Niemcy od kilku lat nie instalowali tak dużo fotowoltaiki

Niemcy od kilku lat nie instalowali tak dużo fotowoltaiki
Fot. MDGovpics, flickr cc
REKLAMA

Niemiecki rynek fotowoltaiczny notuje w tym roku najwyższe od kilku lat wolumeny przyłączeń elektrowni fotowoltaicznych. Na wyniki przyłączeń osiągane wcześniej w systemie wysokich taryf gwarantowanych raczej nie ma szans, jednak niemiecki sektor PV pokazuje, że w erze wychodzenia z preferencji dla zielonej energii może radzić sobie całkiem dobrze.

W pierwszych 8 miesiącach tego roku federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 GW. To o kilkaset MW więcej niż w ostatnich kilku latach Niemcy instalowali w skali całego roku, a 2018 r. jeszcze się nie skończył.

Tylko w sierpniu Bundesnetzagentur odnotowała rejestrację systemów PV o mocy 354,74 MW, czyli więcej niż wynosi łączny potencjał fotowoltaiki w Polsce.

Efekty zaczyna przynosić uruchomiony w 2015 r. system aukcyjny, w którym – dzięki konsekwentnie zaplanowanym i wdrażanym aukcjom – Niemcom udało się zejść w ciągu trzech lat z oferowanymi cenami energii z planowanych elektrowni PV o ponad połowę – z ponad 90 EUR/MWh do niewiele ponad 40 EUR/MWh.

Patrząc na spadek cen energii w niemieckich aukcjach, widać wyraźnie, że sektor PV nie potrzebuje już do dynamicznego rozwoju wysokich, gwarantowanych taryf za energię, i jest gotowy inwestować nawet przy cenach bliskich cenom za energię osiąganym na wolnym rynku.

W sierpniu Bundesnetzagentur zarejestrowała naziemne systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 113,8 MW, z czego 10,6 MW powstanie poza systemem aukcyjnym.

Co więcej, ważne jest, że inwestorzy po wygranych aukcjach nie odkładają na półkę swoich projektów, dochodząc do wniosku, że zaproponowali zbyt niskie ceny, ale konsekwentnie uruchamiają niemal wszystkie inwestycje objęte wsparciem.

Chęć do inwestowania widać zresztą w sektorze mniejszych, domowych i komercyjnych instalacji fotowoltaicznych, w którym kluczowym czynnikiem decydującym o podejmowaniu inwestycji jest – nie jak kiedyś zamiar zarobienia na wysokich taryfach za wprowadzanie energii do sieci, ale chęć obniżenia kosztów zakupu energii z sieci dzięki autokonsumpcji.

W sierpniu takich systemów Bundesnetzagentur zarejestrowała łącznie 7125, a ich sumaryczna moc sięga 241 MW.

Obserwowana w ostatnich kwartałach większa dynamika inwestycji na niemieckim rynku oznacza dalsze zmniejszenie taryf za sprzedaż energii z fotowoltaiki, z których mogą nadal korzystać inwestorzy planujący instalacje PV o jednostkowej mocy do 750 kW.

Ostatnio taryfy zostały zmniejszone do poziomu wynoszącego najwyżej 0,118 EUR/kWh – w zależności od wielkości planowanej instalacji w segmencie domowym i komercyjnym.

W systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej, który obejmuje systemy PV o mocy ponad 100 kW, przychody mogą sięgać maksymalnie 0,1223 EUR/kWh.

Kolejnej obniżki stawek za energię niemiecki rynek solarny może spodziewać się na zakończenie października.

Na koniec sierpnia potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do 44,948 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Prawdziwym beneficjentem tego są producenci made in China
Polak |
@MojaPV: Naprawdę jesteś aż tak bezgranicznie głupi, że wszystko musisz strollować PiSobolszewicki matołku?
kajko |
HHa ha ha kto jechał 7- demką do Danii , są panele założone z miesiąc temu pare ha , godzina 14 a dół juz zasłonięty przez poprzednie panele, ciemności tam , będę widział ciemnośći

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...