SMA zwiększa sprzedaż. Jak ocenia perspektywy rynku PV?

SMA zwiększa sprzedaż. Jak ocenia perspektywy rynku PV?
Fot. SMA
REKLAMA

Czołowy producent falowników fotowoltaicznych w raporcie finansowym za pierwszą połowę 2018 r. przedstawił prognozę dla rynku tych urządzeń. SMA zapowiada na ten rok mniejszy wolumen inwestycji na rynku fotowoltaicznym, ale podkreśla, że pewne spowolnienie w stosunku do zeszłorocznego, rekordowego wyniku globalnego rynku PV powinno przełożyć się na spadek cen instalacji.

Wartość sprzedaży wygenerowanej przez SMA w pierwszej połowie 2018 r. wyniosła 394,6 mln euro wobec sprzedaży na poziomie 381,1 mln euro w analogicznym okresie 2017 r. oraz wobec 891 mln euro w całym 2017 r.

W okresie od stycznia do końca czerwca br. niemiecka firma sprzedała falowniki o łącznej mocy 4,305 GW wobec poziomu 3,83 GW przed rokiem oraz wobec sprzedaży na poziomie 8,538 GW w całym ub.r.

Czołowemu producentowi falowników udało się zwiększyć zysk w ujęciu EBTDA do 40,9 mln euro w stosunku do 29,2 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku oraz wobec zysku EBITDA za 2017 r. na poziomie 97,3 mln euro.

Zysk netto w omawianych okresach wyniósł odpowiednio 11,2 mln euro, 8,8 mln euro oraz 30,1 mln euro za cały 2017 r.

W stosunku do końca pierwszej połowy 2017 r. niemiecka firma zwiększyła zatrudnienie w Niemczech z 2049 do 2190 etatów, a za granicą – z 1081 do 1218.

W całym 2018 r. SMA chce wygenerować przychody rzędu 900-1000 mln euro oraz zysk EBITDA na poziomie 90-110 mln euro.

Mniej inwestycji?

SMA ocenia, że w pierwszej połowie 2018 r. na całym świecie uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 50 GW w porównaniu do 45 GW przed rokiem

W tym samym czasie wartość globalnego rynku falowników fotowoltaicznych, wliczając wymieniane falowniki oraz falowniki bateryjne, spadła o 4 proc. – z 2,6 mld euro przed rokiem do 2,5 mld euro.

SMA zakłada, że ok. 20 GW z 50 GW systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na całym świecie w pierwszej połowie 2018 r. to zasługa rynku chińskiego, który w drugiej części roku powinien jednak istotnie zmniejszyć inwestycje na skutek ostatnich decyzji Pekinu.

Niemiecka firma zakłada, że w stosunku do I połowy 2018 r., w tej połowie roku Chińczycy zmniejszą moc przyłączonych elektrowni PV o połowę. W efekcie potencjał zainstalowanych w tym roku na całym świecie systemów PV ma się zmniejszyć w stosunku do ubiegłorocznego rekordu o ok. 20 proc., do poziomu 83 GW.

Z drugiej strony SMA wskazuje, że spadek inwestycji przełoży się na nadpodaż modułów wśród chińskich producentów, która powinna skutkować obniżeniem cen, a ponieważ moduły to kluczowy składnik CAPEX-u instalacji, stanowiący ok. 50 proc., powinno się to przełożyć na istotny spadek kosztów inwestycji w fotowoltaikę.

W zakresie rynku inwerterów spadek inwestycji w Chinach ma skutkować konsolidacją chińskich producentów tych urządzeń, ponieważ – jak zauważa niemiecka firma – wiele firm z Państwa Środka bazowało dotąd na sprzedaży głównie na rynku chińskim i nie zbudowało wystarczająco silnej pozycji na rynkach zagranicznych.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AngrySunnyBoy |
A jak że wsparciem sprzętu który sprzedają? Ja czekam 7 tydzień na wymianę. Błąd 64 cokolwiek to znaczy, serwis nie działa i tylko firma co montowała jakoś pomaga w reklamacji, ale podobno Niemcy nie odpowiadają... czy ze sprzętem innych firm jest tak samo?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...