To będzie największa fabryka modułów PV w USA

To będzie największa fabryka modułów PV w USA
Foto. First Solar
REKLAMA

Ostatnie prognozy, które pojawiły się po zapowiedzi ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, zakładają pojawienie się dużej nadpodaży modułów fotowoltaicznych na globalnym rynku PV jeszcze w tym roku. Tymczasem największy na świecie producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych właśnie rozpoczął budowę największej fabryki modułów na kontynencie amerykańskim.

Amerykański First Solar rozpoczyna budowę fabryki cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe w stanie Ohio. Fabryka, w której pracę znajdzie 500 osób, ma kosztować 400 mln dolarów i powstanie w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego amerykańskiej firmy, które znajduje się w mieście Perrysburg.

Potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych wyniesie 1,2 GW, co sprawi, że będzie to największa fabryka modułów w Stanach Zjednoczonych i przebije uruchamianą przez Teslę i Panasonica fabrykę modułów w stanie Nowy Jork, której potencjał produkcyjny miałby sięgnąć 1 GW.

Takiej inwestycji sprzyjają restrykcje celne na import ogniw i paneli fotowoltaicznych do Stanów Zjednoczonych, które w tym roku wprowadziła administracja Donalda Trumpa.

Po ogłoszeniu ceł uruchomienie linii produkcyjnych w USA zapowiedział też największy na świecie producent modułów Jinko Solar, a także Hanwha QCells, która jeszcze większą fabrykę ma postawić w stanie Georgia. Zakład koreańskiej firmy miałby docelowo wytwarzać w skali roku moduły o potencjale nawet 1,6 GW.

W nowej fabryce First Solar będzie produkować moduły nowej serii 6. Amerykański producent chwali się dużym popytem na ten produkt i informuje, że moduły tej serii są już instalowane na pierwszych farmach fotowoltaicznych i że złożone dotąd zamówienia pokrywają całą planowaną produkcję aż do 2020 r. Do tego czasu potencjał produkcji First Solar ma wzrosnąć do 7,8 GW.

Jednostkowa moc modułów serii 6 ma przekraczać 420 W, przy sprawności ponad 17 proc. i powierzchni modułu 2,47 m2, a First Solar zapewnia, że te moduły produkują średnio o 8 proc. energii więcej, w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę mocy, niż tradycyjne moduły krystaliczne. Ich zaleta to niewątpliwie niski współczynnik temperatury wynoszący +/-0,32 proc./st. C, co powinno oznaczać większe uzyski energii zwłaszcza w gorącym klimacie.

Ponadto, zaletą ma być budowa tych modułów umożliwiająca zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 20 proc., co dodatkowo przełoży się na niższe koszty inwestycji i produkcji energii. 

First Solar zapewnia, że wyprodukowanie pojedynczego modułu serii 6 na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zajmuje tylko 3,5 godziny.

W pierwszym kwartale 2018 r. First Solar odnotował przychody rzędu 568 mln dolarów, które były jednak znacznie mniejsze niż wypracowane w analogicznym okresie ubiegłego roku (891 mln dolarów).

Zysk netto w ostatnim kwartale wzrósł jednak do 82 mln dolarów w porównaniu do 9 mln dolarów przed rokiem, a także w zestawieniu ze stratą wynoszącą aż 432 mln dolarów, którą First Solar odnotował w ostatnim kwartale 2017 r. 

Duże znaczenie dla wyników finansowych First Solar ma biznes związany z dewelopmentem i sprzedażą elektrowni fotowoltaicznych. Efekty tej działalności widać po dużym zróżnicowaniu kwartalnych wyników amerykańskiej firmy. 

W całym 2018 roku First Solar chce osiągnąć przychody rzędu 2,45-2,65 mld dolarów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...