Import chińskich modułów fotowoltaicznych jest teraz tańszy

Import chińskich modułów fotowoltaicznych jest teraz tańszy
Fot. 100% Campaign, flickr cc

Od początku tego miesiąca firmy importujące na teren Unii Europejskiej chińskie ogniwa i moduły fotowoltaiczne mogą kupować je taniej. To zasługa obniżenia tzw. minimalnej ceny importowej, która od kilku lat jest stosowana w ramach restrykcji celnych wprowadzonych przez Brukselę.

Podstawą wprowadzonych w Unii Europejskiej ograniczeń w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych jest tzw. minimalna cena importowa, poniżej której nie można importować chińskich produktów, aby nie narazić się na wysokie karne cła antydumpingowe i antysubsydyjne.

Warunkiem uniknięcia karnych ceł, oprócz spełnienia kryterium minimalnej ceny, jest także, aby chiński producent ogniw czy modułów fotowoltaicznych, które są importowane na teren Unii Europejskiej, znajdował się na tworzonej przez Komisję Europejską liście tzw. porozumienia cenowego.

REKLAMA

Na tej liście znajdują się chińscy producenci, którzy zgodzili się współpracować z Komisją Europejską w zakresie kontroli. Nie ma już na niej większości czołowych producentów z Chin, którzy dobrowolnie zrezygnowali z uczestnictwa w porozumieniu cenowym na znak protestu wobec protekcjonizmu UE, bądź zostali z niej usunięci przez Brukselę w związku ze stwierdzeniem naruszenia zasad importu.

Jest też warunek maksymalnego potencjału importowanych modułów, ten jednak nie stanowi problemu w związku z dużo niższą dynamiką inwestycji w fotowoltaikę w UE w stosunku do czasów, kiedy inwestycje w PV napędzały stosowane przez poszczególne kraje UE systemy wysokich taryf gwarantowanych.

W ubiegłym roku Komisja Europejska zgodziła się na stopniowe obniżenie minimalnych cen importowych chińskich ogniw i modułów produkowanych przez chińskie firmy uczestniczące w porozumieniu cenowym, odpowiadając na malejące ceny technologii fotowoltaicznej na rynkach światowych.

Zgodnie z przyjętym we wrześniu ubiegłego roku harmonogramem, od 1 października 2017 r. minimalną cenę importową obniżono do 0,19 EUR/W i 0,23 EUR/W odpowiednio dla ogniw polikrystalicznych i monokrystalicznych. Natomiast cenę modułów poli- i monokrystalicznych obniżono do 0,37 EUR/W oraz 0,42 EUR/W.

REKLAMA

Później minimalne ceny importowe ogniw i modułów obniżano jeszcze z początkiem stycznia i kwietnia br.

Teraz, począwszy od 1 lipca 2018 r., minimalna cena jest obniżana po raz kolejny. Od kilku dni wynosi odpowiednio dla chińskich ogniw poli- i monokrystalicznych – 0,18 EUR/W i 0,21 EUR/W. Natomiast w przypadku importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych obecnie obowiązujące minimalne ceny wynoszą 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W.

Ograniczenia cenowe dotyczą jedynie modułów krystalicznych. Import chińskich modułów cienkowarstwowych od początku nie podlega unijnym restrykcjom, ale to obecnie na rynku fotowoltaicznym technologia dosyć niszowa.

Planując nowe regulacje w zakresie restrykcji celnych na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, Bruksela chce nadal chronić europejskich producentów przez tańszym importem, ale również stopniowo przygotować przemysł PV w Unii Europejskiej na uwolnienie chińskiego importu.

Jak jednak wynika z Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2017/1570 z 15 września 2017 r., na razie nie przewidziano kolejnych obniżek minimalnych cen importowych chińskich ogniw i modułów PV.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.