Warsztaty: Praktyczne zastosowanie nowelizacji ustawy o OZE w inwestycjach fotowoltaicznych

Warsztaty: Praktyczne zastosowanie nowelizacji ustawy o OZE  w inwestycjach fotowoltaicznych
Fotolia

Zapraszamy na warsztaty poświęcone realizacji inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w ramach nowej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii, które odbędą się kolejno: 2 sierpnia br. w Poznaniu oraz 9 sierpnia w Warszawie, a następnie 4 września w Poznaniu i 11 września w Warszawie.

Wprowadzona w dniu 14 lipca 2018 r. ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 1276) – dalej ustawa o OZE – wprowadza szereg istotnych zmian w systemie wsparcia dla energii elektrycznej wytwarzanej z instalacji fotowoltaicznych, z których część została wprowadzona dopiero na ostatnim etapie procesu legislacyjnego. Jest to więc dobry moment, aby ponownie zaktualizować swoją wiedzę z zakresu systemu wsparcia OZE oraz zapoznać się z nowymi modelami inwestycyjnymi powstającymi w oparciu o nowelizowane przepisy ustawy o OZE, a także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przygotowywanych projektów instalacji OZE.

Eksperci z kancelarii prawnej BTK Legal oraz Operator Systemu Akcji OZE zapraszają Państwa do udziału w warsztatach, które będą poświęcone najnowszym zmianom w systemie wsparcia dedykowanym producentom energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. W trakcie spotkania poza praktycznymi aspektami związanymi z udziałem tego typu instalacji w systemie aukcyjnym, zostaną również szczegółowo omówione inne regulacje prawne dotyczące opodatkowania instalacji fotowoltaicznych oraz uwarunkowań inwestycyjnych dla dużych projektów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Przede wszystkim chodzi o szczegółową analizę rozwiązań prawnych dotyczących poszczególnych mechanizmów przekazywania operacyjnej pomocy publicznej za wytwarzanie energii elektrycznej z dużych oraz małych instalacji fotowoltaicznych. Istotne zamiany zaszył równie w postępowaniach prekwalifikacyjnych umożliwiających przystąpienie do aukcji OZE, a także szczegółowych zasadach organizacji, przeprowadzania oraz rozstrzygania aukcji OZE. Inwestorzy będą mieli również szansę na zapoznanie się ze szczegółowymi zagadnieniami dotyczącymi praktycznych zasad przygotowania instalacji fotowoltaicznej do aukcji OZE, a także eksploatacji tej instalacji po jej wybudowaniu oraz uruchomieniu. 

Pierwsze warsztaty dedykowane branży PV odbyły się już 11 lipca 2018 r. w siedzibie Kancelarii Prawnej BTK-Legal w Poznaniu przy ul. Piątkowskiej 116 i spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów, w tym również zapytaniami od przedstawicieli branży fotowoltaicznej. W związku z powyższym, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz wykorzystując sprawdzoną formułę, wydarzenie będzie organizowane cyklicznie w formie warsztatów dla 8-10 uczestników, których zgłoszenia będą przyjmowane w trybie ciągłym. Przyjęta formuła zapewni możliwość dyskusji oraz indywidualnego podejście do problemów przedstawianych przez uczestników. Organizator zapewnia bufet kanapkowy podczas zaplanowanej przerwy kawowej.
 

Najważniejsze zagadnienia:

  • nowe zasady kumulacji pomocy publicznej,
  • zmiany w zakresie postępowań prekwalifikacyjnych,
  • zmiany w zakresie funkcjonowania systemu aukcyjnego,
  • wolumeny oraz ceny referencyjne dla instalacji fotowoltaicznych,
  • potencjał inwestycyjny w zakresie dużej fotowoltaiki,
  • zagadnienia dotyczące opodatkowania instalacji fotowoltaicznych,
  • porady praktyczne, analiza pytań uczestników.
     

Program:

9:30–10:00 Rejestracja uczestników

10:00–10:15 Wprowadzenie oraz aktualny stan prac nad ustawą o OZE

10:15–12:00 Szczegółowe zmiany w zakresie systemu aukcji OZE dla instalacji fotowoltaicznych

W ramach poruszanych zagadnień m.in. nowe zasady kumulacji pomocy publicznej, zmiany w postępowaniach prekwalifikacyjnych, nowy podział na poszczególne rodzaje aukcji OZE, nowe zasady rozstrzygania aukcji OZE, długość okresu wsparcia, szczegółowe mechanizmy rozliczania pomocy publicznej w ramach aukcji OZE, system kar administracyjnych za niedotrzymanie parametrów wytwarzania energii z OZE, wolumeny oraz ceny referencyjny na 2018 r. dla poszczególnych technologii OZE, przepisy przejściowe i dostosowujące w zakresie zasad przeprowadzenia aukcji w 2018 r.

12:00–12:30 Potencjał inwestycyjny w zakresie dużej fotowoltaiki.

12:30–13:00 Przerwa kawowa wraz z bufetem kanapkowym.

13:00–14:00 Zagadnienia podatkowe. VAT i podatek od nieruchomości.

REKLAMA

14:00–15:00 Dyskusja oraz case study na temat zagadnień przedstawionych przez uczestników.

15:00–15:30 Kompleksowa obsługa aukcyjna za pośrednictwem Operatora Systemu Aukcji OZE.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie bądź opracowania innych szczegółowych zagadnień z zakresu OZE, odpowiadających oczekiwaniom uczestników.
 

Warsztaty poprowadzą:

Michał Tarka

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz SGH w Warszawie. Przez wiele lat związany z największymi firmami prawniczymi w Polsce. Skutecznie reprezentował klientów krajowych i międzynarodowych w interdyscyplinarnych procesach inwestycyjnych oraz nadzorował i koordynował wieloosobowe zespoły projektowe z kraju i z zagranicy, gwarantując szybkość i pewność działania. Związany z branżą OZE, w której jest znany ze skuteczności w realizacjach inwestycji. W roku 2016 nominowany do nagrody Clean Energy Awards jako najlepszy doradca prawny branży OZE w Polsce.

Marcin Trupkiewicz

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Kancelarii Prawnej BTK-Legal zajmuje się kompleksową obsługą prawną projektów OZE. Dwukrotny laureat I miejsca w ogólnopolskim konkursie prawniczym „Prawo z Energią”; laureat konkursów organizowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej; alumn Projektu Akademia Energii organizowanego przez Fundację im. L. Pagi na GPW w Warszawie. Członek Zespołu ekspertów podkomisji stałej ds. finansów samorządowych w zakresie nowelizacji prawa energetycznego. Współpracownik Biura Analiz Sejmowych.
 

Terminy warsztatów:

  • 2 sierpnia, Poznań
  • 9 sierpnia, Warszawa
  • 4 września, Poznań
  • 11 września, Warszawa
     

Organizatorzy:

W celu zgłoszeniaa udziału prosimy o wypełnienie i przesłanie skanu załączonego formularza zgłoszeniowego na adres: aleksandra.permanicka@eosa.pl

Szczegółowych informacji o wydarzeniu udziela:

Aleksandra Permanicka, tel. 506 262 504


artykuł sponsorowany