Wzrosły ceny w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki

Wzrosły ceny w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki
Fot. Enerparc
REKLAMA

Odwraca się tendencja obserwowana od początku niemieckiego systemu aukcyjnego, w którym w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki czy wiatru systematycznie notowano coraz niższe ceny energii, które oferowali inwestorzy. Ostatnio Niemcy odnotowali wzrost średnich cen w aukcjach dla energetyki wiatrowej, a teraz podobna sytuacja ma miejsce w przypadku fotowoltaiki.

W ostatniej niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podała w ubiegłym tygodniu federalna agencja Bundesnetzagentur, złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW. Z tego dwie oferty wykluczono od razu za niespełnienie wymogów formalnych.

Kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.

Przeciętna cena tych ofert wyniosła 45,9 EUR/MWh i była – po raz pierwszy w historii niemieckich aukcji dla fotowoltaiki – wyższa niż średnia cena odnotowana we wcześniejszej aukcji (43,3 EUR/MWh).

Najniższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert w ostatniej aukcji zakłada sprzedaż energii po cenie 38,9 EUR/MWh, a najwyższa po cenie 49,6 EUR/MWh.

Bundesnetzagentur podaje, że 13 z 28 zakwalifikowanych do wsparcia ofert dotyczy budowy farm fotowoltaicznych na terenach rolniczych, a taką możliwość dopuszczają tylko dwa niemieckie landy – Bawaria i Badenia-Wirtembergia.

Bundesnetzagentur odnotowuje ponadto, że aż 15 z objętych wsparciem ofert złożył jeden deweloper – Enerparc.

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech sięgnął na koniec kwietnia br. 43,78 GW.

W całym 2017 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano inwestycje w fotowoltaice na łączną moc 1,75 GW, a tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. Niemcy zarejestrowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,8 GW.

Z ostatnich danych Bundesnetzagentur wynika, że w kwietniu br. w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o mocy 225 MW, co jest jak na razie najlepszym wynikiem w tym roku. Miesiąc wcześniej zarejestrowano 156,5 MW.

Bundesnetzagentur niedawno przedstawiła również dane na temat realizacji projektów PV, w przypadku których inwestorzy zapewnili sobie wsparcie na podstawie pierwszych aukcji z lat 2015-16. Ile inwestycji z tych aukcji udało się zrealizować? Wiecej w artykule: Niemieckie aukcje dla PV okazały się sukcesem. Te dane to potwierdzają.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Prośba o komentarz tych, którzy wypisywali tutaj banialuki nt tego, że cena energii z wiatru czy pv może tylko spadać.
SPS |
@MojaTV: Średnie światowe ceny technologi wiatrowych i PV spadają i jeszcze jakiś czas będą spadać, choć oczywiście nie w niskończoność - ale to jeszcze nie ten moment. Poczytaj i dowiedz się jaka jest przyczyna odbicia cen aukcji w DE i jaki to ma związek ze zmianą przepisów dla spółdzielni energetycznych i... przestań w końcu jątrzyć jak pisowski trol.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Dotacje do 80% na innowacje OZE.

… w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Nawet 80% dotacji bezzwrotnej o wysokości do 340 tys czytaj dalej...

moduły GCL 270

Sprzedam moduły GCL 270 Wp, w Suwałkach, czytaj dalej...

PV 40 kW kpl. dach panele Używane Inw.NOWY 2000 zł kW

sprzedam komplet 40 kW cena 2000 zł panele mono 200 Wp używane 6 lat Inwerter NOWY gwarancja 2 czytaj dalej...