Mieszkańcy dwóch świętokrzyskich gmin będą mieć OZE za 3 mln zł

Mieszkańcy dwóch świętokrzyskich gmin będą mieć OZE za 3 mln zł
Foto. Wagner Solar
REKLAMA

Władze województwa świętokrzyskiego podpisały kolejną umowę na unijne dofinansowanie odnawialnych źródeł energii w ramach projektów parasolowych realizowanych przez poszczególne gminy. Tym razem podpisano umowę dotyczącą projektu realizowanego wspólnie przez gminy Sitkówka-Nowiny i Piekoszów.

Umowę podpisano w następstwie przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku konkursu na unijne dofinansowanie z działania 3.1 „Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – Projekty parasolowe” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W gminach Sitkówka-Nowiny i Piekoszów zainstalowanych zostanie 46 zestawów kolektorów słonecznych i 173 systemów fotowoltaicznych.

W Sitkówce-Nowinach zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest bardzo duże. Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje z mieszkańcami i audyty energetyczne w gospodarstwach, które chciałyby skorzystać z projektu, a jest ich 116. Zaaprobowany przez samorząd województwa projekt opiewa na kwotę ponad 2,9 mln zł, a dofinansowanie z RPO WŚ to ponad 1,6 mln zł – komentuje Sebastian Nowaczkiewicz, wójt  gminy Sitkówka-Nowiny.

W Piekoszowie panele fotowoltaicznej i kolektory słoneczne zostaną zainstalowane w 120 gospodarstwach.

Wcześniej podpisano umowy z 21 świętokrzyskimi gminami, które są beneficjentami ostatniego konkursu z działania 3.1 z RPO WŚ.

Na projekty tzw. parasolowe, czyli dotacje dla mieszkańców województwa świętokrzyskich na założenie kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki na prywatnych domach, przeznaczono ponad 60 mln zł.

Ostatnio Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozszerzył dofinansowanie na wszystkie gminy, które znalazły się na liście rezerwowej. Wybrano do dofinansowania kolejnych 9 projektów, które otrzymają w sumie 18 mln zł. Dzięki temu unijne dotacje trafią dodatkowo do gmin Starachowice, Krasocin, Łagów, Busko-Zdrój, Pierzchnica, Gnojno, Bieliny, Działoszyce, a także wspomnianych wyżej gmin.

W ubiegłym miesiącu rozstrzygnięto też drugi konkurs z działania 3.1, który dotyczył projektów OZE opracowanych przez firmy, samorządy i instytucje publiczne. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 51 wniosków, z których ocenę formalną i merytoryczną pozytywnie przeszło oraz uzyskało wymaganą liczbę punktów 20 projektów. Wszystkie zostały rekomendowane Zarządowi Województwa do dofinansowania na łączną kwotę 38 mln zł.

W ramach dwóch konkursów na wytwarzanie i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych z działania 3.1 Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdysponuje 119 mln zł.

Więcej o beneficjentach konkursów z działania 3.1 z RPO WŚ w artykule: Dotacje na OZE w woj. świętokrzyskim. Więcej pieniędzy na projekty parasolowe.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Nencki |
Podpisać umowę, a doprowadzić do finału to całkiem co innego. Sprawdźcie ile gmin w kraju po podpisaniu takich umów znalazło na przetargach wykonawców. Aby wygrać konkurs wpisywali absurdalnie niskie koszty instalacji. Teraz płaczą, bo wykonawcy chcą 30-40% więcej niż wskazują kosztorysy gmin do konkursów.

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...