Dania ogłosiła aukcję dla fotowoltaiki

Dania ogłosiła aukcję dla fotowoltaiki
Farma fotowoltaiczna o mocy 61 MW w Lerchenborgu. Fot. Wirsol
REKLAMA

Duńska rządowa agencja energetyczna ogłosiła aukcję dla inwestorów oferujących energię z elektrowni fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 1 MW. Na jakich zasadach zostanie im przyznane wsparcie?

Ogłoszona aukcja to efekt nowego mechanizmu w postaci premii doliczanej do ceny energii, który został wdrożony w ubiegłym roku w celu ograniczenia kosztów wsparcia dla OZE. Duńczycy notyfikowali go Komisji Europejskiej, uzyskując zgodę na przyznanie pomocy publicznej.

Duńskie władze ogłosiły teraz, że oferty cenowe w pierwszej aukcji dla fotowoltaiki o mocy do 1 MW będzie można składać do 1 listopada br. Warunek to posiadanie projektów PV będących na zaawansowanym etapie uzyskiwania pozwoleń.

Dodatkowy warunek, którzy przyjęto, to dystans w przypadku wygranych projektów wynoszący przynajmniej 500 metrów.

Wiadomo, że w ramach składanych ofert nie będzie można przekroczyć ceny 0,15 DKK/kWh, czyli ok. 0,09 zł/kWh.

Budżet tej aukcji ustalono na 107 mln duńskich koron (ok. 61,6 mln zł), co powinno wystarczyć do objęcia wsparciem projektów o łącznej mocy ok. 35 MW.

Podłączenie do sieci i uruchomienie produkcji energii ma nastąpić do dwóch lat od wygranej aukcji.

Inwestorom, którzy wygrają aukcję, będzie przysługiwać stała, gwarantowana na 20 lat premia za energię określana w terminologii stosowanej przez Komisję Europejską jako „top-up payment”. Premia nie będzie jednak przysługiwać w godzinach, w których odnotowano ujemne ceny energii na rynku hurtowym.

Premia dla producentów energii odnawialnej zostanie sfinansowana z budżetu krajowego, podczas gdy dotychczas koszty dopłat dla OZE w Danii przenoszono na rachunki odbiorców. Ostatnio dopłaty sięgały ok. 0,15 DKK/kWh, czyli ok. 0,09 zł/kWh.

Aukcja dla fotowoltaiki do 1 MW to pierwsza z zaplanowanych w Danii na ten rok dwóch aukcji dla OZE. W drugiej aukcji o wsparcie mają konkurować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych, a także lądowych i morskich farm wiatrowych.

W latach 2018-19 mają się odbyć dwie aukcje wiatrowo-fotowoltaiczne, a ich budżet ustalono na 842 mln DKK, czyli ok. 485 mln zł.

Wcześniej duński rząd przyjął, że kolejne aukcje dla odnawialnych źródeł energii, przewidziane na lata 2020-2024, będą skutkować przyznaniem wsparcia łącznie na 4,2 mld koron, czyli ok. 2,42 mld zł.

Kopenhaga przyjęła, że dzięki tym aukcjom średni poziom wsparcia przyznawanego do energii odnawialnej spadnie o ponad połowę, ze średniego poziomu ok. 0,22 DKK/kWh do 0,1 DKK/kWh.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. potencjał zainstalowanych w Danii elektrowni fotowoltaicznych wynosił ok. 850 MW. Największa elektrownia PV w tym kraju mieści się w położonym nad Morzem Bałtyckim Lerchenborgu i została postawiona przez wywodzącego się z Niemiec dewelopera Wirsol. Jej moc sięga 61 MW i ma produkować w skali roku ok. 60 GWh energii elektrycznej.

W duńskim miksie energetycznym dominują farmy wiatrowe, które w ubiegłym roku wyprodukowały ok. 14,7 TWh energii elektrycznej. Dzięki temu energetyka wiatrowa zwiększyła udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Danii za rok 2017 aż do 43,6 proc., bijąc poprzedni rekord odnotowany w roku 2015, kiedy duńskie wiatraki osiągnęły 42-proc. udział w krajowym miksie generacji.

Jak wynika z nowej rządowej strategii energetycznej Danii, w kolejnych latach ma tam mocno ubyć elektrowni wiatrowych. Nie oznacza to bynajmniej, że Duńczycy wycofują się z energetyki wiatrowej. Wręcz przeciwnie. Więcej na ten temat w artykule: Duńczycy chcą zmniejszyć liczbę wiatraków o ponad połowę.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...