Fronius pokazuje jak wykorzystać nadmiar energii z PV

Fronius pokazuje jak wykorzystać nadmiar energii z PV
Fot. Fronius
REKLAMA

Elektryfikacja ciepła i transportu może być kluczem do maksymalnego wykorzystania możliwości fotowoltaiki także na poziomie gospodarstwa domowego. Austriacka firma Fronius, która oferuje w tym zakresie kompleksowe rozwiązania, pokazuje, jakie w praktyce może dać to efekty.

Już teraz rozwiązania firmy Fronius pozwalają w słoneczne dni nie tylko uzupełnić domowy magazyn energii, ale również naładować samochód elektryczny i wyprodukować ciepłą wodę z wykorzystaniem prądu z instalacji fotowoltaicznej.

Fronius podaje przykład korzystającego z jego urządzeń gospodarstwa domowego z austriackiej miejscowości Steinbach, które od 2014 roku użytkuje instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kWp, zaopatrującą sześcioosobowe gospodarstwo domowe w energię elektryczną.

Nadmiar energii elektrycznej ze słońca jest odprowadzany dzięki regulatorowi bezpośrednio do elementu grzejnego w kotle olejowym, dzięki czemu pokrywane jest w ten sposób całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę od wiosny do jesieni.

Jak komentuje austriacka firma, w tym czasie olejowy system grzewczy jest wysyłany na wakacje, a wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej z PV do grzania chroni instalację, wydłuża jej żywotność i zmniejsza zużycie paliw.

W ten sposób rodzina z Steinbach miała zaoszczędzić w ubiegłym roku 430 litrów oleju opałowego, zastępując go czystą energią słoneczną. W tym samym czasie udział we własnym zużyciu energii słonecznej wzrósł z 30 do ponad 60 procent, a w niektórych przypadkach nawet do 90 procent.

Rozwiązania dostarczone przez Froniusa mają umożliwiać nie tylko wytwarzanie ciepłej wody użytkowej przez energię słoneczną.

System dachowy o mocy 16 kWp w innym austriackim gospodarstwie domowym, które stosuje rozwiązania Froniusa, współpracuje z domowym magzynem energii Fronius Solar Battery i domową ładowarką samochodu elektrycznego eCharge Wallbox. Dzięki temu systemowi osiągany ma być stopień samowystarczalności w wysokości nawet 90 procent.

To zmniejsza koszty energii elektrycznej, znacznie skracając okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Ważne jest, aby właściciele instalacji fotowoltaicznej mogli zużywać na własne potrzeby jak największą ilość wytworzonej energii elektrycznej, co ma sens zarówno ekologiczny i ekonomiczny – komentuje Martin Hackl, kierownik jednostki biznesowej Solar Energy z Fronius International GmbH.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mariusz |
Nie wiem gdzie tu rewolucja... Ja szaraczek mam 10kW na dachu i na tą chwilę w 100% zaspokajam w energię gospodarstwo domowe 250m2 i mały budynek gospodarczy ( poza szczytem grzewczym, kiedy uruchamiam na trzy miesiące kotłownię). 6 osób korzysta w domu z dobrodziejstwa PV. Spawam, szlifuję. Wszystko w domu na prąd ( piły i kosiarki spalinowe są "be" ) . Teraz jeszcze tylko pozostaje montaż pompy cieplnej i kotłownia węglowa pójdzie w zapomnienie. A to tylko 10kW fotowoltaiki na dachu . I nie z dotacji czy innych pseudo prosumenckich programów. Instalacja z głową zakupiona, z głową zamontowana i z głową amortyzowana. Po niespełna 2 latach użytkowania stwierdzam, że się zwróci po około 4,5 roku . BEZ DOTACJI !! Ostatnio wrzucili reklamę do skrzynki na listy o realizacji instalacji PV z dotacją. Zadzwoniłem z ciekawości. Zaproponowali instalację 10kW z moim wkładem finansowym 48,600 pln brutto. To o zgrozo już po uwzględnieniu dotacji. No w takim wariancie to przeciętny Kowalski w życiu nie będzie miał własnej instalacji PV na dachu.
zbigniew |
Mariusz masz racje ja osobiscie zainstalowalem za wlasne pieniadze 6 kw i mnie to z powodzeniem wystarcza pradu ,mam dom o powierzchni 160 m,musze powiedziec ze zaspokajam rowniez ogrzewanie na zimowe 3 miesiace od grudnia do konca lutego i nawet troche jeszcze w marcu ,w tym roku jest wyjatkowe lato ,na zime bede mial zebrane okolo 5,5 do 6,6 mw,z powodzeniem starczy na 3,5 miesiaca grzania domu pradem
GF |
Do powyższych cebulowych ekspertów. W artykule jest mowa o prawdziwej samowystarczalności a nie systemie opustów opartej na węglu.
SPS |
@zbigniew: co zrobisz gdy nie będziesz mógł skorzystać z upustu i magazynowania energii w sieci?
zdumiony |
@Zbigniew - czy możesz opisac jakim cudem pv o mocy 6kWp wyprodukuje ci w lecie nadwyżkę energii w postaci 5,5 - 6,6 MWh? ?? Taka instalacja w polskich letnich warunkach nie wyprodukuje miesięcznie więcej niż 850 kWh, a przecież ok 30% z tego zużyjesz bezpośrednio!! Skąd więc u ciebie nadwyżka 5,5 - 6,6 MWh z trzech miesięcy ! ?!?
Mariusz |
zbigniew poszedł trochę po bandzie, bo "trochę" przeszacował swoje statystyki. A ad vocem do GF..... Cebulakiem nie jestem. Wisi na ścianie Victron'ik Multiplus i 4kWh w bateriach litowych . Tak, że opusty nie są mi potrzebne. ( bardziej chyba potrzebne operatorowi , bo oddaną przeze mnie energię "zje" gospodarstwo sąsiada. Wszak instalacji PV na razie jak na lekarstwo) . Bufor do pompy ciepła 500l już stoi. Jak będzie trzeba zwiększyć magazynowanie, to się zwiększy do 1 albo 2 tys litrów. I kolega GF musi czytać ze zrozumieniem. Gdzie w artykule mowa o samowystarczalności w 100%. Mowa jest o zmaksymalizowaniu wykorzystania fotowoltaiki i o zaspokojeniu 90% potrzeb z wykorzystaniem banku energii. Ot co :-) A wszystkie te systemy firmy wymienionej w artykule , czy dwóch innych z nazwą trzyliterową to bije na łeb na szyję jedna firma naszych południowych sąsiadów, której urządzenie mam przyjemność użytkować. Routing energią za pomocą ich urządzenie to bajka. Zbilansować można się na całkowite zero będąc prosumentem. Albo nadzorować zużyciem produkowanej i zmagazynowanej energii w czasie rzeczywistym mając instalację PV w trybie wyspowym. To są rozwiązania dla domu zbilansowanego energetycznie.... Szkoda, że firma słabo się przebija na rynku. Na targach w Monachium w kolejnych trzech latach widziałem dużo różnego ustrojstwa. Niestety stoiska braci Czechów nie było :-(
Marek |
@zdumiony, zobacz mój wynik maja 2018: https://zapodaj.net/133bb4e16aa03.jpg.html instalacja na ziemi (Fronius 3,7 i 4700 w panelach) a wynik na dziś (01.09.18) to 4 270,44kWh Myślę że chyba dobrze jest....
Kriss |
Do Mariusz: Mam to samo tylko 5kW i pierwszy sezon zimowy będę grzał na prądzie. Oczywiście bez pseudo dotacji, bo gardzę tymi programami.
Kriss |
Do Marek: Przesacowałeś i to ostro maj to najlepszy miesiąc w roku jeśli chodzi o produkcje ponieważ ma najlepszy stosunek kąta padania światła do temperatury otoczenia. Moduły są zimne to i produkcja lepsza. Pewnie lipiec i sierpień miałeś gorszy mimo, że były cieplejsze.
Marek |
@Kriss, przemiarowanie mojej instalacji było świadome i celowe, przynosi wymierne efekty co widać na bilansie roku: https://zapodaj.net/c93cc4c3d01b4.jpg.html Falownik MA! pracować jak najdłużej z pełną mocą: https://zapodaj.net/15722f33a0f22.jpg.html Instalacja podzielona na strony W-E co widać na wykresie pracy też po to żeby maksymalizować uzyski. Nie mam obawy o żywotność instalacji bo... http://www.fiff.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/ Szacuję że do końca roku wyprodukuje 800-1000kWh ale wszystko zależy od września. Nie ma co gadać, falownik Fronius i dobrze wykonana instalacja zapewniająca dostęp do paneli (ziemia nie dach) żeby choćby je umyć czy odśnieżyć to gwarancja porządnych uzysków i szybszego zwrotu inwestycji którą również sam poniosłem - bez dotacji. Niech teraz kolega @Zdumiony będzie zdumiony ;) P.S. Dom ogrzewany jest najprostszym kotłem Elterm Ułan 9kW, po roku miałem dopłatę.... 529 zł łącznie z przesyłem i innym dziadostwem.
zdumiony |
@Marek - Drogi Marku, moja instalacja 6kWp (na dachu) wyprodukowała w maju 978 kWh - z tego zużyłem "on line" ok. 30% = nadwyżka z miesiąca maja (notabene najlepszego miesiąca ROKU) 684 kWh. Teraz bądź tak łaskaw i oblicz - jakim cudem z 3 miesięcy uzyskasz 5,5 - 6,6 MWh NADWYŻKI - jaka wyszła Zbychowi?!?!? Jak to obliczysz i pokażesz racjonalny wynik, wtedy przestanę być zdumiony. To czekam. ps. moja produkcja w kolejnych miesiącach to : 06.- 716 kWh, 07. - 814 kWh, 08. - 852 kWh. Zadanie masz banalnie proste - dodaj 3 miesiące, odejmij 30 % i pokaż nadwyżkę 5,5 - 6,6 MWh :)))))))))))))))
Angelmof |
where to buy at home drug test http://gificlimited.com/shop/acheter-doxyval.html doctors urgent care brookhaven ms
Angelmof |
crazy colored contacts non prescription https://www.delightfull.eu/cialis.html migraine prescription medication list

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...