Tak działają Solar Roof i Powerwall. Blisko pełnego off-gridu

Tak działają Solar Roof i Powerwall. Blisko pełnego off-gridu
Solar Roof. Fot. Toblerone/ Twitter
REKLAMA

Amerykańska Tesla poinformowała o dostarczeniu do klientów pierwszych solarnych dachów na początku tego roku. Teraz jeden z pierwszych użytkowników Solar Roof pokazał, jak ten produkt sprawdza się w połączeniu z domowym magazynem energii, przy relatywnie wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Instalacja fotowoltaiczna, domowy magazyn energii i samochód elektryczny to na razie inwestycja dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę oszczędności, które takie urządzenia dadzą w dłuższej perspektywie, taka inwestycja może nabrać sensu.

Fotowoltaika, domowy magazyn energii i EV to jednocześnie składniki koncepcji forsowanej przez Elona Muska, który produkuje już wszystkie elementy tej układanki, proponując dodatkowo zastąpienie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych zintegrowanymi z dachem solarnymi dachówkami.

Korzyść ma być taka, że początkowo droższa inwestycja w solarny dach w całym cyklu jego funkcjonowania wygeneruje oszczędności, które pokryją początkowy koszt – w przeciwieństwie do początkowo tańszego, tradycyjnego dachu.

Wcześniej Tesla zapewniała, że całkowity koszt montażu Solar Roof wyniesie ok. 21,85 USD za 1 ft2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Firma Elona Muska podawała, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

Teraz wynikami produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną o mocy 9,85 kW (na zdjęciu) pochwalił się jeden z pierwszych użytkowników Solar Roof.

Na opublikowanym przez niego wykresie możemy zobaczyć produkcję energii w dniach 2-8 lipca. W tym czasie fotowoltaika wyprodukowała 394 kWh energii elektrycznej, podczas gdy zużycie wyniosło 285 kWh – m.in. wykorzystano energię do ładowania dwóch samochodów elektrycznych. Dodatkowo 106 kWh energii przyjął domowy magazyn energii Powerwall, oddając 95,2 kWh.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na skutek pracy klimatyzacji i ładowania samochodów elektrycznych z sieci pobrano w tym czasie zaledwie 2,9 kWh.

Przed inwestycją w solarny dach i magazyn energii przeciętne koszty zakupu energii elektrycznej miały sięgać w skali miesiąca 250-300 dolarów (jeszcze przed zwiększeniem poboru energii na skutek zakupu EV).

Efekty pracy Solar Roof i magazynu energii Powerwall możemy zobaczyć na wykresie z aplikacji udostępnianej przez Teslę (via Toblerone/ Twitter).
 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
I tego właśnie (spadek dochodów) obawiają się nasi z BigEnrgy
Agat |
Nie martwmy się - już projekty ustaw, IRiESD są w toku... Będzie dobrze... dla BE
TT |
Tego właśnie doświadczam, każdego dnia. To ma sens i jeśli nawet się nie zwróci to zadowolenie, że nie jestem na kagańcu BE bezcenne.
laik fotowoltaik |
Wszyscy mówią o dotacjach na PV. Opodatkowanie podatkiem VAT inwestycji w energetykę zawodową wynosi 0. Cały VAT jest odliczany lub zwracany. Prywatna inwestycja w instalację PV ponosi dodatkowy koszt podatku VAT 8 lub 23%. Nie można tego odliczyć lub otrzymać zwrotu. Ciekawe jakie jeszcze kłody zostaną rzucone pod nogi fotowoltaice?
wiwa |
Tesla podaje cenę za solar roof 21,85 $ za stopę kwadratową. Przeliczmy to na normalną instalację PV z modułami krystalicznymi. Dla ułatwienia zastosujemy moduły 250 Wp. Na 1 kWp potrzeba 4 moduły to jest 6,4 m² 1 m² to 11 feet/Q czyli 6,4 x 11 = 70,4 modułów Tesli po cenie 21,85 dolara czyli 1 kWp może kosztować 1538 dolarów to jest około 5650 zł. 1 Kwp PV można w Polsce zamontować już za około 3500 - 4000 zł. Jesteżmy już lepsi bez 30 % dopłaty. Tylko co to znaczy, jak andrzeje i Grażynki nie mają pojęcia o nowoczesności.
EcoSolar.pl |
Do off-gridu tym systemom jest bardzo daleko. Wszystkie systemy Tesli czy choćby hybrydy Froniusa zostały zaprojektowane do pracy z siecią a nie do pracy wyspowej - to systemy zwiększające zużycie energii produkowanej na miejscu, a nie do zasilania wyspowego. Wynika to głównie z zastosowania tańszych baterii, które mają małe prądy chwilowe co powoduje, że przy pracy wyspowej takie baterie by zostały przeciążone!!!
Dawidole |
Spam test
EcoSolar.pl |
Do off-gridu temu systemowi jTesli est bardzo daleko. Wszystkie rozwiązania ESS firm: Tesla, Fronius i podobnych są rozwiązaniami działającymi z siecią a nie off-gridowo. Ich cel jest inny niż rozwiązań off-gridowych, którym nie jest zasilanie obiektów w przypadku awarii sieci, a zwiększenie zużycia energii na miejscu. To rozwiązania tanie w produkcji bo nie wymagają użycia wysokiej klasy akumulatorów. Rozwiązania off-gridowe, czyli wyspowe oferuje np. Victron Energy - dobrze zaprojektowany system tego typu może działać całkowicie wyspowo czyli off-gridowo.
alladyn-solar-batt |
Stare komentarze działają

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...