Wodociągi Białostockie instalują fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie instalują fotowoltaikę
Elektrownia fotowoltaiczna GPW SA w Rudzie Śląskiej. Fot. RenCraft
REKLAMA

Operator systemu wodociągowego w Białymstoku ograniczy koszty związane z zakupem energii elektrycznej dzięki uruchomieniu instalacji fotowoltaicznych.

Spółka Wodociągi Białostockie podała w komunikacie, że na terenie stacji uzdatniania wody w Jurowcach pojawi się naziemna elektrownia fotowoltaiczna złożona z 128 modułów fotowoltaicznych, a na dachu obiektu zostanie zamontowanych kolejnych 108 modułów.

Elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zwiększyć produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, tym samym ograniczone zostana koszty zakupu energii z sieci.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić jeszcze w tym roku, a Wodociągi Białostockie staną się wówczas koleją spółka wodociągową w kraju, która produkuje energię z własnych instalacji fotowoltaicznych.

Pierwszą spółką wodociągową w Polsce, która zainstalowała własny system fotowoltaiczny – wówczas największy w kraju dachowy system PV – były Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

Zamontowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 311 kW, umieszczając je na należącym do GPW S.A. zbiorniku wody pitnej.

Inwestycja zrealizowana w roku 2012 kosztowała 4,5 mln zł i została dofinansowana z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Z kolei największy w kraju potencjał produkcji energii słonecznej mają elektrownie PV należące do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecina, który na terenie swoich obiektów posiada instalacje o łącznej mocy 2,5 MW.

W ostatnim etapie inwestycji wykonanych przez ZWiK Szczecin, sfinalizowanym w marcu br., uruchomiono kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 540 kW.

Swoje fotowoltaiczne inwestycje szczeciński ZWiK zrealizował przy pomocy unijnych dotacji pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...