Tak działają Solar Roof i Powerwall. Blisko pełnego off-gridu

Tak działają Solar Roof i Powerwall. Blisko pełnego off-gridu
Solar Roof. Fot. Toblerone/ Twitter
REKLAMA

Amerykańska Tesla poinformowała o dostarczeniu do klientów pierwszych solarnych dachów na początku tego roku. Teraz jeden z pierwszych użytkowników Solar Roof pokazał, jak ten produkt sprawdza się w połączeniu z domowym magazynem energii, przy relatywnie wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Instalacja fotowoltaiczna, domowy magazyn energii i samochód elektryczny to na razie inwestycja dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę oszczędności, które takie urządzenia dadzą w dłuższej perspektywie, taka inwestycja może nabrać sensu.

Fotowoltaika, domowy magazyn energii i EV to jednocześnie składniki koncepcji forsowanej przez Elona Muska, który produkuje już wszystkie elementy tej układanki, proponując dodatkowo zastąpienie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych zintegrowanymi z dachem solarnymi dachówkami.

Korzyść ma być taka, że początkowo droższa inwestycja w solarny dach w całym cyklu jego funkcjonowania wygeneruje oszczędności, które pokryją początkowy koszt – w przeciwieństwie do początkowo tańszego, tradycyjnego dachu.

Wcześniej Tesla zapewniała, że całkowity koszt montażu Solar Roof wyniesie ok. 21,85 USD za 1 ft2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Firma Elona Muska podawała, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

Teraz wynikami produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną o mocy 9,85 kW (na zdjęciu) pochwalił się jeden z pierwszych użytkowników Solar Roof.

Na opublikowanym przez niego wykresie możemy zobaczyć produkcję energii w dniach 2-8 lipca. W tym czasie fotowoltaika wyprodukowała 394 kWh energii elektrycznej, podczas gdy zużycie wyniosło 285 kWh – m.in. wykorzystano energię do ładowania dwóch samochodów elektrycznych. Dodatkowo 106 kWh energii przyjął domowy magazyn energii Powerwall, oddając 95,2 kWh.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na skutek pracy klimatyzacji i ładowania samochodów elektrycznych z sieci pobrano w tym czasie zaledwie 2,9 kWh.

Przed inwestycją w solarny dach i magazyn energii przeciętne koszty zakupu energii elektrycznej miały sięgać w skali miesiąca 250-300 dolarów (jeszcze przed zwiększeniem poboru energii na skutek zakupu EV).

Efekty pracy Solar Roof i magazynu energii Powerwall możemy zobaczyć na wykresie z aplikacji udostępnianej przez Teslę (via Toblerone/ Twitter).
 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
I tego właśnie (spadek dochodów) obawiają się nasi z BigEnrgy
Agat |
Nie martwmy się - już projekty ustaw, IRiESD są w toku... Będzie dobrze... dla BE
TT |
Tego właśnie doświadczam, każdego dnia. To ma sens i jeśli nawet się nie zwróci to zadowolenie, że nie jestem na kagańcu BE bezcenne.
laik fotowoltaik |
Wszyscy mówią o dotacjach na PV. Opodatkowanie podatkiem VAT inwestycji w energetykę zawodową wynosi 0. Cały VAT jest odliczany lub zwracany. Prywatna inwestycja w instalację PV ponosi dodatkowy koszt podatku VAT 8 lub 23%. Nie można tego odliczyć lub otrzymać zwrotu. Ciekawe jakie jeszcze kłody zostaną rzucone pod nogi fotowoltaice?
wiwa |
Tesla podaje cenę za solar roof 21,85 $ za stopę kwadratową. Przeliczmy to na normalną instalację PV z modułami krystalicznymi. Dla ułatwienia zastosujemy moduły 250 Wp. Na 1 kWp potrzeba 4 moduły to jest 6,4 m² 1 m² to 11 feet/Q czyli 6,4 x 11 = 70,4 modułów Tesli po cenie 21,85 dolara czyli 1 kWp może kosztować 1538 dolarów to jest około 5650 zł. 1 Kwp PV można w Polsce zamontować już za około 3500 - 4000 zł. Jesteżmy już lepsi bez 30 % dopłaty. Tylko co to znaczy, jak andrzeje i Grażynki nie mają pojęcia o nowoczesności.
EcoSolar.pl |
Do off-gridu tym systemom jest bardzo daleko. Wszystkie systemy Tesli czy choćby hybrydy Froniusa zostały zaprojektowane do pracy z siecią a nie do pracy wyspowej - to systemy zwiększające zużycie energii produkowanej na miejscu, a nie do zasilania wyspowego. Wynika to głównie z zastosowania tańszych baterii, które mają małe prądy chwilowe co powoduje, że przy pracy wyspowej takie baterie by zostały przeciążone!!!
Dawidole |
Spam test
EcoSolar.pl |
Do off-gridu temu systemowi jTesli est bardzo daleko. Wszystkie rozwiązania ESS firm: Tesla, Fronius i podobnych są rozwiązaniami działającymi z siecią a nie off-gridowo. Ich cel jest inny niż rozwiązań off-gridowych, którym nie jest zasilanie obiektów w przypadku awarii sieci, a zwiększenie zużycia energii na miejscu. To rozwiązania tanie w produkcji bo nie wymagają użycia wysokiej klasy akumulatorów. Rozwiązania off-gridowe, czyli wyspowe oferuje np. Victron Energy - dobrze zaprojektowany system tego typu może działać całkowicie wyspowo czyli off-gridowo.
alladyn-solar-batt |
Stare komentarze działają

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...