Litwini inwestują w PV w Polsce, teraz zainwestują na Ukrainie

Litwini inwestują w PV w Polsce, teraz zainwestują na Ukrainie
Ruslan Sklepovič, Modus Energy.
REKLAMA

Litewski deweloper odnawialnych źródeł energii Modus Energy, który należy do największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym, poinformował, że zbuduje dużą farmę fotowoltaiczną na Ukrainie.

W tym roku litewska grupa Modus, w skład której wchodzi spółka Modus Energy, deweloper projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii, przeprowadziła emisję obligacji w celu pozyskania funduszy na nowe inwestycje.

Ogólna wartość wyemitowanych obligacji wyniosła 5 mln euro. Obligatariusze otrzymają odsetki w wysokości 5 proc. rocznie. Obligacje weszły w życie z dniem 5 stycznia 2018 r., a ich wykup zaplanowany jest na grudzień 2020 roku.

Pozyskane w ten sposób fundusze Litwini wykorzystają do inwestowania w odnawialne źródła energii m.in. w Polsce.

W naszym kraju Modus ma rozwijać projekty naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 56 MW, na które chce wydać w sumie ponad 50 mln euro.

Dodatkowo Modus rozpoczyna w naszym kraju działalność w innym segmencie fotowoltaiki poprzez spółkę Green Genius, która ma oferować mniejsze instalacje fotowoltaiczne w modelu solar-as-a-service, dedykowanym firmom i gospodarstwom domowym. Więcej na ten temat w artykule: Solar-as-a-service. Nowa oferta na polskim rynku prosumenckim.

Teraz Litwini informują o wejściu na ukraiński rynek fotowoltaiczny – obecnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków PV w Europie.

Modus na zbudować na Ukrainie farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW, na co chce przeznaczyć 30 mln euro.

Wiadomo, że pierwszą instalację PV na ukraińskim rynku Litwini zrealizują w pobliżu Żytomierza, na zachód od Kijowa. Modus podaje, że ta instalacja zostanie uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku i ma produkować rocznie 45 GWh energii elektrycznej.

Ukraiński rynek fotowoltaiczny kontynuuje szybki rozwój dzięki atrakcyjnym taryfom za sprzedaż energii słonecznej, a w obliczu problemów z pozyskaniem atrakcyjnego, lokalnego finansowania inwestorom pomagają kredyty przyznawane przez międzynarodowe instytucje finansowe – w tym przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Bank Światowy.

W pierwszym kwartale br. przyłączono tam do sieci elektrownie PV o mocy ok. 100 MW, a ich łączny potencjał na Ukrainie wzrósł do 841 MW.

Stale szukamy okazji do inwestowania w energetykę słoneczną w Europie. Na ten moment do inwestowania zachęcają rynki krajów rozwijających się. Dotąd z sukcesem realizowaliśmy projekty w Polsce, na Litwie i na Białorusi. Dodatkowo rozwijamy projekty w Hiszpanii. Elektrownia na Ukrainie to kolejny krok w kierunku budowania naszej marki w Europie – komentuje Ruslan Sklepovič, odpowiedzialny w Modus Group za inwestycje w OZE.

Obecnie oferowane na Ukrainie taryfy gwarantowane za sprzedaż energii z fotowoltaiki sięgają 0,15 EUR/KWh. Inwestorzy chcący wejść do tego systemu muszą się jednak pospieszyć.

Kijów zdecydował o wdrożeniu w miejsce systemu taryf gwarantowanych wprowadzającego konkurencję między inwestorami systemu aukcyjnego.

Wiadomo, że nowy mechanizm ma obowiązywać od połowy przyszłego roku. Uruchomione do tego czasu farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe zachowają prawo do korzystania z taryf  gwarantowanych, jednak w 2020 r. ich poziom zostanie obniżony o 30 proc. dla fotowoltaiki (wcześniej planowano obniżkę o 10 proc.), dla wiatru pozostanie natomiast niezmieniony. Więcej na ten temat w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...