Te liczby pokazują jak unijne dotacje napędzają biznes branży PV

Te liczby pokazują jak unijne dotacje napędzają biznes branży PV
Fotolia
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne realizowane w całej Polsce to obecnie w dużej mierze zasługa ostatnich konkursów na unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych. Skalę przygotowywanych inwestycji w następstwie tych programów pokazują dane dotyczące przetargów na wykonanie systemów PV, które ogłoszono w minionym kwartale.

W wielu województwach w tym roku rozstrzygnięto duże konkursy na unijne dotacje na odnawialne źródła energii, z budżetami liczonymi nawet w setkach milionów złotych. Tylko w rozstrzygniętym kilka miesięcy temu konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na dotacje na OZE przeznaczono 600 mln zł. Beneficjentami unijnego dofinansowania zostaną mieszkańcy niemal 200 lubelskich gmin. 

W większości przypadków maksymalny poziom dotacji w relacji do kosztów kwalifikowanych wynosi 85 proc. Co prawda w wielu przypadkach nie będzie już możliwe zaliczenie do tych kosztów podatku VAT, ale mając na uwadze taki poziom dotacji, nie dziwi duże zainteresowanie mieszkańców udziałem w projektach realizowanych przez poszczególne gminy.

Konkursy na dotacje na odnawialne źródła energii, które w ostatnich miesiącach rozstrzygano w ramach regionalnych programów operacyjnych wielu województw, skutkują teraz ogłaszaniem kolejnych przetargów na wykonanie dofinansowanych instalacji, wśród których największą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne.

Jak wyliczył Instytut Energetyki Odnawialnej, w regionalnych programach operacyjnych na przełomie 2016 i 2017 roku zakontraktowano dofinansowanie projektów instalacji energii słonecznej – fotowoltaiki oraz kolektorów słonecznych – na łączną kwotę 1,26 mld zł, przy całkowitych kosztach planowanych inwestycji rzędu 1,86 mld zł.

Dofinansowanie pochodzące z regionalnych programów operacyjnych stanowiło, według danych IEO, średnio 70 proc. całkowitych kosztów inwestycji.

Jak wynika z danych przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez serwis Pressinfo.pl, w Polsce wyłącznie w drugim kwartale br. ogłoszono 647 przetargów związanych z wykonaniem instalacji fotowoltaicznych.

Ilości ogłaszanych przetargów na wykonanie instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych miesiącach ubiegłego kwartału wyniosła – w kwietniu 236, w maju 207 oraz w czerwcu 204. W porównaniu do poprzedniego kwartału, branża odnotowała wzrost na poziomie 19 proc.

Najwięcej ogłoszeń w przetargach na wykonanie elektrowni fotowoltaicznych w II kwartale br. dotyczyło postępowań na „usługi, wykonanie” – 345. Przetargi na "usługi, wykonanie, dostawy" objęły 242 postepowania, a przetargów na "dostawy" dotyczyło 60 ogłoszeń.

Pressinfo.pl wylicza, że najwięcej ogłoszeń w Polsce w branży fotowoltaicznej – 178 – opublikowano w minionym kwartale na terenie województwa lubelskiego. Różnica pomiędzy liderem i kolejnym województwem jest znacząca. W świętokrzyskim, które znalazło się na drugim miejscu pod względem ilości ogłoszonych postępowań przetargowych, pojawiło się 61 ogłoszeń.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
maly |
Tak tak. Tylko że w gminie Zamość to wójt zdecydował na co będzie gmina składała wniosek o dotację. No to zadecydował że tylko kolektory słoneczne(instalacje solarne raczej już wszystkie założone) bo to najprostsze. A można było złożyć na pompy ciepła i na fotowoltaikę.
Agat |
Przecież Eskimosi wiedzą lepiej...

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...