W woj. zachodniopomorskim przybędzie fotowoltaiki

W woj. zachodniopomorskim przybędzie fotowoltaiki
Instalacje fotowoltaiczne na terenie obiektów ZWiK Szczecin. Fot. ABB
REKLAMA

Gminna spółka ze Szczecina jest jednym z największych producentów energii słonecznej w kraju. Teraz dołączą do niej inne instytucje z województwa zachodniopomorskiego, które za unijne pieniądze zbudują własne instalacje fotowoltaiczne.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podpisuje kolejne umowy na unijne dofinansowanie projektów zakładających inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne.

W lutym Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyłonił 127 inwestycji obejmujących budowę, rozbudowę czy modernizację jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii, przyznając na ten cel ponad 150 mln zł wsparcia z działania 2.10 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

– Po dofinansowanie sięgnęły samorządy lokalne, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej oraz parafie. Jestem przekonany, że realizowane inwestycje przyniosą beneficjentom nie tylko znaczne oszczędności, ale przyczynią się  do ochrony środowiska – komentuje  wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł pozyskał koszaliński Zarząd Obiektów Sportowych, który z pomocą unijnej dotacji zrealizuje instalację fotowoltaiczną w parku wodnym. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł. 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 399,6 kW powstanie na konstrukcji wsporczej na terenie zielonym przy parku wodnym. Zostaną też zamontowane trzy panele hybrydowe wytwarzające energię elektryczną i cieplną w kogeneracji o mocy termicznej 2,685 kW i mocy elektrycznej 0,9 kW.

Szacowane korzyści z uruchomienia własnego systemu PV to oszczędności na energii niezakupionej z sieci w wysokości 144 tys. zł.

Wsparcie ze środków programu regionalnego trafi też do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, które pozyskane dofinansowanie w wysokości ponad 623 tys. zł przeznaczy na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych oraz dwóch pomp ciepła typu powietrze-woda. Całkowita wartość projektu sięga 733 tys. zł.

Z kolei spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kołobrzegu pozyskała ze środków programu regionalnego dotację w wysokości ponad 1,2 mln zł na budowę czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 340 kW wraz z niezbędną infrastrukturą przyłączeniową.

Powstaną cztery instalacje fotowoltaiczne – dwie na terenie Oczyszczalni Ścieków Korzyścienko oraz dwie na ternie Ujęcia Wody Bogucino – każda o mocy ok. 85 kWp. W ramach projektu na gruncie zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na stelażu. Każda z czterech instalacji będzie zbudowana z 315 modułów fotowoltaicznych.

Wartość projektu MWiK z Kołobrzegu sięga 1,88 mln zł, a przyznana dotacja sięga 1,23 mln zł.

Lista projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie na OZE z działania 2.10 z RPO WZ, jest dostępna pod tym linkiem.

Największym producentem energii słonecznej w województwie zachodniopomorskim – i jednym z największych w Polsce – jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecina, który na terenie swoich obiektów posiada instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 MW.

W ostatnim etapie inwestycji wykonanych przez ZWiK Szczecin, sfinalizowanym w marcu br., uruchomiono kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 540 kW.

Swoje fotowoltaiczne inwestycje szczeciński ZWiK również zrealizował przy pomocy unijnych dotacji pozyskanych z zachodniopomorskiego RPO.

Kolejną szansą na inwestycje w odnawialne źródła energii w publicznych obiektach na terenie województwa zachodniopomorskiego daje zakończony w ubiegłym miesiącu nabór wniosków w konkursie z działania 2.13 "Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa".

W tym konkursie na dofinansowanie przewidziano 9,07 mln zł. Rozstrzygnięcie zaplanowano dopiero na kwiecień przyszłego roku.

Obecnie w ramach zachodniopomorskiego RPO nie są planowane kolejne konkursy, z których dofinansowanie będzie można przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...