Te liczby pokazują jak unijne dotacje napędzają biznes branży PV

Te liczby pokazują jak unijne dotacje napędzają biznes branży PV
Fotolia
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne realizowane w całej Polsce to obecnie w dużej mierze zasługa ostatnich konkursów na unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych. Skalę przygotowywanych inwestycji w następstwie tych programów pokazują dane dotyczące przetargów na wykonanie systemów PV, które ogłoszono w minionym kwartale.

W wielu województwach w tym roku rozstrzygnięto duże konkursy na unijne dotacje na odnawialne źródła energii, z budżetami liczonymi nawet w setkach milionów złotych. Tylko w rozstrzygniętym kilka miesięcy temu konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na dotacje na OZE przeznaczono 600 mln zł. Beneficjentami unijnego dofinansowania zostaną mieszkańcy niemal 200 lubelskich gmin. 

W większości przypadków maksymalny poziom dotacji w relacji do kosztów kwalifikowanych wynosi 85 proc. Co prawda w wielu przypadkach nie będzie już możliwe zaliczenie do tych kosztów podatku VAT, ale mając na uwadze taki poziom dotacji, nie dziwi duże zainteresowanie mieszkańców udziałem w projektach realizowanych przez poszczególne gminy.

Konkursy na dotacje na odnawialne źródła energii, które w ostatnich miesiącach rozstrzygano w ramach regionalnych programów operacyjnych wielu województw, skutkują teraz ogłaszaniem kolejnych przetargów na wykonanie dofinansowanych instalacji, wśród których największą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne.

Jak wyliczył Instytut Energetyki Odnawialnej, w regionalnych programach operacyjnych na przełomie 2016 i 2017 roku zakontraktowano dofinansowanie projektów instalacji energii słonecznej – fotowoltaiki oraz kolektorów słonecznych – na łączną kwotę 1,26 mld zł, przy całkowitych kosztach planowanych inwestycji rzędu 1,86 mld zł.

Dofinansowanie pochodzące z regionalnych programów operacyjnych stanowiło, według danych IEO, średnio 70 proc. całkowitych kosztów inwestycji.

Jak wynika z danych przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez serwis Pressinfo.pl, w Polsce wyłącznie w drugim kwartale br. ogłoszono 647 przetargów związanych z wykonaniem instalacji fotowoltaicznych.

Ilości ogłaszanych przetargów na wykonanie instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych miesiącach ubiegłego kwartału wyniosła – w kwietniu 236, w maju 207 oraz w czerwcu 204. W porównaniu do poprzedniego kwartału, branża odnotowała wzrost na poziomie 19 proc.

Najwięcej ogłoszeń w przetargach na wykonanie elektrowni fotowoltaicznych w II kwartale br. dotyczyło postępowań na „usługi, wykonanie” – 345. Przetargi na "usługi, wykonanie, dostawy" objęły 242 postepowania, a przetargów na "dostawy" dotyczyło 60 ogłoszeń.

Pressinfo.pl wylicza, że najwięcej ogłoszeń w Polsce w branży fotowoltaicznej – 178 – opublikowano w minionym kwartale na terenie województwa lubelskiego. Różnica pomiędzy liderem i kolejnym województwem jest znacząca. W świętokrzyskim, które znalazło się na drugim miejscu pod względem ilości ogłoszonych postępowań przetargowych, pojawiło się 61 ogłoszeń.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
maly |
Tak tak. Tylko że w gminie Zamość to wójt zdecydował na co będzie gmina składała wniosek o dotację. No to zadecydował że tylko kolektory słoneczne(instalacje solarne raczej już wszystkie założone) bo to najprostsze. A można było złożyć na pompy ciepła i na fotowoltaikę.
Agat |
Przecież Eskimosi wiedzą lepiej...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...