Zatrzymania ws. fikcyjnego obrotu panelami fotowoltaicznymi

Zatrzymania ws. fikcyjnego obrotu panelami fotowoltaicznymi
Fot. CBŚP
REKLAMA

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo, w ramach którego zatrzymano osoby zajmujące się wyłudzaniem podatku VAT w związku z fikcyjnym handlem panelami fotowoltaicznymi. Dzisiaj postawiono im zarzuty.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, ustalenia poczynione w toku tego postępowania doprowadziły do zatrzymania czterech osób. Zatrzymani to członkowie zarządu i pracownicy jednej ze spółek biorących udział w przestępczym procederze.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymań dokonali wczoraj funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Delegatury w Gdańsku oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Delegatury w Gdańsku i Delegatury w Lublinie.

Dzisiaj w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu podejrzanym ogłoszono zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), uzyskania bezpodstawnego zwrotu podatku (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego) i innych czynów zabronionych.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych zostaną podjęte decyzje w zakresie ewentualnego zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie.

W toku postępowania ustalono, że od stycznia 2010 roku do lutego 2017 roku szereg podmiotów gospodarczych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, brało udział w fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi.

Prokuratura Krajowa podaje, że stworzone w celu udziału w przestępczym procederze podmioty gospodarcze, zarządzane przez przypadkowe osoby, uczestniczyły w obrocie handlowym panelami z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku podmiotami. Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz towarzyszących im przelewów bankowych dokonywano rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli.

Nierzetelne dokumenty potwierdzające obrót handlowy tymi panelami, które rzekomo były zbywane podmiotom zarejestrowanym w Czechach i na Słowacji, były podstawą ubiegania się przez ustalone podmioty o zwrot nienależnego podatku VAT.

Prokuratura Krajowa szacuje, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 6 mln zł.

Ponadto w toku prowadzonego postępowania z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uzyskano materiały dotyczące popełnienia przez podejrzanych czynu zabronionego z art. 297 par. 1 kodeksu karnego.

Analiza zgromadzonego w tym zakresie materiału dowodowego wskazuje, że doszło do przedłożenia poświadczających nieprawdę oświadczeń mających znaczenie dla uzyskania przez podejrzanych wsparcia finansowego w łącznej kwocie 9,409 mln zł. Miało to miejsce w okresie od grudnia 2013 roku do czerwca 2014 roku m.in. w Rzeszowie.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jk |
Chyba modułami szanowna redakcjo.....
ostry |
a co to za firma?
ożle |
jaka to firma ?? z podkarpacia ??

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...