Wodociągi Białostockie instalują fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie instalują fotowoltaikę
Elektrownia fotowoltaiczna GPW SA w Rudzie Śląskiej. Fot. RenCraft
REKLAMA

Operator systemu wodociągowego w Białymstoku ograniczy koszty związane z zakupem energii elektrycznej dzięki uruchomieniu instalacji fotowoltaicznych.

Spółka Wodociągi Białostockie podała w komunikacie, że na terenie stacji uzdatniania wody w Jurowcach pojawi się naziemna elektrownia fotowoltaiczna złożona z 128 modułów fotowoltaicznych, a na dachu obiektu zostanie zamontowanych kolejnych 108 modułów.

Elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zwiększyć produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, tym samym ograniczone zostana koszty zakupu energii z sieci.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić jeszcze w tym roku, a Wodociągi Białostockie staną się wówczas koleją spółka wodociągową w kraju, która produkuje energię z własnych instalacji fotowoltaicznych.

Pierwszą spółką wodociągową w Polsce, która zainstalowała własny system fotowoltaiczny – wówczas największy w kraju dachowy system PV – były Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

Zamontowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 311 kW, umieszczając je na należącym do GPW S.A. zbiorniku wody pitnej.

Inwestycja zrealizowana w roku 2012 kosztowała 4,5 mln zł i została dofinansowana z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Z kolei największy w kraju potencjał produkcji energii słonecznej mają elektrownie PV należące do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecina, który na terenie swoich obiektów posiada instalacje o łącznej mocy 2,5 MW.

W ostatnim etapie inwestycji wykonanych przez ZWiK Szczecin, sfinalizowanym w marcu br., uruchomiono kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 540 kW.

Swoje fotowoltaiczne inwestycje szczeciński ZWiK zrealizował przy pomocy unijnych dotacji pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...