Ile kosztują teraz panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują teraz panele fotowoltaiczne?
Fot. 100% Campaign, flickr cc
REKLAMA

Ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku istotnie spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile moduły fotowoltaiczne kosztują obecnie i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Kilka tygodni temu rząd Chin zapowiedział ograniczenie inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne ze skutkiem natychmiastowym. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 53 GW, czyli ponad połowę potencjału zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie (ok. 98 GW).

W tym roku inwestycji w fotowoltaikę w Chinach ma być mniej, a to powinno prowadzić do powstania nadpodaży modułów fotowoltaicznych i spadku ich cen.

Tajwańska firma EnergyTrend – z jej danych korzysta obecnie m.in. Komisja Europejska – podaje, że przeciętna, hurtowa cena modułów fotowoltaicznych typu polikrystalicznego wynosi obecnie 0,269 USD/W (ok. 0,23 EUR/W). Najtańsze można kupić za 0,26 USD/W (0,22 EUR/W), a najdroższe za 0,29 USD/W (0,25 EUR/W). Średnia cena najwydajniejszych modułów tego typu ma sięgać 0,283 USD/W.

Natomiast cena standardowo droższych, ale wydajniejszych modułów monokrystalicznych wynosi w hurcie przeciętnie 0,325 USD/W (0,28 EUR/W), przy czym średnia dla najwydajniejszych modułów mono ma wynosić 0,35 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W wynoszą ok. 0,271 USD/W, przy czym najtańsze można kupić za 0,26 USD/W, a najdroższe aż za 0,38 USD/W.

Natomiast według PV InfoLink średnie ceny modułów mono wynoszą obecnie w hurcie – 0,295 USD/W dla modułów o mocy nominalnej 280 W, a także 0,315 USD/W dla modułów o mocy 300 W wykonanych w technologii PERC.

Analitycy globalnego rynku fotowoltaicznego oczekują, że w tym roku ceny modułów powinny znacząco spaść w wyniku spadku dynamiki inwestycji w Chinach.

Swoją prognozę w tym zakresie przedstawił ostatnio Bloomberg New Energy Finance, zakładając, że spodziewana nadpodaż modułów na rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W (ok. 0,21 EUR/W).

Skorzystanie ze spadku cen modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ostatnich latach ograniczały restrykcje celne w zakresie importu chińskich modułów PV, uniemożliwiając unijnym importerom zakup modułów poniżej określonych cen (jeśli te moduły mają nie podlegać wysokim karnym cłom).

Restrykcji celnych w ramach tzw. porozumienia cenowego nadal nie zniesiono, jednak z początkiem tego miesiąca Unia Europejska obniżyła minimalne ceny zgodnie z harmonogramem przyjętym we wrześniu ubiegłego roku, co umożliwia unijnemu rynkowi PV skorzystanie ze spadku cen modułów, ale nadal tylko w ograniczonym zakresie.

Od początku tego miesiąca minimalna cena importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych wynosi odpowiednio 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W, czyli znacznie powyżej cen wskazywanych przez Energy Trend czy PV InfoLink.

Na razie Bruksela nie przewiduje kolejnych obniżek minimalnych cen importowych. Docelowo restrykcje celne mają zostać zniesione, ale nie ustalono jeszcze, kiedy ma to nastąpić.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
A jakie ceny w Polsce ?
prosument |
pośrednik też chce jeść i tylko cieszyć się należy, że nie mają takiej marży jak nasi pośredniczy na wiśniach, jabłkach, czy wieprzowinie
K. Tchurzewski |
0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W to chyba tych najtańszych, bo jakość zawsze kosztowała i kosztuje. NP BENQ AUO, czy LG w takich cenach sie nie kupi. Co najwyżej Chinskiego pseudo Sharpa.
jj |
@ K. Tchurzewski Jakiego chińskiego pseudo Sharpa?
IXI |
@K.Tchurzewski - SHARP nie jest chiński. Wprawdzie tajwańska firma wykupiła udziały w fotowoltaicznej sekcji SHARPa ale renoma tej japońskiej marki (z zakładami produkcyjnymi także w Niemczech) prędko nie spadnie. Natomiast BenQ to firma czysto tajwańska, a LG - południowokoreańska.
Marcin |
Sharp robi panele OEMowo- tzn. podzleca ich produkcje- ergo nie ma własnych zakładów produkcyjnych. Niemniej jako firma z marką trzymają jakoś produkcji, nie wiadomo tylko czy nie wyjdą z produkcji, daleko im do gigantów rynku pod względem produkcji.
Kalina |
Dokładnie tak jest, handlowałem Sharpem za nim jeszcze było przedstawicielstwo w polsce. Sharp raczej nigdy nie miał własnej fabryki modułow. Zawsze zlecał fabrykom zewnętrzym czyli OEM, Sharp jest tak japoński jak Niemiecki jest Munichsolar :)
Jk |
@Kalina i Marcin Sharp ma zakłady własne w Japonii, tam między innymi jest produkowany moduł w technologii back contact. W Europie miał zakłady w UK, teraz faktycznie produkuje OEMowo (jak większość dużych firm z branż technologicznych). Każdy zakład produkcyjny jest objęty audytami Sharp by zapewnić najwyższą jakość. Co do wielkości produkcji to tak, nie jest największy ale w przeciwieństwie do np. Jinko nie produkuje tylko pv a tysiące innych rzeczy (od rtv, agd po robotykę i telekomunikację). Jak dywersyfikacja wpływa na ew. problemy z wypłacalnością tłumaczyć chyba nie trzeba (patrz np. SolarWorld)
Bogdan |
U polskiego producenta kupiłem panele 275W w cenie 170 zł netto.
Kk |
Uszkodzone czy z wadami fabrycznymi przeznaczone na przemiał
Bogdan |
Nowe za 170 zł netto, X-disc.
oltr |
Czyli nie będą działały. Normalne ceny tej firmy nawet dla instalatorów kupujących dużymi partiami to 450-550.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...