Rekord przyłączeń fotowoltaiki do sieci PGE Dystrybucja

Rekord przyłączeń fotowoltaiki do sieci PGE Dystrybucja
Fot. ABB
REKLAMA

PGE Dystrybucja, posiadająca spośród krajowych operatorów sieci dystrybucyjnych najwięcej przyłączonych instalacji fotowoltaicznych, w pierwszej połowie tego roku znacząco powiększyła potencjał przyłączonego PV. Bez wątpienia wpłynęły na to inwestycje realizowane w ramach regionalnych programów operacyjnych w województwach, w których swoje sieci ma ten operator i w których szczególnie dużo unijnych dotacji przeznaczono na OZE.

W pierwszej połowie tego roku w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się w sumie 2697 mikroinstalacji o łącznej mocy 16,85 MW, w tym przyłączono w trybie na zgłoszenie 2691 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 16,75 MW, do tego cztery mikroinstalacje PV o łącznej mocy 0,08 MW w trybie umowy, a także dwie mikroinstalacje o mocy 0,02 MW w innych technologiach – przyłączono je na zgłoszenie.

Wyłącznie w drugim kwartale do sieci PGE Dystrybucja przyłączono 1753 mikroinstalacji o łącznej mocy 10,8 MW w stosunku do 944 mikroinstalacji o mocy 6,06 MW przyłączonych w pierwszym kwartale br., a także wobec 906 mikroinstalacji o mocy 6,38 MW, które pojawiły się w sieci tego operatora w drugim kwartale 2017 r.

Wynik 2697 przyłączonych mikroinstalacji o mocy 16,85 MW jest znacznie lepszy od zanotowanego przez PGE Dystrybucję w pierwszej połowie 2017 r., gdy przyłączono do sieci tego operatora 1662 mikroinstalacji o mocy 11,26 MW.

W całym ubiegłym roku w sieci PGE Dystrybucja przybyło 4162 mikroinstlacji o łącznej mocy 25,91 MW, a na koniec 2017 r. według Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej w sieci tego operatora pracowało 9335 mikroinstalacji.

Dodając wynik za pierwszą połowę 2018 r., daje to razem już ponad 12 tys. przyłączonych mikroinstalacji na koniec czerwca br.

Segment powyżej 40 kW

W pierwszej połowie tego roku PGE Dystrybucja przyłączyła, oprócz wspomnianych mikroinstalacji, także 42 większe źródła OZE o jednostkowej mocy przekraczającej 40 kW (obowiązująca od połowy lipca nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii podniosła górną granicę mocy mikroinstalacji do 50 kW).

W pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. przyłączono 40 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 31,56 MW (w tym 13 o mocy 6,42 MW przyłączono w pierwszym kwartale), a do tego w sieci tego operatora pojawiły się jeszcze tylko dwa inne źródła – dwie biogazownie o łącznej mocy 3,2 MW, z czego jedną o mocy 1 MW przyłączono w pierwszym kwartale.

Wyłącznie w drugim kwartale br. w sieci tego operatora pojawiło się 28 większych źródeł OZE o łącznej mocy 27,34 MW – w stosunku do przyłączonych w pierwszym kwartale 14 źródeł o mocy 7,42 MW.

W pierwszej połowie 2017 roku w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się 21 większych instalacji OZE o łącznej o mocy 20,5 MW, a w całym ubiegłym roku – 37 źródeł o łącznej mocy 29,19 MW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...