Fotowoltaika na co 180 polskim domu

Fotowoltaika na co 180 polskim domu
Fot. FreeVolt
REKLAMA

Według danych zebranych przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, w ubiegłym roku do polskiego systemu elektroenergetycznego zostało przyłączonych ponad 12,8 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 83,3 MWp, a w sumie w polskim systemie elektroenergetycznym pracuje już ponad 27,75 tys. takich instalacji.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV podkreśla w raporcie "Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach”, że liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym na przestrzeni ostatnich lat wykazuje wyraźny trend wzrostowy, a w każdym kolejnym roku realizowanych jest coraz więcej przyłączeń.

W 2013 roku instalowano średnio jedną instalację na 9 dni, a w 2017 roku dziennie powstawało takich systemów 35. Przyjmując, że w Polsce jest około 5 mln zamieszkałych budynków jednorodzinnych, instalacja fotowoltaiczna znajduje się na co 180 domu – wylicza SBF Polska PV.

Analogicznie do liczby przyłączanych rok do roku mikroinstalacji, rośnie moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym. W 2017 roku łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wzrosła o 83,3 MW, osiągając poziom 176 MW.

Według danych, jakimi dysponuje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, mikroinstalacje fotowoltaiczne działające w Polsce na koniec 2017 r. są w stanie wygenerować rocznie ponad 164,8 GWh energii elektrycznej. W ubiegłym roku nastąpił prawie 2-krotny wzrost produkowanej energii w stosunku do roku poprzedniego.

Przyjmując, że średniej wielkości gospodarstwo domowe potrzebuje rocznie 3 500 kWh energii, to pracujące w Polsce mikroinstalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię 47 085 takich obiektów – wylicza SBF Polska PV.

Natomiats przyjmując większą konsumpcję, gdy gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 8000 kWh energii elektrycznej (np. gdy system grzewczy opiera się na gruntowej pompie ciepła), to krajowe mikroinstalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię 20 610 domów.

Autorzy raportu nt. stanu polskiego rynku fotowoltaiki podkreślają, biorąc pod uwagę roczną produkcję energii elektrycznej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, że ich udział w pokryciu krajowego zapotrzebowanie na energię wynosił w 2017 roku 0,1 proc.

W ciągu ostatnich 5 lat moc zainstalowana w polskim systemie elektroenergetycznym wzrosła z 38,4 GW do 43,3 GW. Tymczasem, gdy udział mikroinstalacji fotowoltaicznych w mocy zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym był zauważalny dopiero od 2014 roku, pod koniec ubiegłego roku miał kształtować się na poziomie 0,4 proc.

Według danych SBF Polska PV, łączna moc instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 40 kW, które przyłączono do sieci w ubiegłym roku, wyniosła 8,65 MW. Tymczasem w 2016 roku przyłączono do sieci 28,07 MW analogicznych instalacji.

Analizując rok 2017, autorzy raportu zauważają ponadto, że moc przyłączona do sieci w dużych i małych systemach fotowoltaicznych była około 10 razy  mniejsza niż moc zainstalowana w tym czasie w mikroinstalacjach.

Podsumowując, łączna moc instalacji fotowoltaicznych pracujących w polskim systemie elektroenergetycznym pod koniec 2017 roku wyniosła 282,2 MW, w tym 107,75 MW w systemach małych i dużych oraz 174,5 MW w mikroinstalacjach fotowoltaicznych.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią zatem 62 proc. mocy zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce, przy 38-procentowym udziale systemów o jednostkowej mocy ponad 40 kW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Jak będzie na co 10 tym domu, to możemy się szczycić. A żeby to nastąpiło to: Zrobić net metering 1-10kW z 1:1, 10-50kW 1:0,8 - na firmy! 50-100kW 1:0,7 tez na firmy. Ceny Modułow i falowników lecą w dół. Dobry sprzet ( Trina, AUO, REC + SMA, FRONIUS, SOLAR EDGE -można kupić już za 3000-3300 zł/kW netto.
klonWitczaka |
odpusty w praktyce ...
olo |
ciekawostka. Już co 10 instalacja jest od Columbus Energy

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...