Ceny w aukcjach dla fotowoltaiki we Francji nadal spadają

Ceny w aukcjach dla fotowoltaiki we Francji nadal spadają
Fot. Belectric
REKLAMA

Ceny energii w ostatniej aukcji przeznaczonej dla naziemnych farm fotowoltaicznych w Niemczech pierwszy raz wzrosły. Tymczasem w drugim z europejskich państw, które konsekwentnie i systematycznie wdraża aukcje dla odnawialnych źródeł energii, czyli we Francji, w ostatniej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki po raz kolejny odnotowano spadek zaoferowanych cen za energię.

W ostatniej niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki, którą rozstrzygnęła w czerwcu federalna agencja Bundesnetzagentur, złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW, a kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.

Przeciętna cena tych ofert wyniosła 45,9 EUR/MWh i była – po raz pierwszy w historii niemieckich aukcji dla fotowoltaiki – wyższa niż średnia cena odnotowana we wcześniejszej aukcji (43,3 EUR/MWh).

Tymczasem Francuzi w ostatniej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki obronili się przed podobnym trendem i po raz kolejny osiągnęli obniżkę zwycięskich ofert w stosunku do poprzednich aukcji.

W wyniku aukcji, której wyniki podał francuski rząd, zatwierdzono gwarantowane ceny aż dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Zakwalifikowano projekty naziemne, ale także planowane na zadaszeniach parkingów.

Przeciętna cena wygranych ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym br. (61,6 EUR/MWh).

Średnia cena w ostatniej aukcji w przypadku większych, naziemnych projektów o mocy 5-30 MW była jeszcze niższa i wyniosła 52 EUR/MWh. Przy relatywnie dużej liczbie nagrodzonych projektów widać więc różnicę w kosztach między większymi i mniejszymi projektami PV, która przekłada się na ceny zgłaszane przez inwestorów.

Aukcja została przeprowadzona dla trzech grup projektów. Pierwsza dotyczy wspomnianego przedziału 5-30 MW, w drugiej ujęto projekty o mocy 0,5-5 MW, a w trzeciej instalacje fotowoltaiczne o mocy 0,5-10 MW na zadaszeniach parkingów, tzw. carportach.

Wśród wygranych ostatniej aukcji jest francuski koncern energetyczny Engie, który zabezpieczył gwarancję ceny energii dla 10 projektów o mocach wynoszących przeciętnie ok. 10 MW. Największy z projektów Engie liczy 26,5 MW.

Plany inwestycji w fotowoltaikę ma także drugi największy francuski koncern energetyczny EDF, który zapowiedział, że zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW.

Natomiast francuski koncern paliwowy Total wraz z przejęciem firmy Direct Energie ostatnio zwiększył swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii odnawialnej, przejmując instalacje OZE o mocy 550 MW. Dodatkowo Total przejął realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.

Wcześniej Total budował elektrownie fotowoltaiczne za pośrednictwem spółki Total Eren, utworzonej po przejęciu w ubiegłym roku niemal 1/4 udziałów francuskiego dewelopera Eren Re, który zarządza elektrowniami o łącznej mocy 650 MW, a w ciągu 5 lat ma zwiększyć swój potencjał OZE do 3 GW.

Rozwojowi fotowoltaiki we Francji mają sprzyjać aukcje wdrażane konsekwentnie przez Paryż. Cel to budowa elektrowni PV o mocy 10 GW do roku 2020 oraz 20 GW do roku 2023.

Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji przekracza już 8 GW. W ubiegłym roku Francuzi uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy 875 MW, a rok wcześniej oddano do użytku około 587 MW.

W dwóch kolejnych aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki Paryż ma udostępnić potencjał po 850 MW.

Francuzi przymierzają się także do budowy największego w Europie parku fotowoltaicznego, który miałby osiągnąć łączną moc ok. 1,2 GW, czyli 4 razy większą niż moc obecnie największej farmy fotowoltaicznej na Starym Kontynencie, która znajduje się zresztą w pobliżu francuskiej miejscowości Cestas koło Bordeaux.

Gigantyczny projekt realizowany w departamencie Lot-et-Garonne jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, a poszczególne etapy mają realizować m.in. EDF, Neoen (właściciel wielkiej elektrowni fotowoltaicznej w Cestas), Engie i Total.

Francuzi prowadzą też aukcje dla mniejszych, dachowych instalacji fotowoltaicznych. W ostatniej takiej aukcji średnia cena w przypadku 392 projektów objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii wyniosła 80,8 EUR/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji, którą francuskie władze zorganizowały w styczniu, średnia cena wyniosła 85 EUR/MWh.

W tym roku we Francji przeprowadzono też osobną aukcję dla projektów fotowoltaicznych kwalifikowanych jako innowacyjne – m.in. pływających elektrowni PV czy systemów wykorzystujących innowacyjne oprogramowanie w celu zwiększenia uzysków energii lub np. moduły dwustronne. Wsparciem objęto 50 projektów, a średnia cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wyniesie 80,7 EUR/MWh.

Jeszcze w 2018 r. Francuzi mają przeprowadzić kolejną, specjalną aukcję dla fotowoltaiki na łączną mocy 300 MW, która ma powstać na terenie zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do poziomu 48,7 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...