Fotowoltaika w Niemczech bije kolejne rekordy i ratuje system energetyczny

Fotowoltaika w Niemczech bije kolejne rekordy i ratuje system energetyczny
Fot. Activ Solar
REKLAMA

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny naszych sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych elektrowni z powodu możliwego przegrzania, a także powstrzymując dalszy wzrost cen energii. Gdy w ostatnich dniach w naszym kraju zapotrzebowanie na moc przekraczało rekordowy poziom 23 GW, w tym samym czasie elektrownie fotowoltaiczne naszych zachodnich sąsiadów pracowały z mocą zbliżającą się do 25 GW.

Jak wynika z danych instytutu Fraunhofer ISE, w ubiegłym miesiącu fotowoltaika w Niemczech wyprodukowała w sumie 6,7 TWh energii elektrycznej – więcej niż niemieckie elektrownie jądrowe (6,13 TWh), wiatraki (4,47 TWh), elektrownie biomasowe (3,36 TWh), gazowe (2,52 TWh) czy wodne (1,95 TWh).

Więcej wyprodukowały tylko elektrownie na węgiel brunatny i kamienny – odpowiednio 11,82 TWh i 7,12 TWh.

W sumie udział OZE w miksie energetycznym naszych zachodnich sąsiadów w lipcu sięgnął 37,3 proc., a udział samej fotowoltaiki wyniósł 15,1 proc. Nieznacznie większy był w rekordowym pod tym względem maju br., gdy niemieckie elektrownie PV wytworzyły co prawda nieco mniej energii – 6,45 TWh, ale ze względu na mniejszą konsumpcję energii ich udział w miksie energii w Niemczech był wyższy, osiągając 15,6 proc.

Na skutek susz i upałów europejska energetyka ma coraz większy problem. Mniej energii dostarczają skandynawskie elektrownie wodne,  a konwencjonalnym elektrowniom grożą przestoje, ograniczenia pracy czy nawet wyłączenia na skutek zbyt wysokich temperatur wody wykorzystywanej do chłodzenia.

Ten problem nie omija Niemiec. Woda w Renie osiąga temperaturę, która zaczyna uniemożliwiać pełną produkcję położonym nad nim, konwencjonalnym elektrowniom.

W tej sytuacji niemiecka fotowoltaika ratuje system energetyczny naszych zachodnich sąsiadów, dostarczając najwięcej energii dokładnie o tej porze, kiedy jest na nią największe zapotrzebowanie.

W dniu 31 lipca około godziny 13, czyli w momencie, gdy w Polsce notowaliśmy rekord letniego zapotrzebowania na moc, które przekroczyło 23 GW, w Niemczech elektrownie fotowoltaiczne dostarczały niemal 25 GW – mniej więcej tyle samo, ile elektrownie na węgiel.

W tym samym czasie ceny energii na niemieckim rynku spot spadały około południa do ok. 53 euro/MWh (ok. 226 zł/MWh) z porannego poziomu ponad 65 euro/MWh (ok. 256 zł/MWh), a wieczorem, gdy elektrownie fotowoltaiczne przestawały pracować, ponownie rosły ponad 65 euro/MWh.

To tendencja odwrotna do naszego rynku spot, na którym ostatnio najwyższe ceny w porze dziennej są notowane w tym samym czasie, gdy w Niemczech  spadają dzięki fotowoltaice. W dniu 31 lipca na Towarowej Giełdzie Energii ceny na rynku spot przekroczyły w szczycie 450 zł/MWh, spadając po godz. 16 poniżej 300 zł/MWh.

Inwestycje w górę

Niemiecki rynek fotowoltaiczny ma się czym pochwalić także jeśli chodzi o inwestycje w nowe elektrownie fotowoltaiczne, których potencjał tylko w czerwcu wzrósł o 342,5 MW. To poziom porównywalny do obecnej, całkowitej mocy wszystkich elektrowni PV w Polsce.

Wśród instalacji zrealizowanych za Odrą w czerwcu, moc nowych naziemnych farm fotowoltaicznych wyniosła 158,8 MW. Przyłączono też 6 886 dachowych instalacji PV o łącznej mocy 183,6 MW.

Miesiąc wcześniej Niemcy przyłączyli w fotowoltaice ok. 195 MW, a w miesiącach styczeń-kwiecień odpowiednio 290 MW, 202 MW, 156 MW oraz 225 MW. Razem w pierwszej połowie 2018 r. potencjał elektrowni PV w Niemczech wzrósł więc o ok. 1,41 GW.

W tym roku niemiecki rynek PV może więc znacząco poprawić wynik nowych instalacji w stosunku do ubiegłorocznego, gdy nasi zachodni sąsiedzi uruchomili elektrownie PV o mocy ok. 1,7 GW.

Według federalnej agencji Bundesnetzagentur, na koniec pierwszej połowy 2018 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 44,3 GW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
on60 |
Autor zachwyca się możliwościami elektrowni fotowolt. w okresie letnim, a ile są one warte zimą? Ile wysiłku kosztuje utrzymanie sprawności ogniw fotowoltaicznych o tej właśnie porze roku? Jak wpływają na nie opady śniegu? Ile wynosi resurs docelowy takich ogniw? Nie bardzo widzę takie rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych.
tolej |
A co ty widzisz? czorny wungiel? Panie on60 nie masz pojecia o tej technologii, mało czytasz ?? lub po prostu jesteś trolem energetyki!!! czytaj PGE, Tauron, itd.
tak sobie myślę że |
nasze warunki klimatyczne nie sprzyjają też bałwanom, bo są coraz cieplejsze zimy, czy to nie przeraża?
Tomek |
No z tymi bałwanami to jest rzeczywiście wielki problem , wyginą jak dinozaury.
Polak |
Całe szczęście bałwany pokroju on60 są już na wymarciu :)
On36 |
Fotowoltaika ma jeden wielki plus produkuje kiedy potrzeba prądu najbardziej poza zimowym szczytem wieczornym. Co do zimy to się zgodzić nie mogę produkuje zazwyczaj kiedy jest mróz a wiec kiedy system tego potrzebuje mróz= słonecznie a moja pompa ciepła za darmo pracuje :)
Rafraf |
No a my będziemy płacić 2x więcej za wungiel. Kiedy szara masa się ocknie będzie lata w plecy i patrzeć jak niemiec opodatkowuje co2 ich kosztem.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...