Chińczycy postawią ukraińskiemu miliarderowi wielką farmę PV

Chińczycy postawią ukraińskiemu miliarderowi wielką farmę PV
Fot. Activ Solar
REKLAMA

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna na Ukrainie i jedna z większych w Europie. Koncern DTEK należący do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa postawi ogromną farmę fotowoltaiczną. Za wykonanie instalacji i dostawę modułów będą odpowiadać firmy z Chin.

Należący do Rinata Achmetowa, największy na Ukrainie prywatny koncern energetyczny DTEK zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW. Jak podkreśla ukraińska firma, będzie to trzecia największa elektrownia PV w Europie. Moc największej, która znajduje się w pobliżu francuskiego miasta Bordeaux, sięga 360 MW.

DTEK podpisał umowę z chińską firmą CMEC (China Machinery Engineering Company) na zaprojektowanie i budowę tej instalacji, która powstanie na terenie poprzemysłowym w pobliżu miasta Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim.

Teraz kontrakt na dostawę paneli fotowoltaicznych dla tego projektu zdobył chiński producent Jiangsu Seraphim Solar System, który dostarczy moduły polikrystaliczne o jednostkowej mocy wynoszącej 330 W.

Dostawa wszystkich modułów ma nastąpić jeszcze przed końcem sierpnia br.

Budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na koniec 2018 r. Roczny uzysk energii ma wynosić około 280 GWh energii elektrycznej.

Ukraińcy podają, że łączny koszt inwestycji sięgnie 230 mln euro.

To największa jak dotąd inwestycja na ukraińskim rynku fotowoltaicznym. W ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW.

Obecnie oddawane do użytku na Ukrainie elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych, które sięgają 0,1502 euro/kWh, czyli około 0,64 zł/kWh

W 2017 roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie zwiększył się w sumie o 257 MW. Oprócz elektrowni PV o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

W ubiegłym roku rząd w Kijowie zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pracujacy |
Super przy zarobkach 300$ na Ukrainie to cena energii 0,15 euro/kWh W Polsce przy zarobkach 1000$ to cena 0,08euro/kWh W 2018 roku przybedzie do Polski 1 MLN Ukrainców w celu szukania lepszego życia
ws |
super prąd dla wybranych na ukrainie ciemnośc pełna

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...