Wzrosły ceny w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki

Wzrosły ceny w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki
Fot. Enerparc
REKLAMA

Odwraca się tendencja obserwowana od początku niemieckiego systemu aukcyjnego, w którym w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki czy wiatru systematycznie notowano coraz niższe ceny energii, które oferowali inwestorzy. Ostatnio Niemcy odnotowali wzrost średnich cen w aukcjach dla energetyki wiatrowej, a teraz podobna sytuacja ma miejsce w przypadku fotowoltaiki.

W ostatniej niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podała w ubiegłym tygodniu federalna agencja Bundesnetzagentur, złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW. Z tego dwie oferty wykluczono od razu za niespełnienie wymogów formalnych.

Kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.

Przeciętna cena tych ofert wyniosła 45,9 EUR/MWh i była – po raz pierwszy w historii niemieckich aukcji dla fotowoltaiki – wyższa niż średnia cena odnotowana we wcześniejszej aukcji (43,3 EUR/MWh).

Najniższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert w ostatniej aukcji zakłada sprzedaż energii po cenie 38,9 EUR/MWh, a najwyższa po cenie 49,6 EUR/MWh.

Bundesnetzagentur podaje, że 13 z 28 zakwalifikowanych do wsparcia ofert dotyczy budowy farm fotowoltaicznych na terenach rolniczych, a taką możliwość dopuszczają tylko dwa niemieckie landy – Bawaria i Badenia-Wirtembergia.

Bundesnetzagentur odnotowuje ponadto, że aż 15 z objętych wsparciem ofert złożył jeden deweloper – Enerparc.

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech sięgnął na koniec kwietnia br. 43,78 GW.

W całym 2017 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano inwestycje w fotowoltaice na łączną moc 1,75 GW, a tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. Niemcy zarejestrowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,8 GW.

Z ostatnich danych Bundesnetzagentur wynika, że w kwietniu br. w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o mocy 225 MW, co jest jak na razie najlepszym wynikiem w tym roku. Miesiąc wcześniej zarejestrowano 156,5 MW.

Bundesnetzagentur niedawno przedstawiła również dane na temat realizacji projektów PV, w przypadku których inwestorzy zapewnili sobie wsparcie na podstawie pierwszych aukcji z lat 2015-16. Ile inwestycji z tych aukcji udało się zrealizować? Wiecej w artykule: Niemieckie aukcje dla PV okazały się sukcesem. Te dane to potwierdzają.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Prośba o komentarz tych, którzy wypisywali tutaj banialuki nt tego, że cena energii z wiatru czy pv może tylko spadać.
SPS |
@MojaTV: Średnie światowe ceny technologi wiatrowych i PV spadają i jeszcze jakiś czas będą spadać, choć oczywiście nie w niskończoność - ale to jeszcze nie ten moment. Poczytaj i dowiedz się jaka jest przyczyna odbicia cen aukcji w DE i jaki to ma związek ze zmianą przepisów dla spółdzielni energetycznych i... przestań w końcu jątrzyć jak pisowski trol.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...