Intersolar Awards: Wybrano najciekawsze produkty w fotowoltaice

Intersolar Awards: Wybrano najciekawsze produkty w fotowoltaice
Fot. BayWa

Podczas odbywających się w Monachium największych europejskich targów branży fotowoltaicznej Intersolar jak co roku wybrano najciekawsze technologie, których twórcy otrzymali nagrody Intersolar Awards 2018.

Tegoroczne nagrody Intersolar Awards trafiły do firm ABB, Hanwha QCells oraz Krinner Solar.

ABB otrzymało tegoroczną nagrodę monachijskich targów za przeznaczony do pracy w środowisku „chmury” stringowy falownik PVS-175-TL, pracujący w standardzie 1500 V (DC), który można zastosować w większych dachowych instalacjach i naziemnych farmach fotowoltaicznych. Jego zaletą ma być dostarczanie mocy do 185 kW przy 800 V (AC) i tworzenie zdecentralizowanej architektury elektrowni fotowoltaicznej bez zwiększania strat po stronie AC. Efektywność kosztowa tego urządzenia ma pozwalać na zmniejszenie ilości potrzebnych falowników o 35-65 proc. w celu osiągnięcia tej samej mocy po stronie AC, jak w przypadku innych falowników.

REKLAMA

Dodatkowo zastosowanie 12 trackerów MPP ma przekładać się na większe uzyski energii i łatwiejsze utrzymanie systemu fotowoltaicznego, dzięki zredukowaniu ilości niezbędnych komponentów.

– To rozwiązanie to efektywna kosztowo i modularna struktura, którą można zarządzać poprzez Wi-Fi, wszystko przy najlepszych parametrach kluczowych funkcji falownika. Jury zaimponowała wysoka gęstość energii na poziomie 1,3 kW na kilogram i praca przy temperaturach rzędu -20 st. C do 60 st. C – komentują organizatorzy konkursu Intersolar Award.

Tegoroczną nagrodę targów w Monachium otrzymał też koreański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Hanwha QCells za moduł fotowoltaiczny serii Q.PEAK DUO-G5. Wykonany z technologii half-cell moduł fotowoltaiczny posiada 6 szyn przewodzących (tzw. busbarów). – Seria Q.PEAK DUO wyznacza nowe standardy jeśli chodzi o moc, uzyski energii i LCOE – komentuje jury konkursu, wymieniając w kontekście tego produktu również dobry współczynnik temperaturowy, większą odporność na zacienienie dzięki modułowej budowie oraz parametry mechaniczne.

REKLAMA

Hanwha QCells otrzymuje nagrodę Interesolar już drugi raz z rzędu. W ubiegłym roku nagrodzono jej moduł fotowoltaiczny Q.PEAK RSF L-G4.2 360-375 o sprawności rzędu 18,8 proc. Jury podkreślało łatwość montażu oraz ograniczenie ilości materiałów i komponentów po stronie BOS (Balance of System), a także wykorzystanie alternatywnych surowców w obudowie modułu i ograniczenie dzięki temu o 15 proc. śladu CO2  w porównaniu do tradycyjnej, aluminiowej ramy.

Trzecia, tegoroczna nagroda Interesolar Award trafiła do niemieckiej firmy Krinner Solar GmbH za opracowane przez nią rozwiązanie CAS2 ułatwiające projektowanie naziemnych elektrowni fotowoltaicznych i mające zredukować czas niezbędny na wykonanie tego procesu – jak zapewnia jury – o 10-30 proc.

Ponadto modele stworzone przez urządzenia składające się na rozwiązanie niemieckiej firmy i opracowane na ich podstawie projekty instalacji ma przyczynić się do redukcji wykorzystania elementów stalowych o 3-6 proc. w porównaniu do elektrowni PV projektowanych w standardowy sposób.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, rozwiązanie firmy Krinner Solar zbiera kluczowe dane na każdym etapie planowania, instalacji i produkcji energii, umożliwiając raportowanie online, dając w ten sposób niezbędne informacje deweloperowi, inwestorom, ale także instytucjom finansowym i ubezpieczeniowym, które są zaangażowane w dany projekt.

Jakie rozwiązania zostały nagrodzone w ubiegłorocznej edycji konkursu Interesolar Awards 2017? Więcej w artykule: Innowacyjne rozwiązania w branży PV nagrodzone na Intersolar 2017.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.