Fotowoltaika w Niemczech bije kolejne rekordy i ratuje system energetyczny

Fotowoltaika w Niemczech bije kolejne rekordy i ratuje system energetyczny
Fot. Activ Solar
REKLAMA

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny naszych sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych elektrowni z powodu możliwego przegrzania, a także powstrzymując dalszy wzrost cen energii. Gdy w ostatnich dniach w naszym kraju zapotrzebowanie na moc przekraczało rekordowy poziom 23 GW, w tym samym czasie elektrownie fotowoltaiczne naszych zachodnich sąsiadów pracowały z mocą zbliżającą się do 25 GW.

Jak wynika z danych instytutu Fraunhofer ISE, w ubiegłym miesiącu fotowoltaika w Niemczech wyprodukowała w sumie 6,7 TWh energii elektrycznej – więcej niż niemieckie elektrownie jądrowe (6,13 TWh), wiatraki (4,47 TWh), elektrownie biomasowe (3,36 TWh), gazowe (2,52 TWh) czy wodne (1,95 TWh).

Więcej wyprodukowały tylko elektrownie na węgiel brunatny i kamienny – odpowiednio 11,82 TWh i 7,12 TWh.

W sumie udział OZE w miksie energetycznym naszych zachodnich sąsiadów w lipcu sięgnął 37,3 proc., a udział samej fotowoltaiki wyniósł 15,1 proc. Nieznacznie większy był w rekordowym pod tym względem maju br., gdy niemieckie elektrownie PV wytworzyły co prawda nieco mniej energii – 6,45 TWh, ale ze względu na mniejszą konsumpcję energii ich udział w miksie energii w Niemczech był wyższy, osiągając 15,6 proc.

Na skutek susz i upałów europejska energetyka ma coraz większy problem. Mniej energii dostarczają skandynawskie elektrownie wodne,  a konwencjonalnym elektrowniom grożą przestoje, ograniczenia pracy czy nawet wyłączenia na skutek zbyt wysokich temperatur wody wykorzystywanej do chłodzenia.

Ten problem nie omija Niemiec. Woda w Renie osiąga temperaturę, która zaczyna uniemożliwiać pełną produkcję położonym nad nim, konwencjonalnym elektrowniom.

W tej sytuacji niemiecka fotowoltaika ratuje system energetyczny naszych zachodnich sąsiadów, dostarczając najwięcej energii dokładnie o tej porze, kiedy jest na nią największe zapotrzebowanie.

W dniu 31 lipca około godziny 13, czyli w momencie, gdy w Polsce notowaliśmy rekord letniego zapotrzebowania na moc, które przekroczyło 23 GW, w Niemczech elektrownie fotowoltaiczne dostarczały niemal 25 GW – mniej więcej tyle samo, ile elektrownie na węgiel.

W tym samym czasie ceny energii na niemieckim rynku spot spadały około południa do ok. 53 euro/MWh (ok. 226 zł/MWh) z porannego poziomu ponad 65 euro/MWh (ok. 256 zł/MWh), a wieczorem, gdy elektrownie fotowoltaiczne przestawały pracować, ponownie rosły ponad 65 euro/MWh.

To tendencja odwrotna do naszego rynku spot, na którym ostatnio najwyższe ceny w porze dziennej są notowane w tym samym czasie, gdy w Niemczech  spadają dzięki fotowoltaice. W dniu 31 lipca na Towarowej Giełdzie Energii ceny na rynku spot przekroczyły w szczycie 450 zł/MWh, spadając po godz. 16 poniżej 300 zł/MWh.

Inwestycje w górę

Niemiecki rynek fotowoltaiczny ma się czym pochwalić także jeśli chodzi o inwestycje w nowe elektrownie fotowoltaiczne, których potencjał tylko w czerwcu wzrósł o 342,5 MW. To poziom porównywalny do obecnej, całkowitej mocy wszystkich elektrowni PV w Polsce.

Wśród instalacji zrealizowanych za Odrą w czerwcu, moc nowych naziemnych farm fotowoltaicznych wyniosła 158,8 MW. Przyłączono też 6 886 dachowych instalacji PV o łącznej mocy 183,6 MW.

Miesiąc wcześniej Niemcy przyłączyli w fotowoltaice ok. 195 MW, a w miesiącach styczeń-kwiecień odpowiednio 290 MW, 202 MW, 156 MW oraz 225 MW. Razem w pierwszej połowie 2018 r. potencjał elektrowni PV w Niemczech wzrósł więc o ok. 1,41 GW.

W tym roku niemiecki rynek PV może więc znacząco poprawić wynik nowych instalacji w stosunku do ubiegłorocznego, gdy nasi zachodni sąsiedzi uruchomili elektrownie PV o mocy ok. 1,7 GW.

Według federalnej agencji Bundesnetzagentur, na koniec pierwszej połowy 2018 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 44,3 GW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
on60 |
Autor zachwyca się możliwościami elektrowni fotowolt. w okresie letnim, a ile są one warte zimą? Ile wysiłku kosztuje utrzymanie sprawności ogniw fotowoltaicznych o tej właśnie porze roku? Jak wpływają na nie opady śniegu? Ile wynosi resurs docelowy takich ogniw? Nie bardzo widzę takie rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych.
tolej |
A co ty widzisz? czorny wungiel? Panie on60 nie masz pojecia o tej technologii, mało czytasz ?? lub po prostu jesteś trolem energetyki!!! czytaj PGE, Tauron, itd.
tak sobie myślę że |
nasze warunki klimatyczne nie sprzyjają też bałwanom, bo są coraz cieplejsze zimy, czy to nie przeraża?
Tomek |
No z tymi bałwanami to jest rzeczywiście wielki problem , wyginą jak dinozaury.
Polak |
Całe szczęście bałwany pokroju on60 są już na wymarciu :)
On36 |
Fotowoltaika ma jeden wielki plus produkuje kiedy potrzeba prądu najbardziej poza zimowym szczytem wieczornym. Co do zimy to się zgodzić nie mogę produkuje zazwyczaj kiedy jest mróz a wiec kiedy system tego potrzebuje mróz= słonecznie a moja pompa ciepła za darmo pracuje :)
Rafraf |
No a my będziemy płacić 2x więcej za wungiel. Kiedy szara masa się ocknie będzie lata w plecy i patrzeć jak niemiec opodatkowuje co2 ich kosztem.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...