W czerwcu największy przyrost mocy w fotowoltaice

W czerwcu największy przyrost mocy w fotowoltaice
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW w Olecku. Fot. Corab
REKLAMA

Zainstalowana w naszym kraju moc elektrowni fotowoltaicznych wzrosła w czerwcu br. o ok. 30 MW, co było najlepszym wynikiem ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Tak wynika z analizy, którą przedstawiła Agencja Rynku Energii.

W czerwcu krajowa produkcja energii elektrycznej miała wynieść 13,1 TWh i została wsparta importem rzędu 1,2 TWh.

Agencja Rynku Energii odnotowuje spadek produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która w czerwcu miała sięgnąć 1,48 TWh wobec generacji 1,82 TWh osiągniętej w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Czerwcowa generacja z OZE była też niższa o 14 proc. w stosunku do wypracowanej w maju br.

W czerwcu udział energetyki odnawialnej w krajowym miksie wytwarzania wyniósł 11,3 proc. wobec 12,2 proc. miesiąc wcześniej. Udizał elektrowni na węgiel kamienny wyniósł 48 proc., elektrowni na węgiel brunatny 32 proc., a elektrowni gazowych 7 proc.

W krajowym miksie OZE największy udział w czerwcu miał wiatr, odpowiadając za 52 proc. produkcji, następnie elektrownie biomasowe (22 proc.), współspalanie biomasy (9 proc.), elektrownie wodne (8 proc.), elektrownie biogazowe (6 proc.), a udział fotowoltaiki podobnie jak we wcześniejszym miesiącu wyniósł ok. 3 proc.

Tymczasem w maju br. wiatraki wypracowały 53-procentowy udział w krajowym miksie OZE, następnie elektrownie biomasowe osiągnęły 21 proc., wodne 10 proc., elektrownie współspalające biomasę z węglem 7 proc., biogazownie 6 proc., a ostatnia była fotowoltaika z udziałem 3 proc.

To jednak fotowoltaika jest liderem jeśli chodzi o przyrost nowych mocy w energetyce odnawialnej w Polsce. Na koniec czerwca zainstalowany potencjał PV w naszym kraju miał wzrosnąć do 374,6 MW w stosunku do ok. 344 MW na koniec maja br.

Publikując dane o rynku energii za czerwiec, ARE podkreśla ponadto zwiększenie produkcji energii w technologii współspalania biomasy z węglem. Ze współspalania wyprodukowano w czerwcu 134,3 GWh energii elektrycznej, czyli o 23 proc. więcej niż w maju br.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bsboss |
czy może to już działa????
bsboss |
wpis się pojawił z informacją, ale już można komentować ;) "Twój komentarz został uznany jako potencjalny spam, zostanie wyświetlony po akceptacji przez Administratora. "

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...