Szwedzi budują swoją największą elektrownię PV

Szwedzi budują swoją największą elektrownię PV
Fot. Göteborg Energi
REKLAMA

Spółka energetyczna Göteborg Energi rozpoczęła budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Szwecji. Prognozowany uzysk energii pokazuje, że fotowoltaika może pracować efektywnie również w północnej części Europy.

Farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 5,5 MW zostanie rozlokowana na powierzchni ok. 11 hektarów w pobliżu Säve, tuż przy pasie startowym portu lotniczego obsługującego Göteborg. Złoży się na nią ponad 19,8 tys. modułów fotowoltaicznych.

Göteborg Energi szacuje, że roczny uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej wyniesie w skali roku ok. 5,5 GWh – co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. tysiąca szwedzkich gospodarstw domowych i co oznacza ograniczenie emisji CO2 o około 5,5 tys. ton rocznie, gdyby wziąć pod uwagę porównywalną produkcję energii z elektrowni węglowej.

Uruchomienie produkcji energii przewidziano na listopad tego roku.

Szwedzka rządowa agencja energetyczna Energimyndigheten podaje, że na koniec 2017 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Szwecji wzrósł do 231 MW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 91 MW. Niemal za połowę szwedzkiego potencjału PV odpowiadają mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 20 kW.

Potencjał fotowoltaiki w Szwecji odnotowany na koniec ub.r. jest o około 1/3 niższy od potencjału PV zainstalowanego obecnie w Polsce. Moc największej, zainstalowanej do tej pory w naszym kraju farmy fotowoltaicznej, która znajduje się w Czernikowie koło Torunia, sięga 3,77 MW.

Energa, która zrealizowała tę instalację, podaje, że w ubiegłym roku wyprodukowano z niej 3,2 GWh energii elektrycznej, co odpowiada średniej konsumpcji ok. 1,1 tys. polskich gospodarstw domowych. 

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Majkel |
5.5GWh z 5.5MW - serio, w pobliżu Goteborga efektywność instalacji jest taka sama jak w południowej Polsce?...
azza |
A nie lepiej im wyngiel kopać i palić go w elektrowniach ? Aaa - nie mają, to mogą brać od ruskich, ale najpierw muszą wprowadzić takie same idiotyczne normy dla paliw stałych jak u nas oraz koniecznie uruchomić propagandowy szum na wielką skalę opiewający zalety i ponadczasowość takiego rozwiązania !
MojaPV |
5,5 MW :D ale "kolos" normalnie!. A w całej Szwecji 231 MW no porażająca moc!!! :D ...podobno w Polsce ktoś "blokuje" oze tak? hmm... to co powiedzieć o Szwecji
Prawda |
@ Moja Pv - w polsce mamy od ok8 lat żałosne ca. 340MW w PV, Niemcy w czerwcu tego roku zbudowali 364MW... z czym do ludzi pytam się? :)
Ksiądz |
Szwecja ma energię 30% z Jądrowej i 65% z Wodnej, a Polska ma 99% z Węgla :)

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...