PKP inwestuje w fotowoltaikę. Zwrot w 4 lata

PKP inwestuje w fotowoltaikę. Zwrot w 4 lata
Fot. PKP
REKLAMA

Kolejowe nastawnie w Lublinie, Szczecinie, Rejowcu, Niedrzwicy, Gorliczynie i Stawach koło Dęblina oraz biura m.in. w Koszalinie, Stargardzie i Chełmie są zasilane energią słoneczną. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. instalacje fotowoltaiczne zamontowały już na 23 obiektach, chcąc z ten sposób zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

W tym roku 11 nowych instalacji fotowoltaicznych zamontowano na nastawniach w Lublinie, Szczecinie, Gorliczynie, Stawach koło Dęblina, Rejowcu i Niedrzwicy. Są także w hali napraw w Białogardzie, w budynkach kolejowych w Koszalinie i Stargardzie oraz w Chełmie i Szczecinie.

Już wcześniej instalacje zamontowano na obiektach kolejowych, m.in. w Lublinie, Zamościu, Mińsku Mazowieckim, Opolu, Siedlcach, Nowym Sączu, Zagórzu i Suchej Beskidzkiej. Łączna moc zainstalowana 23 systemów to ok. 245 kWp. Wszystkie urządzenia przez pierwsze osiem miesięcy br. wyprodukowały energię elektryczną w ilości ok. 160 MWh – PKP porównuje to do rocznego, przeciętnego zużycia energii przez 74 gospodarstw domowych.

PKP podaje, że tylko instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu hali napraw w Lublinie wytwarza ok. 70 kWh energii dziennie, czyli tyle, ile jednorodzinny dom zużywa przez 12 dni. Energia uzyskana z PV w bardzo dużym stopniu pokrywa zużycie energii elektrycznej w hali.

Spółka podkreśla, że zastosowanie fotowoltaiki pozwala jej ograniczyć zużycie i koszty energii z sieci w sytuacji, gdy ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w okresie ostatnich 6 miesięcy wzrosły o blisko 75 proc.

PKP podkreśla, że według początkowych szacunków koszty instalacji fotowoltaiki miały zwrócić się w czasie 10-11 lat. Teraz spółka szacuje, bazując na dotychczasowych uzyskach energii i wygenerowanych oszczędnościach, że inwestycje w PV mogą zwrócić się trzy razy szybciej niż zakładano – nawet po 4 latach.

PKP podejmuje też inne działania mające skutkować ograniczeniem kosztów energii. Na stacjach i przejazdach montowane jest energooszczędne oświetlenie LED, a spółka wykorzystuje również instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych. Zainstalowano też pompę ciepła do ogrzewania nastawni na stacji Września, a także instalację geotermalnego ogrzewania rozjazdów na stacji Słupsk.

Energia elektryczna z fotowoltaiki jest zużywana przez PKP na potrzeby własne, a jej nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. PKP sygnalizuje też przetestowanie magazynów energii.

PKP analizuje ponadto możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych na ekranach akustycznych zainstalowanych wzdłuż linii kolejowych. Jak zwraca uwagę spółka, to szansa na dodatkowe źródła energii do zasilania m.in. nastawni, oświetlenia przejść i przejazdów kolejowo-drogowych czy przejść pod torami.

Możliwości wykorzystania nowego rozwiązania określi projekt zgłoszony do wsparcia przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie prowadzone są badania mające na celu potwierdzenie rentowności i możliwości technicznych przy zachowaniu podstawowej funkcji ekranów, którą jest tłumienie hałasu.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekonom |
Chcę uwierzyć, ale musiałbym zobaczyć 1. koszty instalacji, 2. cenę energii jaką płacą.
sol |
Z tekstu wynika, że zarząd PKP to naprawdę mistrzowie intelektu. To fotowoltaika jest taka świetna? Zameldujcie Tchórzewskiemu, Morawieckiemu i samemu prezesowi, bo oni chyba jeszcze nic na ten temat nie wiedzą. @ekonom. Rzeczywiście, te 4 lata zwrotu... Ale mogli dostać grant. Z tekstu niewiele wynika.
pv |
jest to mozliwe bez dotacji, cena CAPEX 2800 zl nettp za kW, koszt MWh na kolejne 4 lata 650 zl netto za MWh (jak nie wiecej), produkcja 1100. Panowie a teraz kupcie sobie EXCELa.
sol |
@pv. Przy cenie 650 netto to oczywiste i bez Excela, ale ja przyjąłem ceny giełdowe na poziomie 300 netto.
prosument |
nie rozumiem, czemu za wszelką cenę staracie się rozdzielić cenę prądu od przesyłu (to do SOL i innych wypowiedzi z GWZ) - energia to produkt z dostawą na miejsce i cena kWh to wynik dzielenia kwoty przez ilość pobranych kWh i nie ma tu znaczenia, że za przesył przychodzi inna faktura od innej firmy - BE rękoma rządu wprowadziła ten sztuczny podział, ale nadal to ta sama skarbonka, tylko z większą ilością prezesów do utrzymania - tak więc jeśli do domu dostaję rachunek za energię to cena za 1kWh wychodzi mi zależnie od zużycia między 59, a 68gr - sądzę, że PKP mimo hurtowego odbioru płaci podobnie, bądź drożej, bo ponoć firmy mają wyższe stawki
prosument |
dziwi mnie jedynie, czemu PKP tak długo zwlekało z fotowoltaiką, ich instalacje trakcyjne to głównie prąd stały, więc panele za dnia idealnie wpasowują się w każdy kawałek sieci trakcyjnej i aż się prosi o budowanie na każdej podstacji małej farmy PV
prosument |
co więcej - PV wpisuje się również idealnie w tolerancję napięć przyjętą w trakcji elektrycznej +- 20%
pv |
650 zl netto to cena ktora w 2019 bedaplacic MSP w Polsce, z przesylem. robiac to ma wlasna konsupcje, case PKP to trzeba liczyc. TAK, okres zwrotu moze byc 4 lata, a nawet jak ktos kupi drogo to max 7 lat.
Ugh |
Własne spożycie zwiększa stopę zwrotu.
Ugh |
Własne spożycie zwiększa stopę zwrotu.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...