Największa w Polsce inwestycja na SolarEdgu

Największa w Polsce inwestycja na SolarEdgu
Fot. Corab

Największa w kraju inwestycja z wykorzystaniem technologii SolarEdge o mocy 615 kWp ruszyła w czerwcu. Farma fotowoltaiczna powstała przy zakładzie produkcyjnym Corab w Bartoszycach. Przy jej budowie wykorzystano moduły Sharp oraz falowniki SolarEdge. Inwestor postawił na jakość, optymalizację i niskie koszty konserwacji.

Jedyna taka inwestycja w Polsce

Przy budowie zastosowano 19 falowników SolarEdge SE 27,6kW oraz 1144 optymalizatorów P600. Tak dużej inwestycji opartej na izraelskiej technologii w Polsce jeszcze nie było. Czym się wyróżnia?

REKLAMA

W przypadku dużych inwestycji optymalizacja mocy jest jeszcze bardzie opłacalna. Średnie odchylenie produkcji modułów potrafi wynieść nawet 10 proc., a zastosowanie optymalizatorów mocy SolarEdge zapobiega utracie energii w wyniku niedopasowania modułów. Inwestorzy oszczędzają również na komponentach elektrycznych, dzięki dłuższym łańcuchom, co przekłada się bezpośrednio na mniejsza ilość zabezpieczeń oraz mniejszą ilość kabli i złączek. Bezpłatny monitoring każdego modułu pozwala nie tylko na pełną kontrolę, ale znacząco zmniejsza koszty konserwacji i serwisu farm – przekonuje Michał Marona, Technical Sales Manager SolarEdge w Polsce.

To nie jedyne zalety. Standardowa gwarancja na falowniki SE wynosi 12 lat, a na optymalizatory mocy 25. Farma fotowoltaiczna ma z założenia sprawnie działać przez co najmniej 25 lat, więc długie okresy gwarancyjne mają znacznie.
 

Moduły Sharp na kolejnej farmie

Jedną z marek, które spełniały założone wymagania był Sharp. Wykorzystano 2280 sztuk modułów polikrystalicznych NDRB 270 Wp. O wyborze decydowały dobre parametry, wysoka jakość, długie gwarancje oraz oczywiście rozsądna cena. Przy wyborze modułów nie bez znaczenia była również kwestia stabilności i pozycji rynkowej producenta. Sharp jest najstarszą firmą w branży PV (prawie 60 lat na rynku fotowoltaicznym) oraz należy do grupy Bloomberg Tier1.

Cieszymy się, że kolejny inwestor docenił nasze moduły i wybrał je na swoją farmę. Produkty marki Sharp spełniają najwyższe standardy i idealnie nadają się zarówno na duże, jak i małe inwestycje. Corab stawia na jakość również jako inwestor – stwierdza Janusz Sobek, przedstawiciel Sharp w Polsce.

REKLAMA

Zależało nam, aby nasza farma spełniała wysokie standardy, jakimi się kierujemy w przypadku produkcji produktów własnej marki. Musieliśmy wybrać rozwiązania, które spełnią wymagania i sprawią, że nasza inwestycja będzie opłacalna i bezawaryjna –  mówi Paweł Wiktorowicz z firmy Corab.
 

Corab jakość ma we krwi

Firma Corab z blisko 30-letnim doświadczeniem produkcyjnym z sukcesami od lat działa także na rynku fotowoltaicznym. Jest największym w Polsce producentem systemów fotowoltaicznych i dystrybutorem profesjonalnych rozwiązań. Zarówno w produkcji, jak i dystrybucji stawia na jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Takie same cele postawili sobie, gdy zapadła decyzja o budowie własnej farmy.

Jako firma z branży znamy niebezpieczeństwa, które czyhają na inwestorów. Postanowiliśmy postawić na wysokiej klasy komponenty i monitoring obejmujący każdy moduł. Za technologią SolarEdge przemawiało wiele m.in. większa kontrola, łatwiejsza i tańsza konserwacja oraz serwis instalacji – mówi Paweł Wiktorowicz, Corab

Należy pamiętać, że zwłaszcza przy dużych inwestycjach konserwacja oraz serwis ma duże znaczenie i generuje dość duże koszty. Czym szybciej awaria zostanie wykryta i usunięta, tym straty są mniejsze. W przypadku farm uzyskanie maksymalnej energii z każdego modułu i brak ograniczeń w przypadku konieczności wymiany modułów to niewątpliwe zalety technologii SolarEdge. Nowe moduły można połączyć ze starymi w tym samym stringu bez straty energii.

Dzienna produkcja energii dochodzi do 4,5 MWh. Nie można zapomnieć również o ważnym aspekcie ekologicznym. Przez niecały miesiąc farma fotowoltaiczna przyczyniła się do redukcji emisji CO2 na poziomie ponad 65000 kg, a ekwiwalent posadzonych drzew to ponad 85 sztuk.
 


artykuł sponsorowany