Centrum serwerowe Facebooka zasili energia z fotowoltaiki

Centrum serwerowe Facebooka zasili energia z fotowoltaiki
Fot. 8minutenergy

Facebook zasili swoje centrum serwerowe w Oregonie energią pochodzącą w całości z fotowoltaiki. Przybliży się w ten sposób do celu przejścia na zasilanie wyłącznie energią odnawialną, który osiągnęły już inne, największe na świecie spółki technologiczne Google czy Apple.

Internetowy potentat podpisał umowy z firmami Pacific Power i Invenergy, dzięki którym zasili w całości energią odnawialną swoje centrum serwerowe w Prineville w stanie Oregon – pierwszą serwerownię Facebooka wybudowaną w 2011 r.

Dzięki podpisanej umowie na zakup energii Pacific Power zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 337 MW, a dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 100 MW w okolicy Prineville postawi Invenergy (ten sam deweloper, który w naszym kraju postawił wiele farm wiatrowych i który obecnie sądzi się z Tauronem za zerwanie wieloletnich umów na zakup zielonych certyfikatów).

REKLAMA

Swoje farmy PV w ramach tego projektu Invenergy zamierza postawić do końca 2020 r. i informuje, że w ich budowę zaangażowanych będzie ok. 100 pracowników.

Facebook należy do grona największych firm globalnej gospodarki, które zapewniły, że docelowo przejdą na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Siedziba firmy w Menlo Park w Kalifornii jest już w całości zasilana z OZE, a podobny status osiągnęły centra serwerowe Facebooka w stanie Iowa, w Teksasie, a także w Szwecji.

W marcu tego roku Facebook informował o podpisaniu umowy z amerykańskim oddziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel w zakresie dostaw energii z farmy wiatrowej o docelowej mocy 320 MW, która ma powstać w stanie Nebraska i zasili znajdujące się tam centrum serwerowe w Papillion.

– Zasilenie naszych serwerowni w całości czystą i odnawialną energią nie jest tylko naszym celem, ale wynika z potrzeb naszego biznesu – komentował wówczas Bobby Hollis, dyrektor działu Global Energy w Facebooku.

REKLAMA

Umowa z Facebookiem umożliwi Enelowi pozyskanie finansowania na projekt, który ma skutkować produkcją 1,3 TWh czystej energii w skali roku, a którego koszt ma wynieść ok. 430 mln dolarów.

W kwietniu br. Apple podał, że jego cała infrastruktura, w tym biura, sklepy i centra serwerowe zlokalizowane w sumie w 43 krajach, jest już zasilana wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Apple informował, że uczestniczy w 25 projektach OZE, które już weszły w fazę operacyjną i których łączna mocy wynosi 626 MW, z czego 286 MW to moc instalacji fotowoltaicznych uruchomionych w ubiegłym roku. W trakcie budowy jest 15 projektów OZE, a po ich uruchomieniu portfel odnawialnych źródeł energii, w które zaangażowany jest Apple, wzrośnie do 1,4 GW. 

Centra serwerowe Apple są zasilane wyłącznie energią odnawialną już od roku 2014, a wszystkie projekty OZE realizowane z udziałem firmy z Kalifornii przyczyniły się do ograniczenia emisji CO2 szacowanej od roku 2011 na 2,1 mln ton

Google, który wcześniej w tym roku potwierdził przejście wyłącznie na zieloną energię, posiada już umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.