Fotowoltaika wymaga środków ostrożności

Fotowoltaika wymaga środków ostrożności
Lior Handelsman, SolarEdge
REKLAMA

Podczas gdy oszczędności finansowe, korzyści środowiskowe i niezależność energetyczna napędzają inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, branża zdaje sobie sprawę również z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa systemu PV. Chociaż systemy fotowoltaiczne są bezpieczne, prawdą jest również, że tak długo, jak świeci słońce, panele fotowoltaiczne i przewody są zasilane wysokim napięciem stałympisze dla Gramwzielone.pl Lior Handelsman, wiceprezes ds. marketingu i strategii produktowej, założyciel SolarEdge*.

Bez koniecznych środków ostrożności wysokie napięcie stałe może spowodować ryzyko porażenia prądem elektrycznym dla instalatorów, personelu zajmującego się konserwacją i straży pożarnej.

Ze względu na zwiększoną świadomość przepisy bezpieczeństwa są wymagane przez władze straży pożarnej, firmy ubezpieczeniowe i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa elektrycznego, bezpieczeństwa pożarowego i ubezpieczeń współpracują w celu opracowania kodów bezpieczeństwa PV.

Niemcy, lider na rynku w zakresie wymagań bezpieczeństwa PV, wdrożyły normę VDE 2100-712 dla bezpieczeństwa podczas zwalczania pożarów i podczas prac konserwacyjnych w celu ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. W Austrii istnieje norma OVE R11-1: 2013, która w zależności od sytuacji wymaga odłączenia blisko źródła (modułów). Także w Stanach Zjednoczonych wdrożono surowe wymogi bezpieczeństwa, takie jak NEC 2017 Rapid Shutdown. W Holandii, zainteresowane strony również oczekują, że komponenty systemu, będą sobie radzić z nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak usterki łukowe, wysokie napięcia DC i bezpieczeństwo osób na miejscu.

Lokalnie przepisy są dostosowywane w celu spełnienia bardziej rygorystycznych potrzeb, ponieważ systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej zintegrowane w domach, przestrzeniach publicznych i budynkach firmowych.

Chociaż rozwiązywanie problemów związanych z zaostrzeniem standardów bezpieczeństwa w wypadku tradycyjnych falowników łańcuchowych może być trudne i kosztowne, ponieważ nie mogą one zredukować napięcia stałego, nawet jeśli są wyłączone, elektronika na poziomie modułów, taka jak optymalizatory mocy, działa jako ekonomiczne rozwiązanie. Podczas gdy główną funkcją optymalizatorów mocy jest zwiększenie wydajności energetycznej, zapewniają one także ekonomicznie uzasadnione, zwiększone bezpieczeństwo.

Systemy PV mogą być zaprojektowane w celu zmniejszenia ryzyka pożaru. W systemach SolarEdge zwarcie doziemne spowoduje pojawienie się błędu izolacji, który doprowadzi do wyłączenia systemu. W takiej sytuacji nie tylko falownik jest odłączony, ale także optymalizatory mocy mają na celu zredukowanie prądu łańcucha do wartości 0A. W przypadku drugiego takiego samego błędu system SolarEdge został tak zaprojektowany, aby zminimalizować ryzyko przepływu prądu wstecznego. Dzieje się tak w przypadku awarii którejkolwiek części systemu, na przykład w przypadku wykrycia prądów szczątkowych i system SolarEdge natychmiastowo inicjuje wyłączenie.

Innym przykładem większego bezpieczeństwa systemów SolarEdge jest to, że moduły kontynuują "tryb pracy" tylko wtedy, jak długo trwa ciągłe wysyłanie sygnału z falownika. W przypadku braku tego sygnału, optymalizatory mocy zaprojektowano tak, aby przechodziły w tryb bezpieczeństwa, redukując prąd stały i napięcie DC w kablach modułowych i łańcuchowych. Więc nawet jeśli strażacy nie są świadomi istnienia systemu PV, kiedy odłączą stronę AC, inicjowane jest wyłączenie na poziomie modułu.

Opcja SafeDC, oferowana standardowo we wszystkich systemach SolarEdge, może być aktywowana na kilka sposobów: utrata zasilania prądem zmiennym w falowniku w systemach bez baterii, wyłączenie odłączania prądu stałego, wyłączenie przełącznika On/Off na falowniku, aktywacja sygnał z urządzenia przekaźnikowego, takiego jak bramka strażaka lub sygnał wyłączenia z platformy monitorującej, wykrycie zwarcia doziemnego, przecięte przewody prądu stałego lub podwyższona temperatura w falowniku lub optymalizatorze mocy.

Dodatkową korzyścią dla bezpieczeństwa jest to, że elektronika na poziomie modułu (MLPE) może ograniczyć czas spędzany przez instalatorów na dachu. Trwale podłączony do modułów monitoring na poziomie modułów wysyła dane dotyczące wydajności, dzięki czemu personel serwisowy może zdalnie monitorować i rozwiązywać problemy, zamiast wykonywać diagnostykę na niebezpiecznych wysokościach.

Branża nadal opracowuje bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Polska nie wypracowała jeszcze własnych przepisów dotyczących kwestii bezpieczeństwa, ale tworząc je, powinniśmy czerpać z doświadczenia i wiedzy krajów mocno zaawansowanych w tym zakresie. Oczekuje się, że polskie prawo budowlane zostanie zaktualizowane w celu uwzględnienia aspektów dotyczących bezpieczeństwa instalacji PV. Na poziomie europejskim trwają również dyskusje, żeby nowe regulacje, podobne do Arc Detection UL 1699B, zostały wdrożone w ciągu najbliższych kilku lat.

Ale innowacje technologiczne mogą szybciej się rozwijać. Niedawno SolarEdge przedstawił nową technologię, która jest w stanie wykryć nieprawidłowości cieplne zanim łuki pojawią się na poziomie złącza, aby zapobiec pożarowi. Wraz z ewolucją branży istotne jest zrozumienie lokalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa, zaspokojenie potrzeb właściciela systemu i zbadanie dostępnych produktów podczas planowania instalacji fotowoltaicznych w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Lior Handelsman

*Lior Handelsman, wiceprezes marketingu i strategii produktowej był jednym z założycieli SolarEdge w 2006 roku, a obecnie pracuje na stanowisku wiceprezesa ds. marketingu i strategii produktowej, gdzie jest odpowiedzialny za działania marketingowe SolarEdge, zarządzanie produktem i rozwojem biznesu. Przed założeniem SolarEdge, pracował 11 lat w Electronics Research Department (ERD), narodowym izraelskim laboratorium, którego celem jest opracowywanie innowacyjnych i złożonych systemów elektronicznych. W ERD pełnił szereg funkcji w tym pracował w dziele badań i rozwoju energoelektroniki, gdzie był kierownikiem grupy oraz zarządzał kilkoma dużymi projektami rozwojowymi.

Lior Handelsman posiada tytuły licencjata inżynierii elektrycznej (ukończony z wyróżnieniem) oraz MBA Izraelskiego Instytutu Technologii Technion w Hajfie (Technion Israel Institute of Technology in Haifa) .

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Rozumiem że artykuł sponsorowany i sponsorujący Liora Handelsmana?
alladyn-solar-batt |
AJerzy: chciałoby się powiedzieć i vice Versace po takiej wypowiedzi
EcoSolar.pl |
Artykuł jest mocno naciągany. Najbardziej zaawansowanym w dziedzinie OZE krajem w Europie są Niemcy i oni w zasadzie mają mniej restrykcyjne przepisy niż w Polsce. Tam łatwiej jest podłączyć system PV do sieci bo niema ani dziwnych niejednoznacznych przepisów ani nikt nie próbuje tam Kowalskiemu cokolwiek blokować. Robisz i podłączasz. Tylko w Polsce stwarzane są kolejne bariery - te bariery są często wynikiem działań firm takich jak Solar Edge, które pod pozorem bezpieczeństwa chciałyby wciskać swoje rozwiązania. Jak ktoś chce mieć super bezpiecznie i super wydajnie to może zrobić całą instalację na mikroinwerterach i nigdzie nie będzie miał napięcia DC powyżej 60V czyli wszystko będzie na ultra niskim napięciu i super bezpieczne - przy bardzo dużej niezawodności bo pozbędzie się inwertera centralnego. To jednak powinno być dobrowolne i tutaj nikt nie powinien narzucać rozwiązań.
ekspert |
Farmą PV powinien się zajmować elektronik, którego wiedza pozwala na bezpieczną, fachową obsługę farmy PV - instrukcje są wówczas zbędne. Dla nie branżowców potrzebne są zabezpieczenia, a w szczególności wysoki płot z tabliczką wstęp wzbroniony.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...