku na łączną moc 1,8 GW.

Inwestorzy – meksykański fundusz emerytalny CKD Infraestructura México oraz kanadyjski fundusz Caisse de dépot et placement du Québec – zapłacą za 80 proc. udziałów w projektach rozwijanych przez Enel w Meksyku w sumie 1,4 mld dolarów.

CKD Infraestructura México obejmie 39,2 proc. udziałów, Caisse de dépot et placement du Québec będzie posiadać 40,8 proc. Enel zachowa 20 proc. i będzie nadal odpowiadać za dalszy rozwój projektów i utrzymanie elektrowni fotowoltaicznych już po ich wybudowaniu.

Na portfolio meksykańskich projektów, których dotyczy transakcja, składa się sześć podłączonych już do sieci farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,518 GW, a także dwie farmy PV o mocy 0,3 GW będące w trakcie budowy.

Dla meksykańskich elektrowni fotowoltaicznych Enel zabezpieczył wcześniej długoterminowe umowy na sprzedaż energii dzięki wygraniu rządowych aukcji.

Oprócz projektów PV, w których włoska grupa sprzedała większościowy pakiet udziałów, Enel posiada jeszcze w Meksyku trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 0,3 GW, a także trzy elektrownie wodne o łącznej mocy 53 MW.

Enel poinformował, publikując dane operacyjne za pierwszą połowę 2018 r., że w tym czasie wytworzył z odnawialnych źródeł energii 50,17 TWh energii elektrycznej, czyli o 10 TWh więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W tym czasie jednocześnie zmniejszył generację z elektrowni termalnych niemal o tyle samo – z 81,15 TWh przed rokiem do 70,94 TWh.

Razem generacja Enel wyniosła w I połowie br. 121,11 TWh wobec 121,16 TWh przed rokiem. Dla porównania wszystkie elektrownie w Polsce produkują w skali roku około 165 TWh energii elektrycznej.

W pierwszej połowie tego roku należące do włoskiej grupy odnawialne źródła w Ameryce Płd. wytworzyły 44 proc. zielonej energii, 14 proc. wyprodukowały OZE w Ameryce Północnej i Środkowej. Natomiast elektrownie OZE we Włoszech wytworzyły 24 proc. energii odnawialnej, znajdujące się na Płw. Iberyjskim dołożyły 14 proc., a 2 proc. przypadło na pozostałe kraje Europy oraz Afrykę.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Tak to jest jak ktoś nie odróżnie zysku od przychodu. Zarobi 1,4 mld ?? czyli ich koszt był zero ?

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...