Lider globalnego rynku OZE postawi fotowoltaikę na Ukrainie

Lider globalnego rynku OZE postawi fotowoltaikę na Ukrainie
Fot. Acciona
REKLAMA

Kolejny zagraniczny inwestor chce skorzystać z preferencyjnych taryf na energię z elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie. Na pierwszy projekt PV w tym kraju hiszpańska Acciona ma wydać 64 mln dolarów.

Jako lokalizację swojej pierwszej inwestycji na Ukrainie Acciona wybrała miejscowość Dymerka, położoną ok. 100 km na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych już się rozpoczęła, a konstrukcja obejmie ponad 174,5 tys. modułów PV.

W planach Hiszpanie mają postawienie w sumie 57 MW, na co chcą wydać maksymalnie 64 mln dolarów, czyli ok. 235,6 mln zł, co w przeliczeniu na planowaną moc daje ok. 4,13 mln zł/MW.

Uruchomienie wytwarzania ma nastąpić w przyszłym roku, a sprzedaż energii zostanie objęta ukraińskim systemem taryf gwarantowanych, w ramach którego przysługuje stawka na poziomie ok. 0,15 EUR/kWh, czyli ok. 0,65 zł/kWh.

Podpisana przez Accionę umowa PPA zakładająca sprzedaż energii operatorowi Energorynok będzie obowiązywać przez 10 lat.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna Acciony ma produkować w skali roku około 63 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu ok. 26 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

Acciona to globalny lider w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które posiada w ponad 20 krajach zlokalizowanych na pięciu kontynentach.

Na portfel OZE hiszpańskiej grupy składają się źródła o potencjale niemal 9 GW, które produkują rocznie około 21 TWh energii, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi zapotrzebowanie około 6 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo Acciona zrealizowała dla zewnętrznych inwestorów projekty OZE o łącznej mocy 2 GW. 

W 2017 roku ukraiński potencjał odnawialnych źródeł energii zwiększył się o 257 MW. Oprócz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Więcej na temat planów Kijowa w zakresie wspierania inwestycji w OZE w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Powodzenia! Za 2 lata, jak już wszyscy wybudują, Ukraina ogłosi zmianę taryf - ktoś chętny się założyć?
gino |
Szukamy inwestora na 5 MW max 20 MW kolo Lwowa. Ziemia z właścicielem już jest. Podzial jest korzystny dla inwestora na sprzedaż enerhi po 0,65 zl/ kwh.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...