To będzie największa fabryka modułów PV w USA

To będzie największa fabryka modułów PV w USA
Foto. First Solar
REKLAMA

Ostatnie prognozy, które pojawiły się po zapowiedzi ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, zakładają pojawienie się dużej nadpodaży modułów fotowoltaicznych na globalnym rynku PV jeszcze w tym roku. Tymczasem największy na świecie producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych właśnie rozpoczął budowę największej fabryki modułów na kontynencie amerykańskim.

Amerykański First Solar rozpoczyna budowę fabryki cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe w stanie Ohio. Fabryka, w której pracę znajdzie 500 osób, ma kosztować 400 mln dolarów i powstanie w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego amerykańskiej firmy, które znajduje się w mieście Perrysburg.

Potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych wyniesie 1,2 GW, co sprawi, że będzie to największa fabryka modułów w Stanach Zjednoczonych i przebije uruchamianą przez Teslę i Panasonica fabrykę modułów w stanie Nowy Jork, której potencjał produkcyjny miałby sięgnąć 1 GW.

Takiej inwestycji sprzyjają restrykcje celne na import ogniw i paneli fotowoltaicznych do Stanów Zjednoczonych, które w tym roku wprowadziła administracja Donalda Trumpa.

Po ogłoszeniu ceł uruchomienie linii produkcyjnych w USA zapowiedział też największy na świecie producent modułów Jinko Solar, a także Hanwha QCells, która jeszcze większą fabrykę ma postawić w stanie Georgia. Zakład koreańskiej firmy miałby docelowo wytwarzać w skali roku moduły o potencjale nawet 1,6 GW.

W nowej fabryce First Solar będzie produkować moduły nowej serii 6. Amerykański producent chwali się dużym popytem na ten produkt i informuje, że moduły tej serii są już instalowane na pierwszych farmach fotowoltaicznych i że złożone dotąd zamówienia pokrywają całą planowaną produkcję aż do 2020 r. Do tego czasu potencjał produkcji First Solar ma wzrosnąć do 7,8 GW.

Jednostkowa moc modułów serii 6 ma przekraczać 420 W, przy sprawności ponad 17 proc. i powierzchni modułu 2,47 m2, a First Solar zapewnia, że te moduły produkują średnio o 8 proc. energii więcej, w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę mocy, niż tradycyjne moduły krystaliczne. Ich zaleta to niewątpliwie niski współczynnik temperatury wynoszący +/-0,32 proc./st. C, co powinno oznaczać większe uzyski energii zwłaszcza w gorącym klimacie.

Ponadto, zaletą ma być budowa tych modułów umożliwiająca zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 20 proc., co dodatkowo przełoży się na niższe koszty inwestycji i produkcji energii. 

First Solar zapewnia, że wyprodukowanie pojedynczego modułu serii 6 na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zajmuje tylko 3,5 godziny.

W pierwszym kwartale 2018 r. First Solar odnotował przychody rzędu 568 mln dolarów, które były jednak znacznie mniejsze niż wypracowane w analogicznym okresie ubiegłego roku (891 mln dolarów).

Zysk netto w ostatnim kwartale wzrósł jednak do 82 mln dolarów w porównaniu do 9 mln dolarów przed rokiem, a także w zestawieniu ze stratą wynoszącą aż 432 mln dolarów, którą First Solar odnotował w ostatnim kwartale 2017 r. 

Duże znaczenie dla wyników finansowych First Solar ma biznes związany z dewelopmentem i sprzedażą elektrowni fotowoltaicznych. Efekty tej działalności widać po dużym zróżnicowaniu kwartalnych wyników amerykańskiej firmy. 

W całym 2018 roku First Solar chce osiągnąć przychody rzędu 2,45-2,65 mld dolarów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...