Polski Solar zrealizuje na Dolnym Śląsku 400 mikroinstalacji

Polski Solar zrealizuje na Dolnym Śląsku 400 mikroinstalacji
William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding
REKLAMA

Polski Solar Holding pozyskał unijne dofinansowanie na realizację dwóch projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne.

W ostatnich latach Polski Solar Holding rozwijał partnerstwo z gminami z Dolnego Śląska, mające na celu produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych. Teraz mająca siedzibę we Wrocławiu spółka pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł na dwa projekty dotyczące montażu systemów fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.

W ramach pierwszego projektu Polski Solar Holding planuje do końca września 2019 roku montaż około 180 instalacji fotowoltaicznych w gminie Stara Kamienica. Za realizację tego zadania odpowiedzialna będzie spółka Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna. Kolejnych 200 instalacji pojawi się na terenie Prusic, Malczyc i Obornik Śląskich. Realizacją tego projektu zajmie się spółka Prusice PS Energetyka Odnawialna. Obie spółki zostały utworzone przez Polski Solar Holding przy współpracy z poszczególnymi samorządami.

Mieszkańcy gminy byli bardzo zainteresowani możliwością pozyskiwania czystej, odnawialnej energii słonecznej, dlatego staraliśmy się o pozyskanie środków na realizację naszego nowego projektu. Niezmiernie cieszymy się, że nam się to udało – mówi Mariusz Marek, zastępca wójta Starej Kamienicy.

Z 19 zakwalifikowanych do dofinansowania projektów nasz znalazł się na miejscu czwartym, co pozwoliło na uzyskanie całości wnioskowanego dofinansowania. Możemy dzięki temu zaoferować mieszkańcom refundację kosztów w wysokości 85 procent, a to bardzo duże osiągnięcie – dodaje burmistrz Prusic, Igor Bandrowicz.

Całkowita wartość projektów realizowanych w gminach Stara Kamienica i Prusice wynosi w przybliżeniu odpowiednio 6,266 mln zł i 7,268 mln zł.

Polski Solar Holding jest długoterminowym partnerem strategicznym i udziałowcem w siedmiu spółkach komunalnych związanych z gminami na terenie południowej Polski. Dzięki środkom, które właśnie udało się nam pozyskać, rozpoczniemy realizację kolejnych unikatowych projektów o szerokim zasięgu, co pozwoli nam budować pozycję lidera w tej części kraju – komentuje William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding.

Jak informuje spółka, projekty będą realizowane przez kilkanaście miesięcy z udziałem doradców, którzy pomogą mieszkańcom w aspektach technicznych.

Projekty realizowane z udziałem Polski Solar Holding zostały już wpisane do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej gminy Stara Kamienica i Prusice.

Spółki z udziałem Polski Solar Holding mają przygotowywać się do realizacji kolejnych zadań. Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna jest na etapie uprawomocniania się pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,1 MWp, która zostanie posadowiona na nieużywanym gruncie, z kolei Olszyna PS Energetyka Odnawialna pozyskała pozwolenie na budowę elektrowni o mocy 3,9 MWp.

Wcześniej Polski Solar Holding pozyskał środki na realizację innych przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.

Ponadto na terenie Olszyny i Starej Kamienicy powstaną w sumie trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy 99,4 kW każda. Te instalacje zostaną dofinansowane prawie w połowie ze środków unijnych.

PSH pomógł trzem gminom pozyskać dofinansowanie także na mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. W efekcie do końca br. panele w łącznej liczbie 1229 pokryją dach gminnego przedszkola, szkoły podstawowej oraz oczyszczalni ścieków w Starej Kamienicy, dachy Zespołu Szkół oraz Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, tereny przy oczyszczalni ścieków, zbiornikach wody, stacji uzdatniania wody we Wleniu, dach świetlicy w Marczowie, dach świetlicy w Strzyżowcu oraz dachy Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie, świetlicy w Biedrzychowicach i Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach.

Polski Solar Holding angażuje się również w tworzenie na Dolnym Śląsku klastrów energii. Dotychczas utworzono z 25 dolnośląskimi gminami łącznie 6 klastrów, które swoim zasięgiem obejmują ponad 122 tys. gospodarstw domowych i prawie 330 tys. mieszkańców.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Super!Tak trzymać! Czas już wyjść z siermiężnych wieków dominacji mafii węglowej!

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...