Naukowcy z AGH tak chcą zwiększyć efektywność PV

Naukowcy z AGH tak chcą zwiększyć efektywność PV
Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza

Jak doświetlić naturalnym światłem ciemne biura czy mieszkania i tym samym zaoszczędzić na opłatach za prąd? Problem zacienionych pomieszczeń ma rozwiązać konstrukcja naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Opracowane przez nich urządzenie ma znaleźć zastosowanie także w fotowoltaice.

Paweł Wajss z Wydziału Energetyki i Paliw AGH w ramach przewodu doktorskiego opracował urządzanie, dzięki któremu biura, mieszkania czy dziedzińce będą mogły być doświetlone światłem naturalnym.

Heliostat sferyczny, zwany przez twórców „Heliosferą”, doprowadza światło słoneczne głęboko do wnętrza pomieszczeń. W środku obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, znajduje się również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza.

REKLAMA
REKLAMA

Zaproponowana przez naukowców z AGH konstrukcja rozwiązuje problem pomieszczeń źle usytuowanych, z małymi oknami czy zacienionych przez inne obiekty.

Autorzy rozwiązania wskazują ponadto, że odbiornikiem światła z Heliosfery mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość energii generowanej przez fotowoltaikę.

Technologia odbijania światła znana jest od dawna. Stosowana była jednak do tej pory w skali przemysłowej z dala od ludzi. Przełomem było norweskie miasto Rjukan, w którym heliostaty rozświetliły zimą rynek po raz pierwszy w historii tego miasta. Nasza propozycja wprowadzi światło słoneczne do domów, mieszkań i biur, w miejsca, w których nigdy ono się nie pojawiło – komentuje pomysłodawca rozwiązania Paweł Wajss z AGH.

red. gramwzielone.pl