SMA przetestuje SolarCoiny. Skorzystają użytkownicy jego falowników?

SMA przetestuje SolarCoiny. Skorzystają użytkownicy jego falowników?
SMA press
REKLAMA

Kolejne firmy działające na rynku fotowoltaicznym sprawdzają możliwości, jakie daje najpopularniejsza „solarna” kryptowaluta SolarCoin. Tym razem zainteresował się nią SMA jeden z największych na świecie producentów falowników fotowoltaicznych, który może wykorzystać ją oferując dodatkowe źródło przychodów dla producentów energii słonecznej w ramach tworzonej społeczności.

Kryptowaluta SolarCoin została utworzona w roku 2014 przez wolontariuszy działających w ramach fundacji SolarCoin w celu promowania produkcji energii słonecznej, a dla producentów energii np. z instalacji fotowoltaicznych ma stanowić potencjalnie dodatkowe źródło przychodów.

Bezpieczeństwo rozliczeń w walucie SolarCoin  ma zapewniać oparcie ich na systemie blockchain. System SolarCoin wykorzystuje algorytm nazywany proof-of-stake, który ma być znacznie mniej energochłonny niż algorytmy wykorzystywane do tworzenia innych kryptowalut.

W rezerwie fundacja SolarCoin utrzymuje wygenerowane jednostki SLR odpowiadające produkcji 97,5 tys. TWh energii elektrycznej.

Wraz z zakładanym przez twórców SolarCoin wzrostem wartości tej kryptowaluty, gdy coraz więcej podmiotów będzie akceptować rozliczenia z jej udziałem, SLR ma stać się istotnym, dodatkowym źródłem przychodów dla producentów energii słonecznej, a to ma się przekładać na większe zainteresowanie inwestycjami w tym obszarze.

W tym roku arabski koncern energetyczny ACWA Power stał się pierwszym „utility”, który będzie się rozliczał z produkowanej energii słonecznej w kryptowalucie SolarCoin – przyznawanej wytwórcom energii z stosunku 1 SolarCoin (SLR) za 1 MWh wyprodukowanej energii.

ACWA Power „zarabia” pierwsze jednostki SLR dzięki produkcji energii słonecznej w należącej do niej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW w Bułgarii z rocznym uzyskiem energii ok. 81 GWh, dodatkowo objętym bułgarskim systemem wsparcia. "Solarne monety" są przyznawane również za produkcję energii w elektrowni typu CSP o mocy 50 MW, którą ACWA Power posiada w RPA.

SolarCoin zostanie wykorzystany także w projekcie, który jest realizowany na uniwersytecie technicznym w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii.

Dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW na politechnice w Kiszyniowie zostanie sfinansowana dzięki projektowi realizowanemu przez SunExchange, wywodzącą się z RPA platformę handlu „solarnymi” kryptowalutami SolarCoin, które wdraża zajmujący się technologiami blockchain startup ElectricChain i które zostaną przekazane kiszyniowskiej uczelni w celu przeprowadzenia akcji crowdfundingowej.

Taki mechanizm według jego twórców ma umożliwić finansowanie inwestycji we własne, odnawialne źródła energii w szkołach czy szpitalach. Może sprawdzić się zwłaszcza w krajach, które borykają się z problemami w dostępie do taniego finansowania na inwestycje w energetyce słonecznej.

Projekt w Mołdawii jest realizowany przy współpracy z UNEP (United Nations Development Programme), agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Skorzystają użytkownicy falowników SMA?

Teraz technologią SolarCoin zainteresował się niemiecki producent falowników fotowoltaicznych SMA, który sprawdza możliwości zarabiania na obrocie tą kryptowalutą.

Niemiecka firma zapewnia, że jeśli mechanizm proof-of-concept, który stoi za obrotem SolarCoinami, okaże się skuteczny, może dać wiele korzyści użytkownikom jego falowników.

W tym celu SMA nawiązało współpracę z twórcą tej kryptowaluty SolarCoin Foundation oraz mającym siedzibę w Hong Kongu startupem SolarLux.

SolarCoin może uatrakcyjnić produkcję własnej energii wytwórcom, którzy użytkują sprzęt SMA i których niemiecki producent skupia w ramach tworzonej, wirtualnej społeczności. Wraz z rozwojem digitalizacji w energetyce mogą oni zyskać dodatkowe narzędzia do generowania przychodów z produkcji energii słonecznej.

Takim narzędziem może być SolarCoin. – To jeden z najbardziej interesujących projektów w przestrzeni blockchain, którą SMA śledzi od dłuższego czasu. Obecnie oceniamy, jaką wartość może dać naszym klientom bezpośredni dostęp do SolarCoin poprzez platformę Sunny Portal – komentuje dr Matthias Victor z SMA.

W ten sposób dostęp do SolarCoin może zyskać ponad 300 tys. użytkowników instalacji fotowoltaicznych, którzy zarejestrowali je na tworzonej przez SMA platformie.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...