Fronius pokazuje jak wykorzystać nadmiar energii z PV
Elektryfikacja ciepła i transportu może być kluczem do maksymalnego wykorzystania możliwości fotowoltaiki – także na poziomie gospodarstwa domowego. Austriacka firma Fronius, która oferuje w tym zakresie kompleksowe rozwiązania, pokazuje, jakie w praktyce może dać to efekty.
Już teraz rozwiązania firmy Fronius pozwalają w słoneczne dni nie tylko uzupełnić domowy magazyn energii, ale również naładować samochód elektryczny i wyprodukować ciepłą wodę z wykorzystaniem prądu z instalacji fotowoltaicznej.
Fronius podaje przykład korzystającego z jego urządzeń gospodarstwa domowego z austriackiej miejscowości Steinbach, które od 2014 roku użytkuje instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kWp, zaopatrującą sześcioosobowe gospodarstwo domowe w energię elektryczną.
Nadmiar energii elektrycznej ze słońca jest odprowadzany dzięki regulatorowi bezpośrednio do elementu grzejnego w kotle olejowym, dzięki czemu pokrywane jest w ten sposób całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę od wiosny do jesieni.
Jak komentuje austriacka firma, w tym czasie olejowy system grzewczy jest wysyłany na wakacje, a wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej z PV do grzania chroni instalację, wydłuża jej żywotność i zmniejsza zużycie paliw.
W ten sposób rodzina z Steinbach miała zaoszczędzić w ubiegłym roku 430 litrów oleju opałowego, zastępując go czystą energią słoneczną. W tym samym czasie udział we własnym zużyciu energii słonecznej wzrósł z 30 do ponad 60 procent, a w niektórych przypadkach nawet do 90 procent.
Rozwiązania dostarczone przez Froniusa mają umożliwiać nie tylko wytwarzanie ciepłej wody użytkowej przez energię słoneczną.
System dachowy o mocy 16 kWp w innym austriackim gospodarstwie domowym, które stosuje rozwiązania Froniusa, współpracuje z domowym magzynem energii Fronius Solar Battery i domową ładowarką samochodu elektrycznego eCharge Wallbox. Dzięki temu systemowi osiągany ma być stopień samowystarczalności w wysokości nawet 90 procent.
To zmniejsza koszty energii elektrycznej, znacznie skracając okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
– Ważne jest, aby właściciele instalacji fotowoltaicznej mogli zużywać na własne potrzeby jak największą ilość wytworzonej energii elektrycznej, co ma sens zarówno ekologiczny i ekonomiczny – komentuje Martin Hackl, kierownik jednostki biznesowej Solar Energy z Fronius International GmbH.
gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.