IEO: dzięki fotowoltaice Polska zaoszczędzi na transferach statystycznych

IEO: dzięki fotowoltaice Polska zaoszczędzi na transferach statystycznych
Farma fotowoltaiczna w Jaśkach. Fot. Coral
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że Polsce zabraknie 3,6 proc. do wypełnienia przez Polskę zobowiązania w wysokości minimum 15 proc. udziału energii z OZE w bilansie zużycia energii finalnej brutto w 2020 roku. Pomóc w zbliżeniu się do celu OZE na 2020 r. mogą elektrownie fotowoltaiczne realizowane w systemie aukcyjnym.

W nowej edycji raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że maksymalna wartość energii – wprowadzana do sieci w okresie kolejnych 15 lat – jaką państwo planuje kupić w tegorocznych aukcjach OZE sięga 69 mld zł, a skala inwestycji w same tylko farmy fotowoltaiczne w 2019 roku może przekroczyć 3 mld zł.

W latach 2018/2019 fotowoltaika wyjdzie z niszy, zwłaszcza dzięki systemowi aukcyjnemu i już do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy obraz branży fotowoltaicznej – komentuje Instytut.

IEO ocenia w kontekście potencjalnych problemów z osiągnięciem celu OZE na 2020 r., że dzięki inwestycjom fotowoltaicznym możliwe byłoby dodatkowe zwiększenie w krótkim czasie potencjału wytwórczego o 2 TWh, odpowiednio o 0,5 TWh w segmencie prosumenckim i 1,5 TWh w segmencie farm fotowoltaicznych, a brakujące 3,2 TWh mogłyby wypełnić dodatkowo instalacje do wytwarzania ciepła – prosumenckie i w systemach ciepłowniczych.

Zwiększanie zdolności produkcyjnych o 2 TWh mogłoby pozwolić na ograniczenie skutków niewywiązania się Polski z celu OZE na 2020 rok poprzez ograniczenie kosztów transferu statystycznego – a więc uszczuplenia budżetu państwa – o 0,5-1 mld zł.

Barierą w wykorzystaniu potencjału fotowoltaiki może być jednak podejście sektora bankowego, który może prezentować ograniczone zainteresowanie finansowaniem inwestycji w PV, podnosząc koszt pozyskania kapitału – mimo posiadanych przez inwestorów gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Bez uzyskania stabilności ekonomicznej portfela obecnych projektów OZE zrealizowanych w systemie zielonych certyfikatów, banki dotychczas zaangażowane w tego rodzaju projekty nie podejmą ryzyka finansowania kolejnych projektów przewidzianych do realizacji w systemie aukcyjnym – komentuje IEO.

Instytut wskazuje, że przy kosztach kapitału WACC powyżej 5 proc. lub przy nakładach inwestycyjnych powyżej 4 mln zł/MW, inwestorom trudno będzie skutecznie konkurować w aukcjach w 2018 roku i jednocześnie zagwarantować zrealizowanie inwestycji w krótkim czasie.

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał fotowoltaiki w kontekście realizacji przez Polskę celu energii odnawialnej na 2020 r. Instytut Energetyki Odnawialnej postuluje ogłoszenie na początku 2019 r. aukcji interwencyjnej dla wszystkich rodzajów OZE, które zagwarantują rozpoczęcie produkcji energii najpóźniej w pierwszym kwartale 2020 roku.

IEO proponuje ponadto rozszerzenie systemu taryf gwarantowanych na wszystkie rodzaje mikroinstalacji. Taki system miałby zostać wprowadzony najpóźniej w pierwszym kwartale 2019 roku.

Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” można pobrać na stronie Instytutu Energetyki Odnawialnej pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
Gdyby przez ostatnie 7 lat rządzący Polską nieudole nie tępili wszelkimi sposobami ruchu prosumenckiego to min 1GW paneli już mógłby pracować na naszych dachach ! Jednak jak już teraz widać wyraźnie w/w wolą zapłacić za energię komukolwiek byle nie polskiemu prosumentowi ! Nic im też przeszkodzi by w odpowiednim momencie przylepić sobie do klapy kotylion i wymachując chorągiewką snuć opowiastki o patriotyźmie i bezpieczeństwie energetycznym !
sol |
Nie wiem co się stało z IEO, ale to co proponuje dla mikroinstalacji to mżonka. Cena gwarantowana na maksymalnie rok czasu i to tylko dla tych, którzy zainwestują od razu? Co się dzieje z tym problemem? http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/30260/szykuja-sie-duze-zmiany-w-zasadach-przylaczania-mikroinstalacji-pv. Może IEO coś już wie? Co z rozliczeniem VAT dla prosumentów - sprzeczność międzyustawowa - może IEO coś już wie? I w ogóle p. Grzegorz Wiśniewski jeszcze do niedawna twierdził, że FIT jest najlepszym rozwiązaniem dla prosumentów, ale chyba nie przez kilka miesięcy? Zwłaszcza, że w systemie aukcyjnym cena jest stała i gwarantowana cena przez 15 lat. Coś tu w tym raporcie IEO nie gra... O co tu chodzi?
Grzegorz Wiśniewski |
@Sol FiT jest FiT-em i aby pomógł w uzyskaniu kredytu musi być na okres znacznie dłuższy niż kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Standardowo do 15-20 lat STAŁEJ CENY, umożliwiającej domkniecie biznes planu i pozyskanie taniego kredytu bankowego nawet na CAŁOŚĆ inwestycji, To się nie zmienia. Propozycja polega na tym aby system FiT dla PV i wszystkich innych :"szybkich technologii OZE" (o krótkich cyklach inwestycyjnych) wprowadzony został z klauzulą, że wysokość FiT dla nowych inwestorów pozostanie- na takim samym, atrakcyjnym poziomie- od ogłoszenia przepisu do I kW 2020. Każdy kto do tej daty przyłączy się do sieci miałbym FiT po znanej z góry taryfie na 15 lat. To mogłoby zwiększyć liczbę chwytnych którzy zmaczana przygotowywać swoje projekty i zmobilizować zdolności wykonawcze instalatorów, a z drugiej strony instalacje te dałyby energię z OZE w 2020 roku (w roku rozliczenia polskiego zobowiązania OZE). Potem oczywiście FiT byłaby dalej (jeżeli byłaby konieczny) dla kolejnych nowych inwestorów, też na 15 lat, ale wysokość mogłaby być już zmniejszona, dostosowana do kosztów. Państwo polskie w obszarze OZE straciło niestety zaufanie inwestorów/obywateli/prosumentów i gdyby tego zabezpieczenie nie było (utrzymanie niezmiennej ceny w okresie "project development") j gwarancji ceny przez 15 lat (dla tych którzy wejdą do systemu), ani obywatele, ani firmy ani banki nie podejmą większych wysiłków na rzecz ograniczenia kosztów budżetu państwa z powodu niespełnienia zobowiązań unijnych.
sol |
@Grzegorz Wiśniewski. Ok. Jeśli tak, to ma to sens. I jeszcze powszechność tego systemu, czyli wielkość instalacji a nie kto jest jej właścicielem, czyli system dla wszystkich.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...