Nie ma już karnych ceł na chińskie moduły PV. Za ile można je kupić?

Nie ma już karnych ceł na chińskie moduły PV. Za ile można je kupić?
Fot. Mark Dixon
REKLAMA

Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, że od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku.

Koniec tzw. porozumienia cenowego stał się faktem i powinien doprowadzić do obniżenia cen modułów i instalacji fotowoltaicznych, a to powinno skutkować wzrostem atrakcyjności fotowoltaiki na rynku europejskim.

Stosowanie przez Komisję Europejską tzw. minimalnej ceny importowej na krystaliczne moduły PV importowane z Azji dotąd uniemożliwiało w Unii Europejskiej wykorzystanie w pełni notowanego w ostatnich latach spadku cen modułów fotowoltaicznych. Sprzedaż importowanych modułów poniżej tej ceny oznaczała konieczność zapłacenia wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych.

Warunkiem uniknięcia karnych ceł, oprócz spełnienia kryterium minimalnej ceny, było także, aby chiński producent ogniw czy modułów fotowoltaicznych, które są importowane na teren Unii Europejskiej, znajdował się na tworzonej przez Komisję Europejską liście tzw. porozumienia cenowego. Na tej liście znajdowali się chińscy producenci, którzy zgodzili się współpracować z Komisją Europejską w zakresie kontroli. W ostatnich latach wielu producentów z Chin albo zostało usuniętych z tej listy za stwierdzenie przez KE łamania porozumienia cenowego, albo zrezygnowało z uczestnictwa w nim samemu, na znak protestu przeciw restrykcjom.

Teraz Unia Europejska ponownie otwiera się na tańszy import chińskich modułów fotowoltaicznych.

Po wzięciu pod uwagę potrzeb zarówno producentów jak i użytkowników importowanych modułów fotowoltaicznych, Komisja zdecydowała, że w najlepszym interesie Unii Europejskiej jest zakończenie przyjętych środków. Ta decyzja uwzględnia również nowe cele UE w zakresie energii odnawialnej – czytamy w komunikacie wydanym w piątek przez Komisję Europejską.

Decyzja Brukseli oznacza zakończenie restrykcji celnych w zakresie importu chińskich, krystalicznych ogniw i modułów fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej, które wdrożono w ramach tzw. porozumienia cenowego w grudniu 2013 r. i następnie w marcu 2017 r. przedłużono jego obowiązywanie  – ale tylko na 1,5 roku – w przeciwieństwie do stosowanych standardowo w takiej procedurze 5 lat.

Teraz wiadomo, że przewidziany wówczas półtoraroczny okres obowiązywania porozumienia cenowego nie zostanie przedłużony na skutek uruchomienia nowego dochodzenia, które miałoby wyjaśnić zasadność dalszego stosowania przez UE środków antydumpingowych czy antysubsydyjnych.

Komisja nie zaobserwowała istotnych zmian w sytuacji rynkowej, które usprawiedliwiłyby stosowanie kolejnych środków poza przewidziany okres 18 miesięcy. Dlatego zdecydowano się na odrzucenie wniosku o rozpoczęcie nowego dochodzenia – czytamy w komunikacie KE.

W marcu 2017 r. zdecydowano, że w ramach kolejnego półtorarocznego okresu obowiązywania porozumienia cenowego minimalna cena modułów, które można importować do UE bez wysokich ceł antydumpingowych, będzie jeszcze szybciej obniżana, co miało odzwierciedlać notowany na rynku PV duży spadek cen.

Ostatnią taką obniżkę wdrożono z początkiem lipca br. Od tamtego czasu minimalna cena w przypadku importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych wynosiła odpowiednio 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W – co i tak było poziomem istotnie wyższym od notowanego na rynku hurtowym.

Ile kosztują teraz chińskie moduły fotowoltaiczne?

W tym roku na globalnym rynku solarnym spodziewana jest kolejna duża obniżka cen modułów, która ma wynikać z nadpodaży powstałej u chińskich producentów. Powód? Decyzja Pekinu o zmniejszeniu inwestycji w fotowoltaikę na największym rynku solarnym świata, którą powinien mocno odczuć globalny rynek PV.

Tajwańska firma EnergyTrend – z jej danych korzystała ostatnio Komisja Europejska – podaje, że przeciętna, hurtowa cena modułów fotowoltaicznych typu polikrystalicznego o mocy 270 W wynosi obecnie 0,265 USD/W (ok. 0,23 EUR/W). Najtańsze można kupić za 0,23 USD/W (0,2 EUR/W), a najdroższe za 0,29 USD/W (0,25 EUR/W). Średnia cena modułów tego typu o przeciętnej mocy 280 W ma sięgać 0,273 USD/W.

Natomiast cena standardowo droższych, ale wydajniejszych modułów monokrystalicznych o mocy 290 W wynosi w hurcie przeciętnie 0,295 USD/W (0,25 EUR/W), a średnia dla modułów mono o większej mocy 300 W ma wynosić 0,3 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W wynoszą ok. 0,254 USD/W (0,22 EUR/W), w przypadku modułów typu monokrystalicznego o mocy 280 W średnia ma wynosić 0,259 USD/W, a modułów monokrystalicznych typu PERC o jednostkowej mocy 300 W – 0,293 EUR/W.

Jak bardzo mogą jeszcze spaść w najbliższych miesiącach ceny modułów fotowoltaicznych na skutek spodziewanej nadpodaży u chińskich producentów?

Bloomberg New Energy Finance przed kilkoma tygodniami przyjął, że taka sytuacja powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W, czyli ok. 0,21 EUR/W.

Jak wynika z aktualnych indeksów azjatyckich firm konsultingowych, taki poziom cenowy jest osiągany już teraz w przypadku modułów typu polikrystalicznego.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
logo |
Jeśłi kogoś interesuje najtańszy sprzęt spoza producentów Tier1 to pewnie tak tanio kupi. Moduły od Tier 1 są droższe i zaczynają się problemy z ich dostępnością.
John_USA |
To padną teraz polscy składacze modułów :)
Fgj |
Nic tak nie cieszy jak sąsiadowi zdechnie krowa
Fgj |
Nic tak nie cieszy jak sąsiadowi zdechnie krowa
Dawid |
Coż tak to jest polak chce tanio to dostanie ale z Chin, tam się produkuje na skalę masową stąd produkty chiński zawsze będzie tańszy.
Krzysiek |
Myśle , że nadal będą klienci którzy dopłaca za lepsza jakość zwłaszcza że to 1000-3000 różnicy na całym systemie.
Sołtys |
@ Krzysiek - dla Polaka 3000zł to jest bardzo dużo, za tyle ma 1KW na dobrym sprzęcie...
mkiolp |
@ Sołtys - 1 kW na dobrym sprzęcie - rozśmieszyłeś mnie z rana ;-)
wqh |
Sołtys | 2018-09-04 08:47:19 Masz rację, za 3 k można kupić na dobrym sprzęcie tylko dilerzy będą krytykować.
mkiolp |
@ wqh - ha ha ha
wiem o czym mówię |
Chciałem nie skromie zauważyć , że jeżeli chodzi o kształtowanie ceny coraz bardziej znaczenie ma robocizna. Bo pozyskać dobrego instalatora, zapłacić daninę w Postaci ZUS oraz wszystkie przywileje to wyjedzie dużo więcej niz obniżka na modułach, bo same sie nie zamontują. Więc dywagacje czu 0,35 , czy 0,25 nie maja tak dużego znaczenia. Spróbujcie znaleźć dobrego elektryka który ogarnia temat i nie bedzie po nim trzeba robic poprawek to sie dowiecie ile instalacja powinna kosztować. Tak panowie , to jest naga prawda , chyba , że będziemy zatrudniać z Bangladeszu ale to nie obniży za dużo kosztów, bo będą inne problemy.
Gk |
1k pln różnicy na całym systemie? To jakaś kpina. Każda firma w Polsce oferowała mi cenę 4.5k/kw wychodzi za instalację 8kw 36k PLN. Na Alibabie taki system 16k PLN, różnica chyba nie do przeskoczenia

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...