Największy producent modułów nadal inwestuje. Mimo oznak spowolnienia

Największy producent modułów nadal inwestuje. Mimo oznak spowolnienia
Fot. JinkoSolar

Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi za drugi kwartał i zapowiedział dalsze zwiększenie zdolności produkcyjnych mimo dużego spowolnienia w inwestycjach na rynku chińskim, które globalny sektor PV powinien odczuć w drugiej połowie tego roku.

JinkoSolar był w ubiegłym roku największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych pod względem wygenerowanej sprzedaży i w tym roku powinien utrzymać pozycję lidera.

W drugim kwartale br. chińska firma zwiększyła sprzedaż swoich produktów do poziomu 2,794 GW. To wynik lepszy o 38,7 proc. w porównaniu do sprzedaży wypracowanej we wcześniejszym kwartale oraz o 3,1 proc. lepszy niż odnotowany w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

REKLAMA

Przychody JinkoSolar wzrosły w minionym kwartale do 915,9 mln dolarów i były wyższe o 32,7 proc. w zestawieniu z przychodami z pierwszego kwartału, ale spadły o 23,5 proc. w porównaniu do przychodów za drugi kwartał 2017 r., co pokazuje, jak zmniejszyły się ceny sprzedawanych produktów.

W porównaniu do analogicznego okresu z 2017 r. chińskiej firmie udało się jednak również zmniejszyć koszty. 

Marża JinkoSolar miała wynieść w minionym kwartale 12 proc. w porównaniu do 14 proc. w pierwszym kwartale oraz 10,5 proc. przed rokiem.

Zysk netto chińskiej firmy w drugim kwartale br. wyniósł 15 mln dol. wobec 0,6 mln dol. we wcześniejszym kwartale oraz wobec 7 mln dol. rok wcześniej. EBITDA sięgnęła odpowiednio: w drugim kwartale 59 mln dol., w pierwszym kwartale br. 43 mln dol. oraz 37 mln dol. przed rokiem.

Przeciętny koszt modułów JinkoSolar z uwzględnieniem transportu i ubezpieczenia (tzw. blended cost) wyniósł w drugim kwartale br. 0,323 dol./W, w pierwszym kwartale był niewiele wyższy (0,324 dol./W), a w drugim kwartale ubiegłego roku wynosił jeszcze 0,356 dol./W.

JinkoSolar zbudował swoją potęgę w dużej mierze dzięki inwestycjom w elektrownie fotowoltaiczne na chińskim rynku. Spodziewany na drugą połowę tego roku spadek inwestycji w PV w Chinach ma jednak nie odbić się negatywnie na wynikach chińskiej firmy.

REKLAMA

Potencjał produkcji JinkoSolar wynosi obecnie 9 GW w przypadku wafli krzemowych, 5 GW w przypadku ogniw fotowoltaicznych oraz 9 GW w zakresie produktu finalnego, czyli modułów. Do końca przyszłego roku Jinko ma powiększyć ten potencjał odpowiednio do 9,7 GW, 7 GW oraz 10,8 GW.

W całym 2018 r. Chińczycy chcą natomiast sprzedać moduły o łącznej mocy 11,5–12 GW i zapewniają, że nie stracą na zapowiedzianym w tym roku przez Pekin ograniczeniu inwestycji w fotowoltaikę.

W pierwszej połowie br. Chińczycy nadal utrzymali wysoką dynamikę inwestycji w energetyce słonecznej, instalując 24,6 GW i zwiększając swój potencjał elektrowni fotowoltaicznych do 154,5 GW.

W maju br. Pekin zapowiedział jednak ograniczenie inwestycji w PV, a prognozy analityków mówią teraz o wykonaniu w 2018 roku instalacji o mocy 30-35 GW w stosunku do rekordowego wyniku 52,8 GW uzyskanego w roku 2017.

Zestawienie wyniku za pierwszą połowę br. z tymi prognozami wskazuje, że w drugiej połowie br. Chińczycy powinni zainstalować już „tylko” 5-10 GW.

Taki spadek inwestycji odczuje cała globalna branża fotowoltaiczna i może oznaczać powstanie sporej nadpodaży modułów PV, co powinno skutkować kolejnymi obniżkami ich cen.

– Mimo zamieszania w branży, jesteśmy przekonani, że te wyzwania tworzą również dla nas okazje do umocnienia naszej pozycji jako globalnego lidera w przemyśle solarnym. Z jednej strony będą one skutkować modernizacją linii produkcyjnych oraz przyspieszeniem konsolidacji. Z drugiej  strony przyspieszą spadek kosztów, czyniąc fotowoltaikę bardziej atrakcyjną i zwiększając na nią globalny popyt – komentuje Kangping Chen, CEO chińskiej firmy.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.